Co napisać w mailu z CV? Podstawowe zasady

Zastanawiasz się, co napisać w mailu, wysyłając CV? Dobrze skonstruowana wiadomość zwiększa Twoje szanse na zatrudnienie. Dobre pierwsze wrażenie może się okazać na wagę złota. Właśnie dlatego warto wiedzieć, jak napisać maila z zapytaniem o pracę. 

Tytuł maila z CV

Bardzo ważny jest tytuł maila z CV. Jeśli nie chcesz, aby Twoja wiadomość przepadła w gąszczu innej korespondencji, w tytule od razu zaznacz, po co kontaktujesz się z pracodawcą. 

 W temacie wpisz przede wszystkim stanowisko, na które aplikujesz oraz numer oferty. Możesz dopisać też krótką informację, która wyróżni Twoją wiadomość spośród grona kandydatów. Najlepiej wpisać tu krótką wzmiankę o sukcesach w poprzednim miejscu pracy. 

W przypadku sporej części rekrutacji wymagany tytuł maila znajdziesz w ogłoszeniu o pracę. W takiej sytuacji zadbaj o to, aby dopasować się do sugestii wskazanych w ofercie. Dzięki temu zyskujesz pewność, że Twoje CV nie zostanie przeoczone wśród pozostałych aplikacji. Niedopełnienie wymagań może skutecznie podważyć Twój wizerunek w oczach rekrutera, dlatego zadbaj o szczegóły. 

Przywitanie

W mailu z CV postaw na formalne przywitanie. Jeśli nie wiesz, kto otrzyma Twój życiorys, ponieważ mail jest ogólny (np. biurowy albo rekrutacyjny), dobrze sprawdzi się ogólny zwrot „Szanowni Państwo”. Jeśli możesz wywnioskować po adresie e-mail, do kogo kierujesz swoją wiadomość, skorzystaj ze zwrotu „Szanowna Pani” albo „Szanowny Panie”. 

Nawiązanie do ogłoszenia

Mail o pracę powinien zawierać odniesienie do ogłoszenia, na które aplikujesz. Najlepiej jasno wskazać jego numer. W wiadomości możesz też nawiązać do miejsca, w którym zostało umieszczone ogłoszenie (np. wskazać adres portalu internetowego). 

Opis motywacji

Powody, dla których jesteś idealnym kandydatem na dane stanowisko, wskażesz w liście motywacyjnym. Ogólne informacje na temat przyczyn, dla których złożyłeś aplikację, warto też wskazać w mailu z CV. Wystarczy krótkie zdanie, aby przyciągnąć uwagę rekrutera. 

Wyróżnik aplikacji

Jeśli wiesz, że Twoja aplikacja wyróżnia się na tle innych kandydatów, możesz wspomnieć o tym w mailu. Nie chodzi o przechwalanie się, a jedynie wskazanie swoich atutów. Te mogą dotyczyć np. doświadczenia, kwalifikacji czy sukcesów w poprzednim miejscu pracy. 

Informacja o załącznikach

Wiesz już, jak napisać maila z CV. W treści wiadomości nie zapomnij o podaniu informacji o załącznikach. Najczęściej będzie to życiorys i list motywacyjny. 

Pożegnanie

W treści maila z CV zadbaj też o odpowiednie pożegnanie. Najlepiej sprawdzi się formalny zwrot taki jak np. „Z wyrazami szacunku XYZ”. Pamiętaj, żeby w toku rekrutacji dbać o uprzejmość w czasie wymiany wiadomości i zwracać się do odbiorcy z szacunkiem. 

Jak napisać maila z CV bez ogłoszenia?

Powyższe wskazówki są dedykowane dla osób, które chcą wysłać maila do pracodawcy z CV w odpowiedzi na zamieszczoną ofertę pracy. Jeśli w danym momencie przedsiębiorstwo nie szuka pracowników, ale mimo to czujesz, że świetnie sprawdziłbyś się w jego szeregach, wyślij mail z CV bez ogłoszenia. 

W tym przypadku skup się na powodach, które zainteresowały cię działalnością tego konkretnego zakładu pracy. Dodaj do tego krótką informację o swoich celach zawodowych i doświadczeniu. Do wiadomości załącz CV i list motywacyjny. Jeśli jesteś przekonany, że dobrze sprawdzisz się w pracy w tym konkretnym podmiocie, wysyłając życiorys bez ogłoszenia, pokażesz swoje zaangażowanie i proaktywną postawę. 

Mail z CV – przykładowe wzory

Nie wiesz, co napisać w mailu z CV? Zainspiruj się ogólnym wzorem, który dopasujesz do swojej indywidualnej sytuacji. Pamiętaj, aby dodać do wiadomości elementy wyróżniające. 

Mail do pracodawcy przykład:

Szanowni Państwo, 

Kontaktuję się w związku z ogłoszeniem zamieszczonym na portalu X dotyczącym pracy na stanowisku Y w Państwa przedsiębiorstwie (numer referencyjny […]).

Zainteresowała mnie Państwa oferta, ponieważ mam pięcioletnie doświadczenie w programowaniu w C++. Jestem osobą słowną i ambitną. 

W załączniku przesyłam CV, w którym znajduje się więcej informacji na mój temat. Chętnie odpowiem na wszystkie dodatkowe pytania w czasie rozmowy rekrutacyjnej. 

 

Z poważaniem,  

XYZ

Jakich błędów unikać w mailu o pracę?

Jeśli wiesz już, jak napisać maila z CV, sprawdź, czy wysyłając go, nie popełnisz jednego z najczęściej pojawiających się błędów. 

Przede wszystkim zadbaj o wysłanie wiadomości z profesjonalnie wyglądającej skrzynki mailowej. Niestandardowy adres e-mail może od razu trafić do spamu albo prowadzić do wytworzenia złego pierwszego wrażenia. Wysyłając mail z CV do potencjalnego pracodawcy, najlepiej skorzystać z adresu składającego się z imienia i nazwiska oraz znanej i neutralnej domeny, takiej jak np. gmail.com. 

Przed ostatecznym wysłaniem wiadomości upewnij się, że do maila dołączyłeś wszystkie niezbędne dokumenty. W szczególności sprawdź, czy w korespondencji znajduje się CV. Dla jasności stosuj przejrzyste nazewnictwo plików. Zweryfikuj też, czy w wiadomości znalazły się wszystkie niezbędne informacje oraz czy do jej treści nie wdarły się błędy. 

W mailu z CV nie musisz zamieszczać klauzuli RODO. Wystarczy, że wpiszesz ją do CV.

Jak nazwać pliki z CV i listem motywacyjnym?

Jak wysłać CV mailem? Po przygotowaniu odpowiedniej wiadomości, która zachęci Twojego potencjalnego pracodawcę do zapoznania się z Twoją aplikacją, do korespondencji trzeba dodać plik z życiorysem. Zadbaj o jego jasne nazewnictwo. 

Jeśli chodzi o życiorys, w tytule wpisz swoje imię i nazwisko oraz dopisek „CV”. W ten sposób zmniejszasz ryzyko, że Twoje dokumenty aplikacyjne zaginą pośród innych złożonych ofert. Podobne podejście przyjmij w stosunku do listu motywacyjnego. 

Jak napisać wiadomość do rekrutera na LinkedIn?

Swoje CV możesz też przesłać bezpośrednio do rekrutera za pośrednictwem portalu LinkedIn. W tym przypadku postaw na krótką i rzeczową wiadomość. Nie stosuj ogólników i postaraj się znaleźć argumenty, które przyciągną uwagę potencjalnego pracodawcy. 

Unikaj szablonów. Rekruterzy mają świadomość, jakie szablony są dostępnie w sieci i z łatwością je wyłapią. Z tych względów skup się przede wszystkim na rzetelności i pokazaniu swoich zalet. Zadbaj o odpowiednią komunikację – dla rekruterów nie ma nic gorszego niż roszczeniowy i wiecznie niezadowolony pracownik. 

CV do rekrutera najczęściej przesyła się za pośrednictwem poczty elektronicznej. Jeśli chcesz zrobić wrażenie na potencjalnym pracodawcy, unikaj ogólników. W szczególności postaw na specjalizacje. Skorzystaj z naszych wskazówek, jak napisać maila z CV, aby dowiedzieć się, które sformułowania są doceniane przez rekruterów, a których lepiej unikać. W ten sposób zwiększasz swoje szanse na zatrudnienie. 

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Kiedy najlepiej wysłać maila z CV?

CV najlepiej wysłać w dni robocze w ciągu dnia. Najgorszy dzień na złożenie aplikacji to niedziela. Niektórzy eksperci są zdania, że mail z CV powinien być wysłany na początku tygodnia. Przesyłając swój życiorys w piątek, ryzykujesz, że rekruter nie zdąży się z nim zapoznać, a później o nim zapomni.

Jak długo czekać na odpowiedź po wysłaniu maila z CV?

Po wysłaniu maila z CV musisz uzbroić się w cierpliwość. Weryfikacja złożonych aplikacji może trochę potrwać. Jeśli w ogłoszeniu o pracę wskazano okres, w którym będą zbierane dokumenty rekrutacyjne, zaczekaj na upływ terminu. W sytuacji, gdy nie wskazano, jak długo będzie trwać rekrutacja, również warto odczekać przynajmniej 3-5 dni z kontaktem po przesłaniu CV. Kluczowe, aby udowodnić swoje zaangażowanie, ale jednocześnie nie wyjść na nadgorliwego.