Dlaczego nie mogę znaleźć pracy? Co zrobić, żeby znaleźć pracę?

03.12.23
clock 5 min.
Bartosz Błęka Bartosz Błęka

Problemy z szukaniem pracy mogą być dla Ciebie bardzo stresujące. W takich chwilach wydaje Ci się, że nigdy nie znajdziesz zatrudnienia i szybko popadniesz w finansowe tarapaty. Na szczęście czarne myśli mają niewiele wspólnego z rzeczywistością, a zdobycie pracy wcale nie jest takie trudne. Co stoi za Twoimi niepowodzeniami i o czym warto pamiętać podczas aplikacji na wymarzone stanowiska?

W tym artykule:
  1. Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?
  2. Dlaczego nie mogę znaleźć pracy po studiach?
  3. Co zrobić, gdy nie możesz znaleźć pracy?
  4. Gdzie i jak szukać pracy?
  5. Nie mogę znaleźć pracy – podsumowanie

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy?

Jeśli zastanawiasz się, dlaczego nie możesz znaleźć pracy, odpowiedz sobie najpierw na pytanie, czy tak naprawdę w ogóle jej szukasz. Cały ten proces nie polega bowiem na samym przeglądaniu ogłoszeń czy niekończącym się doskonaleniu CV. Wymaga natomiast połączenia wielu różnych działań, które mają doprowadzić Cię do udziału w rozmowach kwalifikacyjnych, a ostatecznie – do zdobycia wymarzonej pracy.

Dlaczego nie możesz znaleźć pracy? Oto 3 najczęstsze powody:

1. Złe nastawienie do szukania pracy

Problemy ze znalezieniem zatrudnienia bardzo często wynikają z niewłaściwego nastawienia. Możesz na przykład zakładać, że rynek pracy nie ma Ci nic ciekawego do zaoferowania, albo celować w stanowiska, które są na tę chwilę całkowicie poza Twoim zasięgiem. Bardzo ważne jest więc przeprowadzenie analizy pozwalającej na wybór odpowiednich dla Ciebie ofert.

Dopiero kiedy określisz branżę i stanowisko, które Cię interesują, możesz przejść do dalszych działań, czyli przygotowania CV i składania aplikacji. W przeciwnym razie będziesz poruszać się jak we mgle. Żeby znaleźć pracę, musisz wiedzieć, czego szukasz!

2. Źle przygotowane CV

Jeden z kluczowych etapów szukania nowej pracy polega na przygotowaniu atrakcyjnego CV. Brak telefonów od rekruterów bardzo często wynika właśnie ze słabego życiorysu. Może chodzić zarówno o niewystarczające doświadczenie, jak i o samą formę dokumentu. O ile na to pierwsze masz ograniczony wpływ, o tyle wygląd CV zależy wyłącznie od Ciebie. Sięgnij więc po gotowe szablony i proste w obsłudze kreatory, dzięki którym Twój życiorys już na pierwszy rzut oka będzie wyróżniał się na tle innych!

Oddzielną kwestią jest dostosowanie treści CV do konkretnego stanowiska. Nigdy nie wysyłaj tego samego dokumentu do wszystkich rekruterów. Każdego interesują przecież nieco inne kompetencje i doświadczenia.

3. Brak planu na rozwój kariery

Ostatni, a zarazem kluczowy etap szukania pracy to udział w rozmowach kwalifikacyjnych. Wiele błędów popełnianych jest właśnie wtedy. Podczas spotkań z rekruterami na jaw może wyjść nie tylko Twoje słabe przygotowanie, ale także brak pomysłu na siebie. To oczywiste, że chcesz znaleźć pracę, aby zarabiać na życie, ale żaden pracodawca nie da Ci zatrudnienia tylko z tego powodu. Musisz zainteresować go swoimi ambicjami i dążeniem do rozwoju. Dzięki temu zrozumie, że warto w Ciebie zainwestować. 

Dlaczego nie mogę znaleźć pracy po studiach?

Świeżo upieczeni absolwenci uczelni wyższych mogą mieć szczególne problemy ze znalezieniem pracy. Wynikają one oczywiście z braku niezbędnego doświadczenia. Właśnie dlatego w tym przypadku tak ważne jest zamieszczanie w CV wszelkiego rodzaju stażów, praktyk czy wolontariatów.

Szukając pracy po studiach, zwróć też uwagę na kompetencje miękkie. Rozwijasz je przez całe swoje życie, więc mogą one stanowić Twoją mocną stronę podczas rekrutacji. Opisz je w CV i aplikuj zwłaszcza na stanowiska, w przypadku których umiejętności i osobowość są ważniejsze niż doświadczenie zawodowe.

Co zrobić, gdy nie możesz znaleźć pracy?

Jeśli nie możesz znaleźć pracy i zastanawiasz się nad przyczynami takiego stanu rzeczy, zwróć uwagę na następujące działania:

Networking

Networking to nic innego jak budowa sieci kontaktów biznesowych. Bogate życie towarzyskie warto prowadzić od samego początku kariery. Nie chodzi jednak o zdobywanie wpływowych znajomych, ale o tworzenie relacji, dzięki którym ktoś we właściwym momencie podsunie Ci ciekawą propozycję lub poleci Cię w swojej pracy w programie rekomendacyjnym. Zamiast koncentrować się wyłącznie na rozsyłaniu CV, zadbaj więc o swoje hobby i kontakty z przyjaciółmi.

Samorozwój

Aby znaleźć pracę, musisz postarać się o ciągłe podnoszenie kwalifikacji. Możliwość rozwoju zapewnią Ci między innymi szkolenia i kursy online, ale też branżowa literatura. Mnóstwo cennej wiedzy znajdziesz na darmowych blogach i w podcastach. Przestań więc używać wymówek, że nie stać Cię na poszerzanie kompetencji, i zacznij owocniej wykorzystywać swój czas!

Nie tylko praca: wolontariat i inne zajęcia

Jak już wspominałem, bardzo cennymi pozycjami w CV mogą okazać się wpisy dotyczące wolontariatów i praktyk. Przydadzą Ci się zwłaszcza na początku kariery, a także podczas przerw w zatrudnieniu. Dzięki temu potencjalni rekruterzy nie będą zastanawiali się, co działo się z Tobą w tych tajemniczych momentach pomiędzy jedną pracą a drugą.

Profil na LinkedIn

Czy tego chcemy, czy nie, żyjemy w cyfrowym świecie napędzanym przez media społecznościowe. Z kanałów tych korzystają również pracodawcy, którzy chcą zebrać jak najwięcej informacji na temat rekrutowanych kandydatów. Warto więc zadbać o swój profil na LinkedIn, w miarę możliwości nadając mu formę profesjonalnego, wirtualnego CV. Nie zapominaj przy tym o swoich prywatnych kontach (np. na Facebooku czy Instagramie), które powinny być albo widoczne wyłącznie dla Twoich znajomych, albo wolne od jakichkolwiek kontrowersyjnych treści.

Praca nad CV i listem motywacyjnym

Jak już wiesz, CV i list motywacyjny to dokumenty kluczowe w każdej rekrutacji. Upewnij się, że są one:

  • przejrzyste i czytelne,
  • poprawne językowo,
  • dostosowane do konkretnej aplikacji.

Zadbaj przede wszystkim o to, aby CV i list motywacyjny pokazywały Cię z jak najlepszej strony i czyniły Twoją kandydaturę naturalnym wyborem dla rekruterów. Pamiętaj jednak, aby nie naginać prawdy, ponieważ takie przekłamania prędzej czy później zostaną zweryfikowane, negatywnie świadcząc o Tobie w branży.

Przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej

Zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną to bardzo dobry sygnał. Choć nie gwarantuje jeszcze pracy, to oznacza, że jesteś już w gronie najlepszych kandydatów na dane stanowisko. Warto tę szansę wykorzystać i dobrze przygotować się do spotkania z rekruterem. W pierwszej kolejności dowiedz się zatem, jak dokładnie wygląda działalność firmy. Na tej podstawie spróbuj przewidzieć, jakie pytania możesz otrzymać. Pamiętaj też, aby elegancko się ubrać, nie stresować i zachowywać pozytywne nastawienie.

Gdzie i jak szukać pracy?

Możesz co prawda znaleźć zatrudnienie dzięki poleceniu znajomego, ale bardziej prawdopodobne jest to, że nie unikniesz szukania i filtrowania ofert pracy. Czekają one na Ciebie w takich serwisach jak choćby OLX. Przeglądając ogłoszenia, staraj się je starannie selekcjonować. Wybieraj tylko takie, które faktycznie odpowiadają Twojemu profilowi. Zanim zaczniesz przesyłać swoje zgłoszenia, dostosuj CV i list motywacyjny do każdej z ofert. Dzięki temu znacząco zwiększysz swoje szanse na znalezienie pracy.

Nie mogę znaleźć pracy – podsumowanie

Szukanie zatrudnienia może wymagać cierpliwości, ale nie powinno Cię deprymować. Jeśli odpowiednio przygotujesz się do rekrutacji i zachowasz spokój w obliczu początkowych niepowodzeń, na pewno szybko otrzymasz możliwość pracy na wymarzonym stanowisku!

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Jak radzić sobie z brakiem pracy?

Jeśli nie możesz znaleźć pracy, postaraj się przede wszystkim nie tracić wiary w siebie. Zachowaj spokój i cały czas aktywnie szukaj zatrudnienia. Zamiast skupiać się na braku pracy, dbaj o swoje dobre samopoczucie i unikaj negatywnych emocji.

Dlaczego mam problem ze znalezieniem pracy?

Problemy ze znalezieniem pracy mogą wynikać na przykład ze złego nastawienia, źle przygotowanego CV, braku pomysłu na rozwój kariery, niewłaściwych treści w mediach społecznościowych, niewystarczającego doświadczenia czy słabego przygotowania do rozmów kwalifikacyjnych.

Co zrobić aby znaleźć pracę?

Aby znaleźć pracę, zadbaj o takie aspekty jak networking, samorozwój, doświadczenie zawodowe (także w postaci zajęć bezpłatnych), profil na LinkedIn, CV i list motywacyjny oraz odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej.