5 powodów, dla których warto podjąć pracę na zasadach workation

04.07.22
clock 5 min.
Joanna Kamińska Joanna Kamińska

Workation, czyli połączenie pracy z wakacjami, to dla jednych marzenie, dla innych realna możliwość, którą mają dzięki pracy zdalnej, a dla niektórych fanaberia i wymysł młodego pokolenia. O tej formie łączenia obowiązków zawodowych z wypoczynkiem mówi się już od kilku lat, ale pojęcie zostało spopularyzowane w trakcie pandemii, kiedy to powszechna stała się praca zdalna.

W wielu zawodach, w których możliwa była praca zdalna, pracownicy po początkowym zachwycie home office zaczęli poszukiwać innych możliwości. Dla części z nich najbardziej pożądaną zmianą byłaby możliwość powrotu do biura, jednak niemała grupa patrzy na to zagadnienie z zupełnie innej strony i korzysta lub chciałaby korzystać z możliwości rozszerzenia formuły pracy zdalnej na wykonywanie jej bez przywiązania do jakiejkolwiek lokalizacji.

Niewątpliwie otwiera się nowy rozdział dający możliwości łączenia wykonywania obowiązków z podróżowaniem. Ważne, aby zadbać o miejsce z dostępem do internetu i nauczyć się funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Workation choć często utożsamiany z pracą z laptopem nad wodą, zazwyczaj odbywa się jednak poza plażą i polega na pracy w wymiarze odpowiadającym pracy w biurze lub na home office, a następnie na spędzaniu popołudnia i wieczoru na zwiedzaniu czy aktywnościach sportowych w miejscu, w którym obecnie się znajdujemy.

Więcej o workation pisaliśmy również TUTAJ.

Czy workation jest dla mnie?

Przede wszystkim wyznacznikiem tego, czy możemy pozwolić sobie na łączenie pracy z podróżowaniem jest rodzaj naszej pracy. Musi ona umożliwiać całkowite realizowanie zadań w formie zdalnej. Poza tym potrzebna są na pewno samodyscyplina i umiejętność motywowania się do pracy. Kiedy za oknem czeka na nas plaża lub ciekawe zabytki do zwiedzania, musimy mieć pewność, że będziemy w stanie zmobilizować się do wykonania powierzonych zadań.

Drugą kwestia są czynniki finansowe. Wyjazd na kilka dni czy tygodni to zawsze dodatkowy koszt, więc jest to opcja dla tych osób, których finanse pozwalają na taki tryb pracy.

Home office to nie wszystko, czyli 5 zalet workation:

  • Większa elastyczność – tak jak w home office – nie musimy dojeżdżać do biura, a dodatkowo jeszcze możemy pracować, skąd chcemy. Przy pracy zadaniowej dodatkowo często mamy także możliwość wyboru godzin w jakich pracujemy.
  • Poznawanie nowych miejsc – dzięki możliwości wykonywania zadań z dowolnego miejsca, możemy przemieszczać się i poznawać różne części kraju lub inne miejsca na świecie.
  • Zwiększenie kreatywności – bardzo często zmiana miejsca poszerza nasze horyzonty. Czasami pomaga nam poznawanie nowych miejsc i kultur, a czasem wystarczy po prostu zmienić otoczenie, aby uruchomić nowe pomysły i inne podejście do starych spraw.
  • Większa produktywność – na część osób motywująco działa fakt, że po zakończonej pracy będzie możliwe korzystanie z uroków miejsca, w którym się znajdujemy. Dzięki temu są w stanie swoje zadania wykonać szybciej. Poza tym przy tym trybie pracy, podobnie jak przy home office, pracownicy wykazują się większą produktywnością.
  • Zerwanie ze stagnacją – czasami jesteśmy już zmęczeni swoją pracą, pojawiają się pierwsze oznaki wypalenia. Dodatkowo jeśli pracujemy zdalnie, rutyna spędzania wielu godzin w mieszkaniu od wielu miesięcy bywa deprymująca. Dlatego nawet krótki wypad na workation daje nam możliwość zerwania z rutyną.

Co pracodawcy myślą o łączeniu pracy zdalnej z wypoczynkiem?

Nie wszystkie firmy dają możliwość wykonywania pracy z dowolnego miejsca na świecie, jednak coraz większa liczba pracodawców zgadzając się na 100% pracę zdalną, daje jednocześnie zielone światło na pracę z wybranej przez siebie lokalizacji. W części firm jednak mogą pojawić się pewne ograniczenia związane z dostępnością do systemów poza granicami kraju lub poza Unią Europejską, dlatego też zawsze warto upewnić się, czy wykonywanie obowiązków z wybranego przez nas miejsca będzie faktycznie możliwe.

W związku z tym, że formuła workation jest coraz częściej oczekiwana przez pracowników, pracodawcy, którzy są jej przychylni, szukają możliwości zaproponowania czegoś więcej. Niektóre firmy organizują wyjazdy całych zespołów na wspólne workation, dzięki temu dodatkowym plusem jest jeszcze aspekt integracyjny. Inni pracodawcy udostępniają pracownikom mieszkanie, pokój lub przyczepę campingową w jakiejś atrakcyjnej wypoczynkowo miejscowości w Polsce lub na świecie.

Zagrożenia wynikające z workation

Chęć łączenia pracy z wypoczynkiem potrafi czasami wymknąć się spod kontroli. Pokusa wymknięcia się z pracy, kiedy za oknem mamy fale idealne do surfowania, może być dla niektórych zbyt duża. Przenosząc home office poza dom, z jednej strony dajemy sobie szansę na zmianę miejsca pracy, ale z drugiej dalej jesteśmy obarczeni wysokim ryzykiem zatarcia się granic między pracą a życiem prywatnym. Nie każdy jest w stanie rozdzielić czas na te dwa obszary.

Poza tym pracując w takiej formule przed dłuższy czas, możemy przeoczyć fakt, że potrzebujemy także urlopu, który pozwoli nam na tydzień czy dwa oderwać się od wykonywanych obowiązków. Może wydawać się nam, że taka forma wystarczy, aby zregenerować siły i odpocząć, w praktyce może być to jednak za mało. W konsekwencji może to doprowadzić nas do wypalenia zawodowego.

Workation to trend, który zapewne będzie się dalej rozwijał. Oczekiwania pracowników mają duży wpływ na to, w jaki sposób pracodawcy kształtują miejsca pracy.

Biorąc jednocześnie pod uwagę fakt, że dalej mamy rynek pracownika, chęć utrzymania najlepszych będzie otwierała nowe możliwości i powodowała, że zatrudnione osoby będą otrzymywały większą elastyczność między innymi w doborze lokalizacji swojego home office.

Szukając pracodawcy, który umożliwia pracę w formie zdalnej, pamiętaj, że masz możliwość zaznaczenie takiej opcji w ofertach pracy. W serwisie OLX w kategorii Praca jest to tylko kliknięcie opcji Możliwość pracy zdalnej. Wówczas wyświetlą się oferty, w których uwzględniona jest opcja home office.

Źródło:
https://theundercoverrecruiter.com/reasons-take-workation/