10 zasad savoir-vivre w pracy

Savoir-vivre – definicja

Słownik języka polskiego PWN definiuje savoir-vivre jako zasady właściwego zachowania się w towarzystwie oraz znajomość tych norm i umiejętność ich stosowania.

Zwrot savoir-vivre pochodzi z języka francuskiego i można go przetłumaczyć jako znajomość życia lub sztuka życia. Jednakże normy towarzyszą ludziom od czasów pierwszych cywilizacji, a jeszcze na początku XX w. guwernantki uczyły zasad etykiety i kultury osobistej dzieci na dworach magnatów.

Dziś, tak samo, jak dawniej dobre maniery czy inaczej kindersztuba są istotne. Zasady obowiązują zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Pamiętajmy, że osoby grzeczne i kulturalne są postrzegane jako bardziej kompetentne i godne zaufania.

Zasady savoir-vivre w pracy

Życie zawodowe nie polega tylko na wykonywaniu obowiązków, ale też na kontaktach ze współpracownikami w trakcie lunchu, przy kawie lub na spotkaniach integracyjnych. Dlatego warto wiedzieć, jak stosownie się zachować. Poniżej 10 zasad savoir-vivre, które pozwolą uniknąć faux-pas.

Powitanie w pracy

Kto pierwszy podaje rękę na powitanie, a kto proponuje przejście na ty? Oto zasady savoir-vivre podczas powitania i przedstawiania:

 • jako pierwsza się wita:
  • osoba na niższym stanowisku;
  • idąca lub wchodząca do pomieszczenia;
  • wchodząca po schodach ze schodzącą;
 • dłoń jako pierwsza podaje:
  • kobieta – mężczyźnie;
  • starszy – młodszemu;
  • osoba na wyższym stanowisku – tej na niższym; 
  • w trakcie spotkań biznesowych gospodarz podaje pierwszy dłoń oraz przepuszcza gościa w drzwiach;
 • w trakcie przedstawiania dwóch osób:
  • kobiecie przedstawiamy mężczyznę;
  • osobę stojącą niżej w hierarchii biznesowej przedstawiamy osobie stojącej wyżej;
  • w okolicznościach prywatnych osobie starszej – młodszą;
 • uścisk dłoni powinien być zdecydowany i krótki;
 • ważne jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego w trakcie powitania i przedstawiania;
 • pocałunek w policzek zarezerwowany jest wyłącznie dla przyjaciół i to w sytuacjach prywatnych.

Słowa powitania powinny być dostosowane do reguł, jakie obowiązują w firmie.

Punktualność

Do przyjęcia są okazjonalne spóźnienia – czasami po prostu nie mamy wpływu na to, że spóźnił się autobus albo korki na mieście były większe niż zwykle. Jednak notoryczny brak punktualności może zostać odebrany jako lekceważenie pracodawcy i brak szacunku dla współpracowników.

Spóźnienia są niedopuszczalne na spotkania biznesowe z klientami albo rekruterem. Natomiast jeśli wystąpi niespodziewana okoliczność, należy uprzedzić o swoim spóźnieniu i przeprosić.

Dress code

Co do zasady styl ubierania się zależy od regulaminu ubioru w pracy, stanowiska i okoliczności. Dress code w pracy biurowej dzielimy na: 

 • Formalny, czyli obowiązuje ubiór: marynarka, spodnie od garnituru, spódnica. Odzież powinna być w kolorach stonowanych (biel, szarość, granat), a buty – eleganckie z zakrytymi palcami i piętami.
 • Nieformalny, czyli strój luźniejszy niż formalny, ale nadal elegancki. 
 • Smart casual – dopuszczalne jest noszenie T-shirtów, bluzek o różnych odcieniach, a nawet jeansów.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z savoir-vivre w pracy biurowej ubiór powinien zakrywać dekolt i nie należy zakładać krótkich spodenek, spódniczek mini ani sandałów i klapek.

Spożywanie posiłków i korzystanie z firmowej kuchni

Praktycznie w każdym miejscu pracy znajduje się osobna przestrzeń, gdzie pracownicy mogą spokojnie zjeść posiłek. Dlatego niedopuszczalne jest jedzenie przy biurku – jest to niezdrowe i niehigieniczne.

Zasady savoir-vivre obowiązują też w kuchni i jadalni:

 • zawsze zostawiamy po sobie porządek;
 • zmywamy naczynia lub wstawiamy je do zmywarki;
 • nie zostawiamy jedzenia w firmowej lodówce zbyt długo – szczególnie na weekend;
 • należy unikać posiłków o intensywnym zapach, który może być drażniącym dla innych, np. mocno przyprawionych dań z kuchni indyjskiej, ryb albo brokułów.

Komunikacja z innymi

Wielu osobom komunikację się z innymi stwarza problem. Jednak wystarczy stosować zasady savoir-vivre, aby dogadać się ze współpracownikami. Przede wszystkim należy być uprzejmym, pomocnym i miłym. Nie musimy wszystkich lubić, ale przekazywanie informacji w zespole jest kluczowe dla osiągnięcia celu. Przyjazny wyraz twarzy, uśmiech i kontakt wzrokowy sprzyja nawiązywaniu nowych relacji koleżeńskich i służbowych.

Nie wolno zapominać też o udzielaniu informacji zwrotnej, czy to w formie e-mailowej, czy ustnie. To pozwoli uniknąć nieporozumień i ewentualnych błędów w zadaniach.

Porządek w miejscu pracy

Czystość i porządek to kolejny element savoir-vivre w pracy. Sterty papierów, nieumyte kubki i poustawiane prywatne rzeczy na biurku mogą przeszkadzać nie tylko współpracownikom, ale też wpływają niekorzystnie na wydajność. Poza tym wygląda to niechlujnie i tak też może być postrzegany użytkownik biurka.

Prywatność

Otwarta przestrzeń biurowa sprzyja podglądaniu innych. Jednak jest to sprzeczne z zasadami savoir-vivre. Co więcej, każda osoba ma prawo do prywatności, nawet w pracy. Dlatego osoba z dobrymi manierami nie zagląda przez ramię kolegi i nie czyta jego korespondencji mailowej, nie podsłuchuje rozmów służbowych i prywatnych, ani nie roznosi plotek.

Rozmowy przez telefon

Jakie są zasady dobrego wychowania podczas rozmowy przez telefon? W biurach typu open space rozmowy należy prowadzić w miarę cicho, nie unosić się ani nie krzyczeć – przecież inni pracują i muszą się skupić. W przypadku rozmów prywatnych, jeśli jest taka możliwość, wyjdźmy na korytach, albo poprośmy rozmówcę, aby zadzwonił po godzinach pracy.

Należy też pamięć o ciszeniu dzwonków połączeń oraz powiadomień – dźwięki słyszalne co kilka minut mogą być denerwujące i przyczynić się do powstania konfliktów.

Ponadto pamiętajmy, że odbieranie połączeń w trakcie ważnych spotkań biznesowych albo narad jest niemile widziane i często odbierane jako brak szacunku.

Higiena osobista

Higiena osobista w kontekście savoir-vivre w pracy odnosi się do zachowania umiaru w używaniu perfum oraz makijażu. Mocne zapachy męskie, jak i damskie zachowajmy na wieczór, do pracy lepiej jest wybrać delikatne perfumy albo całkowicie z nich zrezygnować. Wiele osób jest uczulonych na składniki zawarte w wodach toaletowych, poza tym wiele aromatów może drażnić.

Podobnie jest z makijażem – intensywnie czerwone usta i paznokcie to dobry pomysł na randkę albo spotkanie towarzyskie. Reguły savoir-vivre dopuszczają lekki makijaż. Ponadto nie zapominajmy, aby do pracy wkładać tylko czyste i wyprasowane rzeczy.

Stosowanie się do kultury organizacyjnej

Wiele firm definiuje własny kodeks norm, który obowiązuje każdego pracownika. Savoir-vivre w pracy to również przestrzeganie zasad firmowych. Wśród nich mogą być: sposób odnoszenia się do współpracowników, reguły dotyczące obchodzenia dnia urodzin w pracy, świętowanie wydarzeń związanych z firmą oraz dress code.

Podsumowanie

Savoir-vivre w pracy i w życiu codziennym może ułatwić nawiązywanie pozytywnych relacji. Od dobrego zachowania często zależy to, jak nas będą postrzegać i traktować ludzie wokoło: poważnie, przyjaźnie czy z wrogością. Dlatego trzeba wiedzieć, co wypada, a co nie wypada robić szczególnie w pracy. Savoir-vivre to też okazywanie szacunku ludziom bez względu na ich status społeczny czy miejsce w hierarchii firmowej.