Domowa izolacja – co kupują Polacy?

09.04.20
clock 5 min.

Trwająca już ponad trzy tygodnie narodowa kwarantanna sprawia, że dla wielu osób większość życia toczy się w czterech ścianach mieszkania lub domu. Przyjrzeliśmy się, czego szukają Polacy w ostatnich tygodniach wśród ogłoszeń na OLX. Praca, nauka, rozrywka? Okazuje się, że nie tylko.

Wprowadzone restrykcje w handlu i ostrożność konsumentów powodują, że z dnia na dzień zwiększa się rynek e-commerce. Zainteresowanie niektórymi produktami wzrosło o kilkaset procent, a branża kurierska obserwuje wzrost zapotrzebowania usług. To oznacza, że Polacy nadal kupują, tyle że w internecie.

Drukarka hitem wśród elektroniki

W czasach, kiedy wiele osób musi nadal codziennie dojeżdżać do pracy komunikacją miejską, możliwość pracy zdalnej to spory komfort. W tym okresie wielu szefów, zamiast czasowi pracy, przygląda się efektom, dlatego też pracownicy robią wszystko, by jak najlepiej zorganizować swoje działania. Klucz to wydzielone stanowisko pracy, które pozwoli skupić się tylko na obowiązkach. Niezbędny może okazać się zakup mebli, z których dotychczas nie było potrzeby korzystania – biurka, krzesła biurowego, lampki, ale też koniecznych narzędzi, które zazwyczaj mamy pod ręką w biurze: słuchawki z mikrofonem przydatne do zdzwonienia się ze współpracownikami, drukarkę, monitor, czy inną drobną elektronikę. W ostatnich trzech tygodniach wśród ogłoszeń OLX zainteresowanie tymi dotyczącymi drukarek wzrosło aż o 260%.

Biuro i przedszkole w jednym domu?

Zamknięcie placówek oświatowych: żłobków, przedszkoli, szkół, sprawiło, że rodzice stanęli przed wyzwaniem opieki nad swoimi maluchami, często łącząc je z pracą. Przedłużający się obowiązkowy czas pozostania w domu sprawia, że rodzice, szczególnie ci niedysponujący ogrodem, starają się maksymalnie kreatywnie zagospodarować dzieciom czas. Narzędzia dydaktyczne, przybory plastyczne pomogą realizować program szkolny, a gry, zabawki – odpocząć najmłodszym po kilku godzinach nauki.

Czas na trening…

Wiosna to idealny czas na aktywność fizyczną – niestety w ostatnich tygodniach głównie w domu. Owszem, biegacz z siatką zakupów wygląda… ciekawie, aczkolwiek coraz więcej osób decyduje się na zakup sprzętu do ćwiczeń w domu. W przypadku osób mieszkających na mniejszym metrażu wystarczający musi być drobny sprzęt, a w przypadku tych, którzy mają więcej miejsca: ławeczka do ćwiczeń, trenażer, rower stacjonarny czy nawet bieżnia. O skali zainteresowania świadczy wzrost wyszukiwań na OLX trenażerów, który wynosi aż 560%, czy sztangi – 270%!

Dla osób aktywnych treningi domowe są koniecznością, ponieważ nie możemy skorzystać z siłowni, basenów, parków. Wystarczy odrobina chęci, aby zadbać o siebie w domowym zaciszu. Do tego nie trzeba zbyt wiele: wygodny strój, mata do ćwiczeń plus podstawowy sprzęt, na przykład: gumy do ćwiczeń oraz kettel 5kg. Z takim wyposażeniem już spokojnie uda się zrobić wymagający trening. Myślę, że dla wielu osób czas spędzony w domu będzie też okazją, by rozpocząć regularną aktywność – mówi Łukasz, trener w jednym z klubów fitness.

…i dla siebie

Od miesiąca, kiedy to Polacy wychodzą z domu, realizując tylko pilne potrzeby, mają więcej wolnego czasu. Jedni więcej czytają, inni organizują rodzinne wieczory przy grach planszowych, a są też tacy, którzy nadrabiają zaległości w grach video.

Sposobem na nadmiar czasu może być też nauka nowych umiejętności.

Jak wnioskujemy po wynikach wyszukiwań w naszym serwisie, wielu użytkowników czas narodowej kwarantanny wykorzystuje na naukę i rozwijanie swoich pasji. Obserwujemy wzrost zainteresowania takimi produktami, jak materiały do nauki języków obcych, a także małego AGD przydatnego do gotowania. Do łask wracają też urządzenia nieco zapomniane, jak maszyna do szycia – mówi Paulina Rezmer, Senior PR Specialist w OLX.To też dobry moment dla tych, którzy nie korzystają ze sprzętów domowych, by wystawić je na sprzedaż i dać im drugie życie.

Nieco problematyczne stało się dbanie o własny wygląd, lecz i z tym sobie radzimy – panowie zamiast wizyty u fryzjera zamawiają maszynki, trymery, panie – zestawy do pielęgnacji i ulubione kosmetyki.

Niemal połowa Polaków przeprowadziła remont, a aż 85% tych prac stanowiło malowanie ścian.

Drobny remont lub aranżacja

Według danych fixly.pl 2019 r. niemal połowa Polaków przeprowadziła remont, a co ciekawe aż 85% tych prac stanowiło malowanie ścian. Obecna sytuacja co prawda nie ułatwia większych zmian, ale z drobnymi pracami jesteśmy w stanie sobie poradzić. Zmiana koloru ścian, aranżacja wnętrza przez wprowadzenie nowych dodatków pozwolą nam lepiej się poczuć w miejscu, w którym spędzamy ostatnio tak wiele czasu.

Panowie wreszcie znajdują czas na majsterkowanie i drobne prace, a w tym przypadku konieczny może okazać się zakup narzędzi. Szczęśliwcy posiadający ogród z pewnością wiosenną aurę spożytkują na porządki i zaplanowanie na nowo przestrzeni. Świadczy o tym zainteresowanie na OLX poszczególnymi produktami: kwiaty (wzrost o 100%), meble ogrodowe (wzrost o 84%), huśtawek (wzrost aż o 171%), zjeżdżalnia (wzrost o 150%), domków dla dzieci (wzrost o 134%), co jest też związane z początkiem sezonu ogrodowego.

Ograniczenia dotyczące przemieszczania się czy kontaktów z innymi osobami zapewne będą wydłużone albo nawet zaostrzone. A każda osoba, w zależności od wieku, charakteru czy zainteresowań, ma inne potrzeby i wymagania, którym stara się sprostać w tym trudnym czasie.