Branże, które zatrudniają w czasie pandemii

16.04.20
clock 4 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska
Branże, które zatrudniają w czasie pandemii

Pandemia koronawirusa silnie oddziałuje na polską gospodarką i rynek pracy. Dziś z całych sił wspólnie walczymy o zdrowie i powrót do normalności. Ta walka nie będzie jednak pozbawiona poświęcenia i konsekwencji. Dla wielu osób oznaczać będzie utratę stanowiska i bitwę o przetrwanie na rynku pracy. Jak i gdzie szukać zatrudnienia w trakcie epidemii?

Walka z koronowirusem to przede wszystkim odpowiedzialność społeczna. Izolujemy się, zostajemy w domu, by wesprzeć walkę z epidemią i powrócić jak najszybciej do normalności. To w tej chwili nadrzędny cel i robimy wszystko, aby go osiągnąć. Nie da się jednak ukryć, że sytuacja ta bardzo silnie wpływa na wiele branż i przedsiębiorstw.

Wzrośnie bezrobocie

Firmy muszą ciąć koszty, aby przetrwać, tym samym niektóre z nich zwalniają część lub całą swoją kadrę. Z wyników ankiety przeprowadzonej wśród firm skupionych w Pracodawcach RP wynika, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy redukcję zatrudnienia zaplanowało aż 3/4 przedsiębiorstw. Jaka będzie rzeczywista skala redukcji, czas pokaże. Trzeba pamiętać, że wielu pracowników ma 3-miesięczny okres wypowiedzenia, więc dopiero w lipcu statystyki przybliżą bardziej realistyczną liczbę osób bezrobotnych. Według prezydenta Wielkopolskiej Izby Przemysłowo-Handlowej pracę w Polsce może utracić nawet milion osób, a więc stopa bezrobocia będzie wrastać.

W lutym tego roku wynosiła ona 5,5%, natomiast według szacunków ekonomistów oraz minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg stopa bezrobocia może wzrosnąć nawet do 9–10%. Za sprawą zwolnień zmieni się więc diametralnie sytuacja na rynku pracy. Gdzie w takim razie szukać pracy? Czy istnieją branże, które mimo epidemii poszukują pracowników?

Zapotrzebowanie na nowych pracowników

W sektorze branży spożywczej możemy zauważyć wysokie zapotrzebowanie na nowych pracowników. Niezależnie od epidemii ludzie nadal muszą zakupić produkty spożywcze, często nawet w większej ilości niż dotychczas. Drugą branżą, która nieźle daje sobie radę, jest oczywiście e-commerce i logistyka. Ta branża ze względu na przerzucanie się stacjonarnych firm na sprzedaż online, jak i wzrastające zainteresowanie np.: kupnem produktów spożywczych przez internet, potrzebuje nowych pracowników. Nie chodzi tutaj tylko o kurierów, którzy muszą dostarczyć zakupy, ale również o osoby odpowiedzialne za obsługę klienta, osoby zarządzające stanami magazynowymi, osoby zajmujące się przyjmowaniem zamówień, a także kierowców.

Dane portalu z ogłoszeniami OLX w kategorii Praca potwierdzają tę tendencję. Do najczęściej dodawanych ogłoszeń przez pracodawców należą oferty na takie stanowiska, jak:

  • kierowca,
  • sprzedawca,
  • doradca klienta,
  • pracownik produkcji,
  • magazynier,
  • przedstawiciel handlowy,
  • monter,
  • kasjer,
  • pracownik ochrony
  • operator maszyn.

Najczęściej wyszukiwane stanowiska

Z kolei do najczęściej wyszukiwanych zawodów na OLX należą: kierowca, operator koparki, spawacz, elektryk, kucharz, sprzedawca, fizjoterapeuta, operator ładowarki, stolarz, magazynier i pomoc kuchenna. O ile pracę na stanowisku kierowcy czy magazyniera będzie można łatwiej znaleźć, o tyle osoby poszukujące pracy na stanowisku kucharza czy pomocy kuchennej mogą napotkać na trudności. Branża gastronomii jest w tej chwili w bardzo trudnej sytuacji.

Osoby z branży kulinarnej mogą rozważyć opcję przekwalifikowania się i znalezienia zatrudnienia w innym obszarze. Takie rozwiązanie nie musi mieć charakteru stałego, może to być praca o charakterze tymczasowym na czas pandemii, jednak taka elastyczność może pomóc utrzymać płynność zatrudnienia.

Potrzebne wsparcie IT

Oprócz branży spożywczej i e-commerce pracowników poszukują firmy farmaceutyczne, centra obsługi klienta oraz informatyczne. W sektorze IT zapotrzebowanie na nowych pracowników nie maleje. Bez infrastruktury informatycznej i osób, które potrafią ją obsługiwać, a więc zakładowych informatyków, robotyków czy programistów, przedsiębiorstwa nie mogłyby funkcjonować. Szczególnie teraz rola technologii informacyjnych jest niezmiernie ważna i wydaje się, że po zakończeniu pandemii koronawirusa ta tendencja się utrzyma.

Część firm po ustaniu epidemii, nawet jeśli nie całościowo, to w jakimś obszarze, będzie poddawać swoje organizacje procesom digitalizacji i będzie potrzebować wsparcia IT. Inną branżą, w której sytuacja prezentuje się całkiem nieźle, to sektor BBC/SSC. Tutaj na zatrudnienie mogą liczyć osoby, które np. znają języki obce. Jeśli są one elastyczne i gotowe na przekwalifikowanie się, to właśnie sektor nowoczesnych usług dla biznesu, zwłaszcza centrum usług wspólnych, może być dla nich rozwiązaniem.

Pandemia koronawirusa z pewnością przyniesie zmiany na rynku pracy i nowe tendencje. To właśnie elastyczność i chęć nabywania nowych kwalifikacji będzie jedną z istotniejszych umiejętności, które pozwolą przetrwać ten trudny okres, jak i otworzą nowe spektrum możliwości.

Źródła: