Czego pragną studenci?

05.11.19
clock 4 min.

Każdy doświadczony pracodawca wie, że przy planowaniu zatrudnienia warto pamiętać o młodych. Oferowanie studentom stażu to możliwość wsparcia ich w wyborze kierunku rozwoju, a także późniejszej pracy.

Chociaż jako pracodawcy wiemy, co w relacji pracodawca-student jest ważne dla biznesu, czasem zapominamy, co jest ważne dla studentów.

Aleksandra, studentka V roku studiów stacjonarnych na kierunku Ekonomia na Akademii Ekonomicznej, oraz Mariusz, student I roku studiów stacjonarnych na kierunku Analiza i przetwarzanie danych na UAM, którzy po odbytym w OLX Programie Stażowym zatrzymali się u nas na dłużej, dzielą się swoimi przemyśleniami na ten temat.

Dlaczego staż jest ważny

Studenci są świadomi, że odbycie stażu może być przepustką na rynku pracy oraz ułatwić odnalezienie się na nim. Dyplom i tytuł magistra nie zawsze wystarczą, by podjąć pracę związaną z kierunkiem edukacji lub zainteresowaniami. A przecież na tym studentom zależy najbardziej.

Staż to przede wszystkim okazja na zdobycie bezcennego doświadczenia. W przypadku studentów, którzy często muszą godzić pracę z nauką, staż jest często lepszą i bardziej osiągalną formą niż umowa o pracę. Jest to też często furtka do dalszej współpracy z firmą – uważa Mariusz.

Studenci wiedzą, że na rynku pracy nadal ceni się doświadczenie i chcieliby to doświadczenie zdobywać już w czasie studiów. Niestety jak wskazuje raport Start na Rynku Pracy przygotowany przez Fundację Inicjatyw Młodzieżowych, uczelnie nie są zbyt skuteczne w przygotowaniu studentów do wejścia na rynek pracy. Oznacza to m.in., że zbyt rzadko stosują dobre praktyki, takie jak staże i praktyki czy chociażby spotkania z pracodawcami. Dlaczego tej roli nie mieliby przejąć właśnie pracodawcy, którzy najlepiej wiedzą, jakie są wymagania na danym stanowisku i dla których zdolny student to po prostu świetna inwestycja? Pracodawcy posiadają wiedzę i narzędzia, by przygotować studenta do przyszłej pracy.

Staż a kierunek studiów

Powinien łączyć się jednak z zainteresowaniami, które – jak się okazuje – nierzadko rodzą się właśnie na uczelni.

Szukałam stażu w marketingu, choć nie łączy się z kierunkiem moich studiów. Nie mogę jednak powiedzieć, że studia nie pomogły mi się rozwinąć w tym zakresie, to one mnie zainspirowały do podjęcia pracy właśnie w tej dziedzinie. Najważniejsze, aby to, co robimy, leżało w kręgu naszych zainteresowań i sprawiało nam przyjemność. Jeśli przy okazji ma związek ze studiami, to tylko lepiej – uważa Ola.

Wartościowy staż nie musi być bezpośrednio związany z kierunkiem studiów.

Właśnie tak stało się w przypadku Mariusza – przed rozpoczęciem studiów rozpoczął staż, a kierunek studiów, który wybrał, idealnie się z tym stażem połączył. Myśląc o swojej drodze zawodowej, Mariusz kładzie nacisk na doświadczenie i to właśnie praca, jest dla niego najistotniejsza.

W tej chwili studia są dla mnie kwestią drugorzędną i uważam się bardziej za osobę pracującą niż studiującą. W pracy mam realny wkład w działalność firmy, mogę rozwijać kompetencje, a tym samym zwiększać swoją wartość na rynku pracy.

Oczekiwania a rzeczywistość

Oczekiwania studentów nie są wygórowane – chcieliby po prostu rozwijać się zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, aby bardziej świadomie funkcjonować na rynku pracy i szybciej stać się wartościowym i dobrze opłacanym pracownikiem. Idealnie byłoby też, gdyby mogli pogodzić pracę z edukacją, bo studia, mimo że nie zawsze są priorytetem poszerzają ich horyzonty i inspirują do podejmowania nowych wyzwań. Jeżeli pracodawca spełni te oczekiwania, z pewnością sam na tym skorzysta, zapewniając wsparcie swoim zespołom.

Niestety pracodawcy nie zawsze dbają o jakość staży, które bywają darmowe, a zakres obowiązków nie ma nic wspólnego z potrzebami stażystów. Przygotowując ofertę i program stażu, pamiętajmy, że tylko sprofilowane staże, nastawione na jakość doświadczeń studenta i jego rozwój mogą zaowocować wartościową współpracą na dłużej. Na rynku pracy, na którym brakuje specjalistów, warto wziąć to pod uwagę.

W Grupie OLX organizujemy płatne staże zgodne z zainteresowaniami studentów i potrzebami naszej organizacji – z doświadczenia wiemy, że da się to połączyć. Wybierając kandydatów, sprawdzamy ich kompetencje poprzez zadania zgodne z wybranym kierunkiem stażu. Dbamy o to, by studenci czuli się u nas jak u siebie, dlatego od początku uczestniczą we wszystkich ważnych wydarzeniach. Po zakończeniu Programów Stażowych oferujemy wybranym studentom pracę dostosowaną do grafiku ich zajęć. Staramy się być maksymalnie elastyczni, nie zapominając o wymaganiach – jasnych celach i merytorycznym programie stażu.

Autorka: Anna Janowczyk