Cytaty motywacyjne do pracy – lista haseł motywacyjnych

06.04.24
clock 5 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Osiąganie swoich celów jest możliwe tylko dzięki ciężkiej pracy. Czasami jednak brakuje motywacji do działania, co bezpośrednio przekłada się na gorsze wyniki. Dotyczy to zarówno życia zawodowego, jak i prywatnego. Z tego powodu warto na co dzień dbać o dobre nastawienie. Poznaj nasze zestawienie cytatów motywacyjnych i sprawdź, które są Ci najbliższe. 

W tym artykule:
 1. Cytaty motywacyjne do pracy i działania
 2. Czy cytaty motywacyjne zachęcają do działania?

Cytaty motywacyjne do pracy i działania

Cytaty motywacyjne do działania powstają na całym świecie. Poszczególne z nich dotyczą różnych aspektów pracy, dlatego warto sprawdzić, który trafi do Ciebie najlepiej. Poniżej podajemy kilka przykładów tekstów motywacyjnych wraz ze wskazaniem ich autorów. 

 • Bruce Lee „Aby przebyć tysiąc mil, trzeba zrobić pierwszy krok”

Najczęściej największe problemy mamy z podjęciem działania. W czasie realizacji projektu wychodzimy myślami w przyszłość i planujemy efekt, podczas gdy tak naprawdę na ten moment najistotniejsze jest zrobienie pierwszego kroku. Pamiętaj, że każdy, nawet mały wysiłek, przybliża Cię do osiągnięcia sukcesu. Skup się na daniu z siebie wszystkiego teraz, aby świętować sukces później. 

 • Steve Jobs „Praca wypełni ci dużą część życia. Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy. A jedynym sposobem na robienie rzeczy wielkich dla Ciebie jest miłość do tego, co się robi”. 

Słowa motywacyjne mogą zmienić podejście do życia. Właśnie taki efekt osiągnął Steve Jobs. Jego cytat może stanowić prawdziwe motto motywacyjne, które będzie stanowiło zachętę do podążania za swoim sercem. Dzisiejsi ludzie pracują bardzo ciężko, aby piąć się po szczeblach kariery. Przed wpadnięciem w wir biznesowego świata warto jednak zatrzymać się na chwilę i zastanowić, co naprawdę lubisz i w co wierzysz. Dzięki temu łatwiej będzie Ci osiągnąć sukces w danej dziedzinie. 

 • Napoleon Bonaparte „Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu”

Inspirujące cytaty motywacyjne powstawały przez wieki. Przykładem są przywołane słowa Napoleona Bonaparte. Ich główny przekaz sprowadza się do określenia głównych czynników sukcesu. Jeśli chcemy coś osiągnąć, musimy uzbroić się w cierpliwość i jednocześnie przygotować na ciężką pracę. Wszelkie półśrodki mogą nie dać efektu, dlatego nie warto tracić na nie czasu. 

 • Nelson Mandela „Zawsze wydaje się, że coś jest niemożliwe, dopóki nie zostanie to zrobione”

Krótki cytat motywacyjny, którego autorem jest Nelson Mandela, bardzo dobrze obrazuje, jak działa umysł większości ludzi. Przed podjęciem działania często wydaje nam się, że cel jest nie do osiągnięcia, mimo że taka ocena nie ma zazwyczaj oparcia w obiektywnych czynnikach. Dopiero gdy zabieramy się do pracy, okazuje się, że osiąganie swoich celów jest jak najbardziej możliwe, a realizacja przedsięwzięcia w praktyce może przebiec bez komplikacji. 

 • Michael Jordan „Nie trafiłem ponad 9000 rzutów w moim życiu. Przegrałem ponad 300 meczów. 26 razy zaufano mi, gdy miałem oddać rzut na miarę zwycięstwa i spudłowałem. Przegrywałem w moim życiu ciągle. Dlatego właśnie osiągnąłem sukces”

Sportowy cytat o ciężkiej pracy Michaela Jordana ukazuje, że do największych sukcesów dochodzi się przez porażki. Czasami to one uczą więcej niż bezrefleksyjne zaliczanie kolejnych osiągnięć. Michael Jordan stał się sportowcem wszechczasów właśnie dlatego, że nie zrażał się swoimi niepowodzeniami. Zamiast tego z każdego wyciągał wnioski, dzięki którym poprawiał swoje kolejne występy. Analogicznie do swoich planów powinieneś podejść Ty. 

 • Robert Kiyosaki „Jeśli chcesz gdzieś dojść, najlepiej znajdź kogoś, kto już tam doszedł”

Robert Kiyosaki w swoim cytacie motywacyjnym do pracy zwraca uwagę na korzyści płynące z kooperacji. Kluczem do sukcesu jest bycie otwartym na sugestie i rady. Mentoring to często najlepsze źródło nauki i świetny sposób na przyspieszenie swojego rozwoju. W końcu od kogo czerpać wiedzę i doświadczenie, jeśli nie od osób, które najtrudniejsze mają już za sobą? 

 • Mark Twain „Trzymaj się z dala od ludzi, którzy tłamszą twoje marzenia. Mali ludzie zawsze to robią. Jednak naprawdę wielcy sprawiają, że Ty także możesz stać się wielki”. 

Przytaczając motywujące cytaty biznesowe, nie sposób pominąć słów Marka Twaina, który podkreślił, że aby zrealizować marzenia, trzeba wierzyć w siebie i nie dać sobie podciąć skrzydeł. Ludzie z naszego otoczenia często mają tendencję do ciągnięcia w dół. Nie zawsze robią to celowo – zdecydowanie częściej wynika to z ich asekuracyjnego charakteru. Pamiętaj, że wiele osób, które osiągnęły prawdziwy sukces, w międzyczasie straciło starych przyjaciół. Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i wierzą w Twój pomysł, a istnieje duże prawdopodobieństwo, że osiągniesz sukces w biznesie. 

 • Henry Ford „Każdy, kto przestaje się uczyć, jest stary, bez względu na to, czy ma 20, czy 80 lat. Kto kontynuuje naukę, pozostaje młody. Najwspanialszą rzeczą w życiu jest utrzymywanie swojego umysłu młodym”.  

Czujesz, że zatrzymałeś się w samodoskonaleniu? Przeczytaj cytat o rozwoju zawodowym Henry-ego Forda, który podkreśla wagę nauki. Niezależnie od wieku warto się rozwijać, ponieważ to od tego zależy, czy będziesz mieć satysfakcję z życia. Wiek to tylko liczba. Podejmując odpowiednie starania, możesz utrzymać sprawność umysłu i realizować marzenia nawet na emeryturze. 

 • Albert Camus „Zawsze znajdzie się odpowiednia filozofia do braku odwagi” 

Ludzie usprawiedliwiają swoją zachowawczość powodami, które często nie mają zbyt dużego zastosowania w praktyce. Jeśli czujesz, że przed podjęciem działań hamują Cię utarte schematy, stwórz listę za i przeciw i przeanalizuj wszystkie punkty. Być może okaże się, że warto podjąć ryzyko, aby zrealizować swoje marzenia. 

Czy cytaty motywacyjne zachęcają do działania?

Cytaty motywacyjne do pracy mogą zachęcić do działania. Ich skuteczność zależy przede wszystkim od charakteru danej osoby. Mądre słowa mogą dać do myślenia i stanowić skuteczną motywację do realizacji swoich celów. 

Przytoczone cytaty motywacyjne różnią się przekazem. Niektóre uczą ponosić porażki, inne pozwalają podejmować lepsze decyzje czy wskazują, jakie jest najlepsze źródło nauki, a część ma po prostu zachęcić Cię do działania. Jeśli czujesz, że brakuje Ci energii do podjęcia starań w celu realizacji swoich celów, skorzystaj z naszej listy i postaraj się wyciągać z cytatów o pracy wnioski, które będą wartościowe w Twojej indywidualnej sytuacji.