Dlaczego doświadczenie zawodowe w CV jest tak ważne?

Doświadczenie zawodowe – obok kwalifikacji i umiejętności – jest bardzo ważnym czynnikiem różnicującym ocenę poszczególnych kandydatów. To wszystkie poprzednie działania w toku kariery zawodowej związane z zatrudnieniem. W przypadku studentów w sekcji wpisuje się też np. praktyki studenckie czy wolontariaty. 

Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym teoretycznie powinna być bardziej samodzielna i rozwiązywać bardziej skomplikowane problemy. Dla potencjalnego pracodawcy to informacja, czy potrafisz wykorzystać swoją wiedzę i umiejętności w praktyce, współpracować w zespole oraz działać pod presją czasu. 

Doświadczenie zawodowe pokazuje, czy łatwo odnajdziesz się na nowym stanowisku. 

Jak opisać doświadczenie zawodowe w CV?

Doświadczenie zawodowe w CV umieść na początku dokumentu. Najlepiej zawrzeć je w oddzielnej sekcji. Opis doświadczenia w CV powinien być dopasowany do konkretnej oferty pracy. Nie chodzi o sztuczne przerabianie swoich dotychczasowych działań, ale zaakcentowanie tych elementów kariery, które będą kluczowe w czasie rekrutacji na dane stanowisko. 

Jak wpisać doświadczenie zawodowe w CV? Sprawdź nasze wskazówki. 

Doświadczenie zawodowe w CV – kolejność wpisywania stanowisk

W sekcji doświadczenia zawodowego należy wpisać przebieg pracy zawodowej. Kolejność umieszczania stanowisk nie powinna być przypadkowa. Zaleca się stosowanie tzw. odwróconej chronologii. W praktyce oznacza to wpisywanie ostatniego (ew. obecnego) stanowiska na górze i dodawanie wcześniejszych miejsc pracy w kolejnych wierszach. 

Od tej zasady można odstąpić, gdy doświadczenie zawodowe zdobyte w przeszłości jest bliżej powiązane ze stanowiskiem, o które ubiegasz się obecnie. W takiej sytuacji sekcję możesz podzielić np. na „doświadczenie branżowe” oraz „dodatkowe doświadczenie”. 

Czy w CV wpisywać wszystkie miejsca pracy?

Osoba z dużym doświadczeniem zawodowym może się zastanawiać, czy powinna wpisywać w CV wszystkie miejsca pracy. W takim przypadku najczęściej sugerowanym rozwiązaniem jest umieszczenie w CV tylko tych pozycji, które są związane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Chodzi tu przede wszystkim o to, aby nie wpisywać do życiorysu np. pracy w restauracji w czasie studiów, ponieważ taka informacja nie jest przydatna dla potencjalnego pracodawcy i sprawia mało profesjonalne wrażenie. 

Opis doświadczenia zawodowego jednocześnie wcale nie musi być krótki. Jeśli w ciągu swojej kariery zawodowej pracowałeś w kilku firmach związanych z branżą i piąłeś się w nich po szczeblach kariery, warto opisać w CV doświadczenie zdobyte w każdym zakładzie pracy. Największą uwagę poświęć stanowiskom, które zajmowałeś ostatnio albo które jest najbardziej podobne do opisu zawartego w ogłoszeniu o pracę. 

Jak wpisać w CV kilka stanowisk w tej samej firmie?

Życiorys z opisem przebiegu pracy zawodowej warto uzupełnić o wszystkie stanowiska istotne pod kątem nowej pracy, nawet jeśli zajmowałeś je w tej samej firmie. Również w takim przypadku zdobywasz najczęściej nowe umiejętności i doświadczenie. W szczególności warto podkreślić awanse. W ten sposób wykażesz zaangażowanie i przekonasz pracodawcę o swoich ambicjach. 

Dostosowanie życiorysu z opisem przebiegu pracy zawodowej do konkretnej oferty pracy

Jeśli chcesz zwiększyć swoje szanse na zdobycie wymarzonej pracy, powinieneś dostosować dokumenty aplikacyjne do konkretnej oferty. W zakresie opisu doświadczenia warto skupić się na tych stanowiskach, które dawały Ci możliwość wykorzystania kwalifikacji branżowych i nabycia nowych umiejętności. Z drugiej strony, jeśli np. ubiegasz się o pracę związaną z branżą kreatywną, warto zamieścić w CV wszystkie zajęcia, w których wykorzystywałeś swoją pomysłowość, nawet jeśli zajmowałeś się nimi wiele lat temu. 

Gdzie w CV powinien znajdować się opis doświadczenia zawodowego?

Przebieg pracy zawodowej jest jednym z ważniejszych kryteriów w czasie oceny kandydatów. Z tego powodu, nawet jeśli Twoje CV jest długie i przekracza długość strony, to doświadczenie zawodowe warto umieścić na pierwszej z nich. 

Wszystko dlatego, że rekruterzy przeprowadzają wstępną ocenę złożonych CV w ciągu kilku sekund. Rzadko kiedy mają czas, aby przeglądać wielostronicowe dokumenty. Umieszczając opis doświadczenia zawodowego w widocznym miejscu w wydzielonej sekcji, zwiększasz szansę, że pracodawca się z nim zapozna. 

Przebieg pracy zawodowej w CV – czego unikać?

Opis doświadczenia zawodowego w CV powinien być dobrze przemyślany. Przede wszystkim unikaj ogólników. Życiorysy kandydatów są pełne powtarzalnych zwrotów i często niczym się nie wyróżniają. Weź sprawy w swoje ręce i zadbaj o to, aby w CV znalazły się wszystkie istotne sukcesy. Nie lej wody. Nowego pracodawcy nie interesuje np. czym zajmował się Twój poprzedni zakład pracy. Pomiń wszystkie informacje, które nie są istotne pod kątem stanowiska, o które się ubiegasz. 

Przygotuj się na to, że rekruter zapyta o wszelkie przerwy w zatrudnieniu. Jeśli przez kilka miesięcy nie pracowałeś, zastanów się, jak przedstawić powody tej luki. Pamiętaj, że dobrym pomysłem może okazać się wskazanie jako przyczyny chęci odbycia szkoleń czy kontynuowania edukacji. 

Doświadczenie zawodowe w CV – przykłady

Zastanawiasz się, co wpisać do sekcji doświadczenia zawodowego? Opisane wskazówki najlepiej pokazać na przykładzie. Poniżej prezentujemy wzór, jak przejrzyście opisać swoje osiągnięcia zawodowe w CV. 

Przykładowy opis doświadczenia zawodowego:

06.2021 – obecnie, Vector sp. z o.o.

Stanowisko: Starszy księgowy 

Zakres obowiązków:

  • kompleksowa obsługa księgowa indywidualnych podmiotów gospodarczych, 
  • przygotowywanie raportów i sprawozdań finansowych, 
  • weryfikacja poprawności sporządzanych dokumentów, 
  • czynności z zakresu zamknięcia okresów rozliczeniowych, 
  • udzielanie porad z zakresu rachunkowości. 

 

01.2013 – 05.2021, Hada sp. z o.o. 

Stanowisko: Księgowy 

Zakres obowiązków:

  • prowadzenie rozrachunków,
  • weryfikacja poprawności i klasyfikacji kosztów,  
  • czynności z zakresu zamknięcia okresów rozliczeniowych, 
  • bezpośredni kontakt z klientami,
  • wsparcie bardziej doświadczonych pracowników. 

Jak napisać CV bez doświadczenia?

Doświadczenie w pracy zdobywa się na przestrzeni całej kariery. Jeśli dopiero zaczynasz, nic dziwnego, że możesz mieć problemy z uzupełnieniem sekcji związanej z przebiegiem pracy zawodowej. Jak napisać CV bez doświadczenia? 

W sekcji związanej z doświadczeniem zawodowym postaw na nieco inne treści niż w przypadku życiorysów starszych kolegów. Nie ukrywaj, że szukasz swojej pierwszej pracy w branży. Zamiast tego opisz wszystkie odbyte praktyki i staże, które – nawet jeśli nie trwały długo – z pewnością przyczyniły się do zebrania przez Ciebie cennego doświadczenia. Nie zapomnij też wspomnieć o działalności studenckiej, zwłaszcza jeśli przez swój praktyczny wymiar była bezpośrednio związana z pracą, którą masz wykonywać na nowym stanowisku. 

Opis doświadczenia zawodowego to jeden z najważniejszych elementów CV. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na rekruterze i zwrócić jego uwagę na swoją kandydaturę, zadbaj o przemyślaną konstrukcję sekcji i postaraj się, aby była dostosowana do wymagań na danym stanowisku.