5 sprawdzonych pomysłów na pożegnanie emeryta

20.02.23
clock 6 min.
Redakcja

Doświadczenie odejścia z pracy spotkało większość osób aktywnych zawodowo. Zmiana pracy jest normalnym procesem w rozwoju kariery zawodowej i może mieć różne motywy. Pożegnania z koleżankami i kolegami oraz z firmą wyglądają różnie i zależą od wielu czynników, np. stażu pracy, stopnia zażyłości między współpracownikami, zajmowanego stanowiska. Na wyjątkowe pożegnanie zasługują osoby, które nie tylko żegnają się z daną firmą czy ludźmi, ale z pracą w ogóle, czyli emeryci. Zobacz, jakie są najlepsze sposoby na pożegnanie emeryta.

W tym artykule:
  1. Zorganizowanie przyjęcia pożegnalnego dla emeryta
  2. Tradycyjne prezenty na pożegnanie emeryta
  3. Kreatywne upominki
  4. Pożegnanie emeryta na wesoło
  5. Gry integracyjne z pracownikiem odchodzącym na emeryturę

Zorganizowanie przyjęcia pożegnalnego dla emeryta

Najpopularniejszym sposobem pożegnania emeryta pozostaje organizacja przyjęcia pożegnalnego. Może ono przyjąć różne formy i odbyć się zarówno w trakcie, jak i po godzinach pracy. Kluczową kwestią organizacyjną, jeśli zdecydujemy się na celebrację tej ważnej chwili w czasie pracy, jest uzyskanie zgody przełożonych i pracodawcy, ponieważ to pożegnanie z pewnością na jakiś czas zaburzy pracę zespołu, w którym pracowała odchodząca osoba.

Impreza na świeżym powietrzu

Jedną z ciekawszych opcji jest zorganizowanie przyszłemu emerytowi imprezy na świeżym powietrzu. Oczywiście musi sprzyjać ku temu pogoda – ten typ pożegnania będzie idealny późną wiosną, latem lub wczesną jesienią. Można wtedy zorganizować np.: grilla w ogrodzie, piknik w lesie, potańcówkę na wynajętym terenie. Nie zniechęcamy jednak do wyboru tego typu imprezy również zimą. Kulig zakończony ogniskiem może być niezapomnianym przeżyciem dla przyszłych emerytów! Pamiętajmy, by typ eventu dostosować do zainteresowań oraz stanu zdrowia żegnanej osoby i osób w zespole. Nie zapomnijmy również o poczęstunku na imprezie!

Wyjście do restauracji lub kawiarni

Kiedy nie mamy pewności co do pogody czy lubianych przez emerytkę lub emeryta aktywności, możemy wybrać bezpieczne wyjście do restauracji lub kawiarni. Można zorganizować spokojne spotkanie, ale można pokusić się o przygotowanie niespodzianki dla emeryta – może bez wyskakiwania z tortu, ale z ulubionymi daniami i napojami odchodzącej osoby, o które wcześniej została dyskretnie wypytana lub pozyskaliśmy te informacje inaczej, np. od bliskich emeryta. Postarajmy się wybrać lubiane przez współpracownika miejsce. Sięgnijcie pamięcią do wspólnych wyjść i zastanówcie się, czy w jakiejś restauracji czuł się szczególnie dobrze. 

Wyjazd integracyjny

Być może będziecie chcieli poświęcić na pożegnanie emeryta więcej niż jeden wieczór czy dzień, np. cały weekend. Skorzystajcie wtedy z możliwości wyjazdu integracyjnego. Zabierzcie starszą koleżankę czy starszego kolegę w wyjątkowe miejsce – ważne dla waszej firmy lub samego emeryta. Zaplanujcie podczas spotkania integracyjnego wspomnienia z lat pracy, obejrzyjcie zdjęcia, powspominajcie, by te wspólne chwile pozostały w jego pamięci na długo po przejściu na emeryturę. Niech to będzie prawdziwa akcja integracja!

Tradycyjne prezenty na pożegnanie emeryta

W dobrym guście jest podarowanie odchodzącej na emeryturę osobie jakiegoś upominku. Gdy nie jesteśmy pewni, czy emeryt ucieszy się z czegoś niestandardowego, dajmy mu tradycyjny prezent z okazji przejścia na emeryturę, który pasuje do każdego.

Bukiet kwiatów

Wbrew pozorom to prezent odpowiedni zarówno dla kobiety, jak i mężczyzny. Dołączcie do bukietu bilecik z waszymi podpisami, który zostanie z odchodzącym kolegą czy koleżanką na długo.

Eleganckie czekoladki

Włóżcie trochę wysiłku w ten prezent i spersonalizujcie opakowanie, w którym będą czekoladki. Może to być po prostu druk na kartoniku, ale także np. specjalnie przygotowana szkatułka z grawerem. Można też się pokusić o zamówieniu specjalnych, tematycznych czekoladek. 

Kosz owoców

Nie każdy jest fanem ciastek i czekolady. Na pewno będziecie wiedzieli, jeśli wasza koleżanka lub wasz kolega woli owoce. Dobrym pomysłem na uniwersalny prezent dla takiej osoby będzie kosz świeżych, sezonowych owoców. Nie zapomnijcie dodać do niego kartki z najlepszymi życzeniami.

Perfumy lub zestaw kosmetyków

Dość uniwersalnym i tradycyjnym, ale jednak odrobinę luksusowym, prezentem będą perfumy lub zestaw kosmetyków znanej marki. Możecie pokusić się o znalezienie perfum czy kosmetyków, które będą miały w składzie nutę ulubionego zapachu emerytki czy emeryta.

Kreatywne upominki

Coraz częściej współpracownicy rezygnują z tradycyjnego prezentu na rzecz ciekawego, specjalnie zamówionego i przygotowanego kreatywnego upominku. Jeśli zdecydujecie się na tę formę podarunku, nie zapomnijcie ładnie go zapakować.

Dyplom lub statuetka

Jeśli z odchodzącą osobą związane jest jakieś przezwisko czy anegdotka, koniecznie umieśćcie je na dyplomie bądź statuetce, którą wręczycie koleżance lub koledze. Dyplom możecie umieścić w antyramie z przeznaczeniem do powieszenia na ścianie.

Kubek z napisem

Na emeryturze wasz współpracownik będzie miał w końcu czas na delektowanie się poranną kawą lub wypicie w spokoju popołudniowej herbaty. Może używać do tego kubka od was ze specjalnym napisem. Idealnie, gdyby udało wam się nadrukować powiedzonko odchodzącej koleżanki lub odchodzącego kolegi! Mogą się na nim również znaleźć życzenia dla pracownika.

Oryginalna karafka na alkohol

Czy osoba, której robicie prezent, jest fanem sportu? Podróżnikiem? A może muzykiem? Niesamowicie kreatywnym prezentem będzie karafka na alkohol w kształcie przypominającym o jej pasji, np. piłki, globusa czy akordeonu. Do karafki możecie dołączyć pasujący do niej alkohol oraz oczywiście kartkę z życzeniami. Tu też ważne, aby wiedzieć, czy odchodzący kolega czy koleżanka pije alkohol czy jest osobą niepijącą. 

Skrzynka z herbatą lub kawą

Podarujcie emerytowi skrzynkę z herbatą lub kawą. Do każdej saszetki dołączcie karteczkę ze wspomnieniem. Dzięki temu koleżanka czy kolega jeszcze długo będzie myślami z wami! Na skrzyneczce możecie wygrawerować życzenia.

Masażer

Na emeryturze wasz dotychczasowy współpracownik będzie miał w końcu czas zrobić to, o czym wszyscy marzymy: porządnie odpocząć! Masażer pozwoli mu prawdziwie się zrelaksować i odciążyć zmęczone mięśnie.

Zestaw grzybiarza

Dlaczego, kiedy idziecie w weekend na grzyby, to jest ich w lasach tak mało? Ponieważ od poniedziałku do piątku wszystkie zebrali emeryci! Zestaw grzybiarza ułatwi im to zadanie i sprawi, że będą robić to jeszcze chętniej. Taki zestaw składa się m.in. z koszyka na grzyby, czapki i nożyka z linijką.

Przyrządy do grilla

Upominek możecie dopasować do spotkania, na którym go wręczycie. Jeśli zorganizowaliście grilla, to podarujcie koleżance lub koledze zestaw profesjonalnych przyrządów do grilla. Każdy grillmaster ucieszy się z nowych szczypców, szpatułek, widelców, a zwłaszcza z noży do steków!

Voucher

Listę kreatywnych upominków zamykają vouchery. W zależności od zainteresowań osoby przechodzącej na emeryturę, ale też jej zdrowia oraz otwartości na nowości i wyzwania, znajdziecie mnóstwo miejsc, do których możecie wykupić jej bon. Do ciekawych, wartych rozważenia propozycji należą: lot w tunelu aerodynamicznym, degustacja whisky, salon masażu i spa, jazda psim zaprzęgiem, seans w grocie solnej, wejściówka do escape roomu czy przygoda w wirtualnej rzeczywistości.

Pożegnanie emeryta na wesoło

Jeśli mieliście dobre relacje biurowe i macie pewność, że możecie pożegnać emeryta na wesoło, to nie wahajcie się ani chwili!

Opowiadanie anegdot o osobie przechodzącej na emeryturę

Przez tyle lat pracy na pewno o emerycie powstało mnóstwo anegdot. Zróbcie w miejscu pracy porządny research, zbierzcie je wszystkie, spiszcie i opowiedzcie w trakcie pożegnania emeryta. Warto odezwać się w tej sprawie do osób, które pracowały z daną osobą w poprzednich latach, a już nie pracują w waszej firmie – sami odeszli na emeryturę lub pracują w innej organizacji. Nie musicie opowiadać wszystkich sami. Podzielcie przygotowany materiał – dopasujcie anegdoty do osób, które o nich opowiedzą. Emeryt z poczuciem humoru na pewno będzie rozbawiony. A może nawet wzruszony, że zadaliście sobie tyle trudu?

Dowcip biurowy

Ostatniego dnia pracy możecie zrobić przechodzącej na emeryturę koleżance lub przechodzącemu na emeryturę koledze żart. Owińcie jej lub jego stanowisko pracy folią, podmieńcie przedmioty potrzebne do pracy (np. monitor, klawiaturę, myszkę) na kartonowe atrapy albo oklejcie wszystko karteczkami samoprzylepnymi. Po dowcipie możecie pomóc koleżance czy koledze posprzątać – ten gest na pewno rozbawi daną osobę. Nie zapomnijcie zrobić dziełu zdjęć i nagrać pamiątkowego wideo z przyjścia przyszłeog emeryta do „tekturowej” pracy. 

Przystrojenie biurka

Żegnając emeryta, pomyślcie o przystrojeniu jego biurka, by każdy wiedział, że coś się dzieje. Mogą wam do tego posłużyć zabawne girlandy, balony czy kwiaty. Ciekawą ozdobą biurka w ostatnim dniu pracy będą też śmieszne zdjęcia zgromadzone przez wszystkie lata pracy emeryta.

Pokaz zdjęć

Jeśli nie uda Wam się wywołać zdjęć i przystroić nimi biurka, przygotujcie z nich prezentację multimedialną, pokaz slajdów lub złóżcie krótki filmik. Możecie dodać do zdjęć śmieszne wierszyki z okazji przejścia na emeryturę. Następnie zaproście wszystkich współpracowników, przełożonych, pracodawcę i głównego zainteresowanego na pokaz waszego dzieła. Będzie to idealny punkt programu na pożegnanie emeryta w biurze.

Gry integracyjne z pracownikiem odchodzącym na emeryturę

Każdą z wyżej wymienionych atrakcji pożegnalnych możecie urozmaicić grami integracyjnymi. Przekonajcie się, czy wasz odchodzący kolega ma dystans do siebie i do swojej pracy, łącząc znane zabawy z firmowymi kontekstami. Możecie np. udawać w kalamburach osoby z waszej firmy, grać w tabu, w którym hasła są branżowymi słowami czy bawić się w „Simon mówi”, gdzie właśnie mówi czynności wykonywane na co dzień w waszej pracy. Na koniec zróbcie emerytowi test o was, a sami poddajcie się testowi o nim!

Pomysłów na pożegnanie emeryta jest wiele. Skupcie się na tym, co lubi wasz współpracownik i dopasujcie pożegnanie do niego i jego życia zawodowego. To mają być jego ostatnie, miłe chwile w pracy i to on jest tutaj najważniejszy. Jeśli zostaliście wybrani lub zgłosiliście się jako główni organizatorzy pożegnania, to ostateczne decyzje należą do was. Przemyślcie na spokojnie różne warianty pożegnania i upominku dla emeryta, przygotujcie kilka opcji, które poddacie głosowaniu, a po wybraniu najwłaściwszego wariantu opracujcie plan działania i podzielcie zadania. Sprawcie, żeby to było niezapomniane pożegnanie i żeby ta osoba poczuła się naprawdę wyjątkowo!