Druga fala a sytuacja na rynku pracy

26.10.20
clock 2 min.

Po okresie wakacyjnym mogliśmy zauważyć poruszenie na rynku pracy. W ostatnim czasie sytuacja ulega dynamicznym zmianom, a liczba zakażeń nadal rośnie. Eksperci HR, pracodawcy oraz pracownicy zastanawiają się więc, jak splot ostatnich wydarzeń będzie oddziaływać na rynek pracy.

W jednym z najnowszych odcinków programu „Studio Biznes” Łukasz Kijek z Gazeta.pl rozmawiał z Pauliną Rezmer (Senior PR Specialist w OLX). Rozmówczyni komentowała sytuację na rynku pracy, opierając się na statystykach ofert publikowanych w serwisie ogłoszeniowym OLX Praca, który jest, jak mówiła, „barometrem zmian zachodzących w branży HR”.

W tym momencie do dyspozycji naszych użytkowników są 92 tysiące ogłoszeń, pośród których mogą szukać pracy i ten poziom jest w miarę stabilny w stosunku do danych sprzed miesiąca. Ostatni kwartał to był dla nas wszystkich czas, kiedy rynek pracy podnosił się z trudnej sytuacji, którą mieliśmy w kwietniu czy maju. Natomiast już na początku września poziom i skala ogłoszeń o pracę w serwisie OLX wróciła do normy sprzed pandemii. Można było wtedy szukać zatrudnienia, korzystając z podobnej liczby ofert – komentowała w programie „Studio Biznes” Paulina Rezmer.

Na rynku pracy jeszcze przed pandemią widoczny był brak odpowiedniej liczby specjalistów. Firmy nadal szukają profesjonalistów, m.in. z branży IT czy osób z doświadczeniem w obsłudze klienta. Takich osób jest jednak jak na lekarstwo.

Pomimo tego, że sytuacja na rynku była trudna i może taka pozostać także podczas drugiej fali pandemii, to jednak nadal brakuje specjalistów. To właśnie oni w tej dynamicznej sytuacji mogą czuć się stosunkowo bezpiecznie, a nawet zmieniać zatrudnienie – dodała Paulina Rezmer.

W programie przybliżono także koncepcję organizowanego przez OLX Praca konkursu „Liderzy Rekrutacji”, mającego wyłonić najbardziej kreatywne, innowacyjne oraz efektywne procesy rekrutacyjne w naszym kraju. W tym trudnym czasie warto postawić na nieszablonowe i pomysłowe kampanie. Najlepsze projekty będą więc nagradzane przez jury złożone z profesjonalistów i praktyków.

Cały odcinek programu „Studio Biznes” można znaleźć pod tym linkiem.