Efektywna rekrutacja w cyfrowej rzeczywistości

07.04.21
clock 4 min.

Postępująca cyfryzacja oraz skutki pandemicznych obostrzeń sprawiły, że rosną oczekiwania rekruterów i kandydatów względem funkcjonalności dostępnych platform. Korzystanie z narzędzi online powinno być intuicyjne i realnie wpływać na komfort użytkowania. Jak efektywnie przeprowadzić zdalną rekrutację za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego?

Rynek pracy odczuł tąpnięcie już w marcu ubiegłego roku, gdy w Polsce zaczęto wprowadzać pierwsze obostrzenia związane z pandemią. Część obowiązków w wielu firmach przeniesiono na tryb zdalny, a pracownicy zaczęli pracować ze swoich domów.

Wraz ze zmianą formy komunikacji wewnętrznej w firmach zmienił się także proces rekrutacyjny. Nie wszędzie organizacje wstrzymywały poszukiwanie nowych kandydatów. Tam, gdzie rekrutacje były kontynuowane, duża część z nich odbywała się przez internet. Niemal 1/3 ankietowanych pracowników, którzy zdecydowali się zmienić miejsce pracy lub szukali nowego w trakcie pandemii, uczestniczyła w rozmowach kwalifikacyjnych online. Tak wynika z opracowania OLX Praca „Perspektywy pracowników. Prognozy Przyszłości – OLX Praca. Know How 2021”.

Większy dostęp do kandydatów

W badaniu OLX Praca pod koniec ubiegłego roku zapytano pracowników o ich opinie dotyczące rynku pracy, obecnej sytuacji i prognozach na przyszłość. Wśród tych, którzy zmienili wtedy pracę lub poszukiwali nowej, niemal 30% uznało, że w tamtym momencie było mało ogłoszeń. Jednak 1/3 pracowników, rozważających wtedy zmianę pracy, aktywnie jej poszukiwała.

Liczba odpowiedzi na ogłoszenia o pracę wzrosła o ponad 45% – porównując dane ze stycznia 2021 r. z grudniem 2020 r.

Korzystanie z serwisu z ogłoszeniami może przyspieszyć proces rekrutacji. OLX zanotował 1,2 mln użytkowników odpowiadających na ogłoszenia w styczniu 2021 r. Serwis OLX wychodzi także naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i udoskonala swoje narzędzia. Znaczący wzrost popularności rekrutacji online spowodował, że istotną rolę odgrywają funkcjonalność serwisu i możliwość kompleksowego przeprowadzenia rekrutacji.

Selekcja kandydatów i efektywna rekrutacja

Narzędzie stworzone przez OLX Praca to Panel Pracodawcy, za pośrednictwem którego osoba odpowiedzialna za rekrutację może przeprowadzać cały proces rekrutacyjny. Celem funkcji jest usprawnienie pracy tak, aby stała się ona bardziej intuicyjna.

Obejrzyj krótki tutorial, żeby zapoznać się z dostępnymi funkcjonalnościami Panelu Pracodawcy:

Panel Pracodawcy umożliwia gromadzenie wszystkich ogłoszeń w jednym miejscu i skuteczne selekcjonowanie kandydatów. Rekruter może uporządkować aplikacje za pomocą przycisków „Oznacz do kontaktu” i „Odrzuć aplikację”. W zarządzaniu aplikacjami pomaga m.in. informacja o liczbie kandydatów z podziałem na statusy aplikacji oraz lista nowych, nieprzeczytanych aplikacji. Za sprawą tego udogodnienia pracodawca czy rekruter może wyróżnić swoich największych faworytów spośród wszystkich nadesłanych aplikacji.

Panel Pracodawcy umożliwia gromadzenie wszystkich ogłoszeń w jednym miejscu i skuteczne selekcjonowanie kandydatów.

Korzystanie z Panelu Pracodawcy pomoże także w sprawnej komunikacji z kandydatami. Rekruter może wybrać, w jaki sposób chce skontaktować się z poszukującymi pracy – za pomocą czatu lub przez telefon. Kontakt jest dwustronny, a liczba konwersacji nieograniczona.

Osoba odpowiedzialna za rekrutację może przy każdej aplikacji tworzyć własne notatki, które widoczne są tylko dla niego. Dzięki notatkom rekruter może spersonalizować swoje pytania podczas rozmowy kwalifikacyjnej i lepiej przygotowywać się do ważnego dla kandydatów feedbacku. W szybki i intuicyjny sposób można również generować dokumenty aplikacyjne.

Zależy nam, aby proces rekrutacji stał się intuicyjny, sprawny i przyjemny, dlatego wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom naszych odbiorców. Wprowadzamy takie funkcjonalności, które wpływają na większy komfort użytkowania i bardziej efektywny proces poszukiwania nowych pracowników. Panel Pracodawcy pozwala uporządkować i przyspieszyć rekrutację w organizacjach – wyjaśnia Paweł Świderski Head of Jobs w OLX.


Poszukując pracownika, sprawdź rozwiązania przygotowane przez OLX w kategorii Praca, które ułatwią Tobie ujednolicenie rekrutacji i sprawią, że od tej pory będzie ona bardziej intuicyjna. Zapoznaj się z Panelem Pracodawcy, wykorzystaj nowe narzędzia i w sprawny sposób komunikuj się z kandydatami.