50 twarzy rekrutera

10.02.20
clock 4 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Wymagania i zadania rekruterów zmieniają się wraz z przemianami na rynku pracy. A praca na tym stanowisku to szeroki zakres zadań, do których można podejść w bardzo różny sposób. Sprawdź, jakie są Twoje preferencje i w jakim środowisku będziesz funkcjonował najlepiej.

Mimo że musimy się dostosowywać do nowych oczekiwań, każdy z nas ma pewne nawyki, preferencje, jeśli chodzi o organizowanie swojej codziennej pracy. Poznanie własnych mocnych i słabych stron może ułatwić nam realizację własnych obowiązków, a nawet współpracę z pozostałymi członkami zespołu. Pozwoli nam dowiedzieć się, nad czym warto pracować, a co jest naszym atutem. Ba! Może nawet odkryjemy dlaczego bywamy poirytowani podczas współpracy z innymi członkami zespołu, którzy mają odmienne preferencje, jeśli chodzi o ich sposób pracy.

Kwestionariusz, przygotowany przez OLX Praca dla rekruterów, określa w nieco żartobliwy sposób, jakim jesteś rekruterem. Okazuje się, że możesz pracować jak:

Orzeł

Orły skutecznie osiągają cele, dzięki temu, że działają. Kontemplowanie nad rozwiązaniami, omawianie w kółko tych samych tematów jest im obce. Do wyzwań podchodzą strategicznie – analizują sytuację, badają możliwości i podejmują działania odpowiednie do sytuacji. Co więcej, nie obawiają się ryzyka, dlatego lubią testować nowości. Dzięki swojej stanowczości, nie mają problemu, żeby przekonać otoczenie do swoich pomysłów. Warto żeby jednak pamiętały, że współpraca z kolegami z zespołu, jak i kandydatami oraz słuchanie ich potrzeb również są ważnym elementem pracy rekrutera.

Mrówka

Mrówki są pracowite i działają bardzo precyzyjnie. Środowisko pracy, w którym funkcjonują, jest uporządkowane. Lubią pracować z zespołem i przełożonym, którzy mogą wesprzeć ich radą i upewnić we własnych decyzjach. Ich mocną stroną jest niewątpliwie dyscyplina i precyzja. Zespół może na nie liczyć, gdyż wie, że zawsze skrupulatnie realizują zadania. Mrówki muszą jednak uważać, gdyż nadmiar zobowiązań, spowoduje, że będą się czuły przytłoczone oraz trudno im będzie realizować zadania w wyznaczonym terminie.

Sowa

Jeśli reprezentujesz typ sowy, oznacza, że stawiasz na wiedzę. Zależy Ci na oparciu decyzji na faktach, a nie intuicji. Twoje naukowe podejście do tematu powoduje, że jesteś traktowany w otoczeniu jako ekspert. Pamiętaj jednak, że warto czasem wykorzystać doświadczenie i intuicję, a niektóre sytuacje wymagają elastyczności. Jeśli jesteś zmuszony, żeby pracować z kimś, kto nie zachowuje porządku i struktury, wprowadza chaos w proces, nie obawiaj się przejąć inicjatywy.

Szympans

Mocną stroną szympansów jest komunikowanie się z zespołem i kandydatami. Są otwarte i responsywne względem innych ludzi, dzięki czemu są uznawane za przyjaznego partnera. Pamiętaj, że entuzjazm czasem warto zrównoważyć obiektywizmem i danymi, a ogólne wrażenia z rozmowy, analizą danych uzyskanych podczas rozmowy. Twój optymizm na pewno przyczyni się do sukcesu zespołu

Bardzo rzadko się zdarza, żeby ktoś reprezentował cechy wyłącznie jednego typu rekrutera. Kwestionariusz przygotowany przez OLX Praca, ukaże Ci wszechstronność Twoich atutów oraz da sporą liczbę wskazówek na temat tego, jak warto organizować sobie pracę. Żeby otrzymać wyniki, musisz wypełnić kwestionariusz. Zresztą sam proces jego uzupełniania jest ważny, gdyż ukaże Ci wielość możliwych podejść do obowiązków i różnorodność zadań realizowanych przez rekruterów.

Przejdź do quizu.

Jako rekruter wiesz najlepiej, że tego rodzaju preferencje ułatwiają lub utrudniają pracę w określonym środowisku. Dlatego warto wiedzieć, z jakim szefem będziesz w stanie współpracować, a jakie środowisko będzie wymuszało na Tobie sporą elastyczność. Ważne pamiętać, że nie ma jednego, idealnego podejścia do wykonywania zadań. Jest jedynie odpowiednie dopasowanie preferencji do środowiska.

Powodzenia!