5 lekcji z książki: ,,Praca głęboka” Cala Newporta

Cal Newport jest amerykańskim profesorem informatyki na Uniwersytecie Georgetown oraz autorem kilku książek o tematyce związanej z produktywnością, pracą i technologią. Newport jest znany ze swoich prac nad sposobami, które pozwalają na skuteczne zarządzanie czasem i energią, co pozwala na osiągnięcie sukcesów w pracy i życiu prywatnym.

Rozwój technologii i media społecznościowe stale przyciągają naszą uwagę, a co za tym idzie, coraz trudniej jest nam się skupić. W świecie wielu powiadomień i innych rozpraszaczy oraz powszechnego multitaskingu to właśnie umiejętność skupienia się na jednej rzeczy staje się tym, co może zwiększyć naszą produktywność i skuteczność.

1. Zrób z głębokiej pracy priorytet, a nie czynność dodatkową

Newport zachęca, aby głównym priorytetem stały się dla nas te zadania, które wymagają skupienia. Jego zdaniem powinniśmy planować pracę tak, aby zawsze mieć czas właśnie na ten typ pracy. I dopiero do niego dostosowywać resztę obowiązków: te, które nie wymagają takiej koncentracji, spotkania, telefony, odpowiadanie na maile. Ważne, aby nie dać się porwać bieżączce, a skupić na tych zadaniach, które długofalowo przyniosą największe korzyści.

2. Ogranicz korzystanie z narzędzi cyfrowych do minimum

Narzędzia cyfrowe towarzyszą nam cały czas. Nie wychodzimy z domu bez telefonu. Część osób nie zostawia go, nawet wchodząc do łazienki. Powiadomienia z przychodzącymi mailami, powiadomieniami, newsami, wiadomościami docierają do nas co chwilę. A to, zdaniem Cala Newporta, wrogowie skupienia. Zachęca do tego, aby wyznaczyć godziny na sprawdzanie maili i mediów społecznościowych. Podczas wykonywania zadań wymagających skupienia warto włączyć w telefonie tryb samolotowy. Są też aplikacje blokujące dostęp do pewnych stron w określonych godzinach.

3. Stwórz sobie regularny plan dnia

Rutyny i nawyki wspierają skupienie. A tym właśnie jest regularny plan dnia: schematem rutyn i nawyków. Warto ten plan dostosować do tego, kiedy najlepiej pracuje nam się w skupieniu, jakie godziny są najlepsze dla naszej koncentracji. I do tego dostosować resztę harmonogramu.

4. Ogranicz czas spędzany na spotkaniach i rozmowach telefonicznych

Zdaniem Cala Newporta część spotkań i rozmów telefonicznych to złodzieje czasu. Zaleca, aby ograniczyć takie aktywności do minimum. A kiedy nie jesteśmy w stanie uniknąć danego spotkania lub rozmowy – wtedy należy mieć dokładny plan, co do tego, co ma zostać ustalone podczas tej rozmowy czy jakie zadania mają być wykonane.

5. Pozwól sobie na odpoczynek

Odpowiedni odpoczynek to profilaktyka zdrowia psychicznego i dobrostanu. Gdy jesteśmy wypoczęci, mamy więcej energii, lepszą motywację, poprawia się także nasza zdolność koncentracji. Warto znaleźć odpowiednią formę odpoczynku, która nas relaksuje i naładuje pozytywną energią.