Odpoczynek w pracy – co mówią przepisy

Zgodnie z art. 134 Kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy:

  • wynosi co najmniej 6 godzin – pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  • jest dłuższy niż 9 godzin – ma on prawo do dodatkowej przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut;
  • jest dłuższy niż 16 godzin – pracownik ma prawo do kolejnej przerwy trwającej co najmniej 15 minut.

Przerwy wlicza się do czasu pracy. Warto pamiętać, że ustawa określa minimalny czas trwania jednej przerwy, zatem mogą one być dłuższe. Co istotne sposób i godziny korzystania przez pracowników z przerw może ustalić pracodawca. Taka informacja powinna być umieszczona w regulaminie wewnątrzzakładowym.

Ponadto art. 141 Kodeksu pracy daje pracodawcy możliwość wprowadzenia jednej przerwy trwającej 60 minut, która nie będzie wliczana do czasu pracy. Ma ona być wykorzystana na spożycie posiłku lub załatwienie spraw osobistych. Przerwa musi być zapisana w regulaminie pracy. A to oznacza, że jeśli mamy taką możliwość, możemy wyjść poza zakład pracy, ale tę godzinę będziemy musieli odrobić.

Z kolei osoby z niepełnosprawnościami zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych z dnia 27 sierpnia 1997 r. mają prawo do dodatkowej przerwy w pracy na gimnastykę usprawniającą lub wypoczynek. Trwa ona 15 minut i jest wliczana do czasu pracy. Co oznacza, że taki pracownik może skorzystać łącznie z 30-minutowej przerwy.

Natomiast osobom pracującym ciągle przy komputerze na podstawie przepisów BHP przysługuje 5-minutowa przerwa po każdej godzinie przepracowanej przy monitorze. Przerwy wliczają się w czas pracy, ale się nie kumulują. Za to pracownik może wykorzystać ją dowolnie, np. wyjść na papierosa.

Chillout room – co to jest?

Wyrażenie „chillout” pochodzi z języka angielskiego i oznacza stan całkowitego wyluzowania, relaksu. Zatem, w prostym przekładzie chillout room to pomieszczenie w pracy, w którym można się zrelaksować, zregenerować, a nawet zdrzemnąć.

Coraz więcej pracodawców wychodząc naprzeciw oczekiwaniom swojej kadry oraz chcąc iść z duchem work-balance urządza takie pokoje. W nich panuje spokój i cisza, a niekiedy też gra nastrojowa muzyka. Wszystko po to, aby dać możliwość wytchnienia i odpoczynku w czasie przepisowych 15 minut. Poza tym, jak powszechnie wiadomo, wypoczęty pracownik, jest bardziej kreatywny i produktywny.

W jakich firmach sprawdzi się chillout room?

Chill room do ciekawe i korzystne rozwiązanie praktycznie w każdym przedsiębiorstwie, ponieważ każdy pracownik potrzebuje chwili wytchnienia od swojego stanowiska pracy. Wręcz nakazuje to prawo. Oczywiście nie zawsze jest możliwość zorganizowania obszernej strefy chillout w biurze, jednak zwykle udaje się na ten cel przeznaczyć nawet niewielkie pomieszczenie i wyposażyć je w podstawowe meble.

Chillout room może być problematyczny dla przedsiębiorstw budowlanych, remontowych i świadczących usługi w terenie albo u klienta. W takich warunkach zwykle nie ma możliwości zorganizowania przestrzeni, sprzyjającej relaksowi.

Jak urządzić chillout room?

Chill room w pracy przeważnie znajduje się w przestrzeni biurowej, z łatwym dostępem dla każdego pracownika. Aranżacja wnętrza i jego wyposażenie zależy od wielkości pomieszczenia, potrzeb pracowników i kultury organizacyjnej danej firmy. Niemnie jednak można wskazać kilka elementów, które sprawią, że chillout room stanie się prawdziwym miejscem odpoczynku chętnie odwiedzanym przez pracowników.

Pomieszczenie powinno przede wszystkim różnić się od pokoi, w których się pracuje i dawać odczucie zmiany otoczenia i prywatności. Najlepiej, jak jest wypełnione światłem dziennym, albo oświetleniem stonowanym o naturalnej barwie. Z kolei meble powinny umożliwiać swobodny odpoczynek w pozycji innej niż standardowa przy biurku. W chillout roomie sprawdzą się miękkie kanapy, sofy, poduszki, pufy oraz fotele. Pozytywnie na samopoczucie wpływają też kolory oraz roślinność. Dla większego komfortu można w pokoju ustawić ekspres do kawy oraz zimne napoje.

W dużych korporacjach, zajmujących całe piętra w biurowcach, często powstają strefy relaksu. W takich miejscach pracownicy mogą na przykład poczytać książki, posiedzieć razem z innymi współpracownikami i porozmawiać, napić się kawy, pograć w gry, a nawet zdrzemnąć się, aby zregenerować siły.

Pracodawcy chętnie też organizują gimnastykę, jogę albo masaże dla pracowników. Wszystko odbywa się na terenie zakładu właśnie w strefie relaksu.

Zewnętrzne miejsce odpoczynku – jak może wyglądać?

Chillout room w pracy można też urządzić na zewnątrz budynku. Rzecz jasna najprościej jest stworzyć przestrzeń do odpoczynku latem. Jednak aby było to możliwe, firma musi dysponować własnym tarasem, dziedzińcem albo ogródkiem. Świeże powietrze i wszechobecna zieleń pozytywnie wpływają na samopoczucie i zmęczone od patrzenia w monitor oczy. Natomiast światło dzienne pobudza do działania.

Chill room na zewnątrz powinien być wyposażony w wygodne meble ogrodowe, tak aby pracownicy mogli zjeść spokojnie posiłek na świeżym powietrzu albo wypić kawę. Sprawdzą się miękkie pufy, zamiast popularnych, aczkolwiek mało wygodnych leżaków, hamaki i huśtawki ogrodowe. Nie można zapomnieć o ustawieniu parasoli albo żagli dających w chillout roomie cień w upalne dni.

Miejsce odpoczynku, jeśli jest zadaszone, można wyposażyć w bilard, piłkarzyki albo stół do tenisa stołowego. Gry zespołowe sprzyjają integracji, rozluźniają i niwelują stres.

Jakie są korzyści ze stworzenia chill roomu w pracy?

Trzeba podkreślić, że korzyści z otworzenia chillout roomu mają obie strony: pracodawca i pracownik. Przede wszystkim sprzyja on idei zapewnienia równowagi pomiędzy pracą a odpoczynkiem.

Pracownik w pokoju relaksu jest w stanie oderwać myśli od bieżących problemów, ochłonąć i się uspokoić. Odpowiednio zaprojektowane pomieszczenie i dobrane meble pozwolą odpocząć i zredukować stres. Z tak odświeżonym umysłem i wypoczętym ciałem, pracownik staje się bardziej kreatywny i produktywny.

Co więcej, chill room w pracy to doskonałe miejsce do integracji zespołu – przecież nie każdy ma czas, aby spotkać się po pracy.

Strefa relaksu w pracy – podsumowanie

Chillout room można urządzić wszędzie tam, gdzie pozwalają na to warunki lokalowe: w biurowcu oraz w magazynie. Ważne, aby w pokoju była atmosfera relaksu, której sprzyjają ciepłe kolory, dzienne światło oraz wygodne kanapy i fotele. W chill roomie można odpocząć, zdrzemnąć się i nabrać nowego spojrzenia np. na problemy z klientem.

Współczesne zarządzanie zasobami ludzkimi to nie tylko wyznaczenie ścieżki kariery i benefity, ale też oferowanie pracownikom przyjaznej dla nich przestrzeni, gdzie mogą w spokoju odpocząć.