Co to jest mobilność zawodowa?

Mobilność zawodową na rynku pracy można rozumieć na kilka różnych sposobów. Niezależnie od definicji, zawsze wiąże się jednak z elastycznością. Jest to przede wszystkim gotowość do:

  • zmiany pracy,
  • zmiany miejsca zamieszkania w celu zatrudnienia,
  • zmiany zawodu lub specjalizacji,
  • wykonywania obowiązków poza stałym miejscem pracy.

Z jednej strony mobilność zawodowa pracownika jest więc cechą pożądaną przez wielu pracodawców. Dzięki niej mogą oni kierować zatrudnionych na delegacje i zlecać im prace w terenie. W dzisiejszych czasach mobilność zawodową można też uznać za przywilej, którym zainteresowani są sami pracownicy. W taki sposób rozumiana jest przecież praca zdalna, która umożliwia zatrudnionym łączenie kariery z innymi aspektami życia – na przykład z podróżowaniem.

Jak zmieniała się mobilność zawodowa w ciągu ostatnich lat?

Mobilność zawodowa Polaków ulegała zauważalnym zmianom w ostatnich latach. Przedstawiciele pokolenia baby boomers (1946 – 1964) byli najczęściej związani z jednym pracodawcą przez całe życie. Z reguły nie decydowali się na przekwalifikowanie czy poszukiwanie zatrudnienia za granicą. Nieco bardziej elastyczna pod tym kątem była jednak generacja X (1965 – 1979), gotowa do częstszych zmian posad w poszukiwaniu satysfakcjonującej pracy.

Z mobilności zawodowej najbardziej znane są jednak pokolenia Y (1980 – 1996) oraz Z (1997 – 2012). Ich przedstawiciele wchodzili i wchodzą na rynek pracy w dobie postępującej globalizacji oraz dynamicznego rozwoju nowych technologii. Millenialsi często szukali więc zatrudnienia za granicą (w Polsce zwłaszcza od momentu wejścia do Unii Europejskiej), a zetki chętnie korzystają ze zdalnych i hybrydowych modeli pracy.

Home office stało się zresztą nowym standardem dla wszystkich osób obecnych na rynku pracy. Nastąpiło to wskutek pandemii Covid-19 i obowiązujących wówczas lockdownów. Wiele firm przekonało się, że ich pracownicy mogą wykonywać swoje obowiązki poza biurami, a częściowa lub całkowita rezygnacja ze stacjonarnego modelu zatrudnienia przekłada się na wymierne korzyści finansowe.

Osoba mobilna – co to znaczy? Kim jest pracownik mobilny?

W zależności od tego, jak zdefiniujemy mobilność zawodową, różnić się może rozumienie pracownika mobilnego. Zgodnie ze słownikiem PWN, taki człowiek jest zdolny do sprawnego i elastycznego działania, a ponadto często zmienia miejsce pobytu lub pracy. Z uwagi na szerokie znaczenie tego pojęcia, warto zwrócić uwagę na:

  • gotowość do częstych zmian stanowiska,
  • umiejętność dostosowania się do dynamicznego środowiska pracy,
  • zatrudnienie w modelu pracy zdalnej.

Za pracownika mobilnego można więc uznać zarówno osobę, która co parę lat zmienia pracę w celu ciągłego zwiększania zarobków, jak i cyfrowego nomadę. W tym pierwszym przypadku mamy do czynienia z gotowością do częstych przeprowadzek i zdobywania nowych kwalifikacji zawodowych. W tym drugim natomiast z fizyczną mobilnością i wykorzystaniem zaawansowanych technologii w celu świadczenia pracy z dowolnego miejsca na świecie.

Pracownikami mobilnymi są też osoby zatrudnione w terenie. Mowa o przedstawicielach handlowych czy serwisantach, którzy nie mają stałego miejsca pracy, a ich obowiązki związane są bezpośrednio z delegacjami. 

Dlaczego warto być mobilnym na rynku pracy?

Współczesny rynek coraz częściej wymaga od pracowników mobilności. Niejednokrotnie staje się ona warunkiem uzyskania dobrze płatnej pracy. Firmy z wielu różnych branż mogą wymagać od zatrudnionych wykonywania obowiązków w terenie, w modelu zdalnym czy w ramach wyjazdów służbowych. Przedsiębiorcom zależy również na pracownikach, którzy cały czas się rozwijają i aktywnie pną się po szczeblach kariery zawodowej. Mogą im bowiem powierzać nowe obowiązki i stanowiska kierownicze.

Dla młodych pracowników mobilność zawodowa oznacza większe prawdopodobieństwo szybkiego awansu i wysokiego wynagrodzenia. Taka cecha może im również ułatwić znalezienie pracy w konkurencyjnym środowisku. Często wystarczy mianowicie zmienić miejsce zamieszkania (np. na większe miasto), aby podjąć współpracę z dobrze prosperującym przedsiębiorstwem.

Mobilność zawodowa przekłada się jednak nie tylko na korzyści finansowe. Millenialsi i zetki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że jest to dla nich także szansa na samorozwój. Cecha ta wiąże się z udziałem w licznych szkoleniach czy edukacją na studiach podyplomowych. Pracownicy zdobywają więc nowe kompetencje, poprawiają swoje zdolności językowe i budują sieć kontaktów. Wszystko to może im się przydać zarówno w pracy zawodowej, jak i w innych aspektach życia.

Nie sposób pominąć też kwestii podróżowania. Młode pokolenia wysoko cenią sobie łączenie kariery z życiem osobistym, a dzięki mobilności mają taką szansę. Coraz częściej mogą pracować na etacie z dowolnego miejsca na świecie. Realizują tym samym swoje pasje, otrzymując jednocześnie stabilne wynagrodzenie za pracę. Warto też zauważyć, że wyzwania związane z mobilnością zawodową stanowią dla nich urozmaicenie kariery i pozwalają im się sprawdzić w nowych sytuacjach.

Jak zwiększyć mobilność zawodową?

Obserwując aktualne trendy, można założyć, że mobilność zawodowa będzie w przyszłości odgrywała jeszcze ważniejszą rolę niż dziś. Nic więc dziwnego, że pracownicy zastanawiają się nad tym, jak wyrobić sobie tę cechę. Niewątpliwie najważniejszym aspektem okaże się w ich przypadku ciągły rozwój kompetencji. Im szersze wykształcenie, tym więcej możliwości. Rozmaite kursy, szkolenia czy choćby branżowe lektury pozwalają na podejmowanie nowych obowiązków i pracę na coraz wyższych stanowiskach.

Bardzo istotną kwestią okaże się też otwarte podejście. Pracownicy, którym zależy na mobilności, powinni chętnie podejmować wyzwania i próbować nowych rzeczy. Dzięki temu staną się bardziej elastyczni, co przyda im się wtedy, gdy praca będzie wymagała od nich na przykład licznych wyjazdów lub nawet przeprowadzki.

Trzeba jednak pamiętać, że mobilność zawodowa to nie tylko korzyści, ale także konkretne wymagania. Osoby, które chcą być elastyczne w pracy, muszą mieć określone cechy charakteru i umiejętności. Życie wolnego strzelca czy wręcz cyfrowego nomady nie jest bowiem dla każdego. Taka ścieżka kariery wymaga doskonałej organizacji, bezbłędnego zarządzania czasem i niezachwianej samodyscypliny. W przeciwnym razie trudno o produktywność.

Mobilność zawodowa a praca za granicą

Praca za granicą ma różne oblicza, a każde z nich jest nierozerwalnie związane z mobilnością zawodową. Może przyjmować formę zatrudnienia sezonowego lub emigracji na stałe. W pierwszym przypadku znajomość języków obcych ma zazwyczaj mniejsze znaczenie niż w drugim, ale obie te sytuacje wymagają od pracownika elastyczności, gotowości do zmiany środowiska i wyjścia ze strefy komfortu.

Możliwości znalezienia pracy za granicą wzrastają wraz z rozwojem międzynarodowych korporacji. Do podjęcia takiego zatrudnienia wystarczy nieraz znajomość języka angielskiego, którym posługują się wszyscy pracownicy danej firmy. Korzyści z takiej pracy można natomiast mnożyć. To między innymi:

  • zdobycie nowych umiejętności,
  • wzrost osobistej wartości rynkowej,
  • nauka bądź doskonalenie języka obcego,
  • wyższe wynagrodzenie i lepsze benefity (w zależności od kraju),
  • poszerzenie horyzontów kulturowych,
  • networking i budowanie sieci kontaktów.

W zależności od branży i wybranego kraju, praca za granicą może Ci zatem pomóc w zdobyciu doświadczenia, a docelowo – osiągnąć su

Praca mobilna – co to? Podsumowanie

Mobilność na rynku pracy to gwarancja licznych korzyści zarówno dla przedsiębiorców, jak i ich pracowników. Pojęcie to wiąże się przede wszystkim z elastycznością zatrudnienia, ale też z ciągłym rozwojem. Warto przy tym pamiętać, że osoba mobilna zawodowo musi być doskonale zorganizowana, ponieważ tylko umiejętne zarządzanie czasem gwarantuje efektywność pracy.

Jeśli zależy Ci na mobilności zawodowej, zainteresuj się udziałem w kursach i szkoleniach, które pozwolą Ci poszerzać horyzonty i rozwijać karierę w różnych kierunkach. Otwórz się też na nowe doświadczenia, a awanse, podwyżki i ekscytujące wyzwania staną się jedynie kwestią czasu!