Zmiany, z jakimi mierzy się świat biznesu

10.12.19
clock 2 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Świadomość trendów, pozwala na szybką odpowiedź na aktualną sytuację. Dlatego jedną z kompetencji HR staje się analiza rzeczywistości i dobór odpowiednich priorytetów. Spóźniona reakcja na ważne dla pracowników czynniki może spowodować gorsze opinie o marce.

To, że zmiany dzisiaj bardzo szybko postępują nie jest odkryciem. Trudniej jednak określić te czynniki, które determinują dzisiejszy rynek pracy. Firmy mierzą się z wieloma wyzwaniami. Są to m.in.:

  • Rewolucja przemysłowa 4.0 – zadania realizowane przez ludzi i maszyny są coraz bardziej ze sobą zintegrowane. Przez rewolucję przemysłową 4.0 znikną niektóre zawody oraz pojawią się nowe, dotychczas nieznane specjalizacje.
  • Kryzys zaufania – ludzie tracą zaufanie do marek. Dlatego większego znaczenia nabierają opinie znajomych i autorytetów. To one coraz częściej decydują o wyborze konsumentów czy kandydatów.
  • Nowe pokolenia wchodzące na rynek pracy – nowe pokolenia mają nowe potrzeby. Odpowiedź na nie bywa sporym wyzwaniem dla pracodawców. Młodzi chcą ze sobą łączyć wolność z przynależnością, przyjemność z odpowiedzialnością czy wygodę z efektywną pracą. Co ciekawe, dzisiejsi młodzi dorośli dowodzą, że jest to możliwe. Dodatkowo często są to osoby bardziej wrażliwe społecznie niż ich rodzice.
  • Starzenie się społeczeństwa – wiek nabiera nowego znaczenia. Osoby starsze są coraz dłużej aktywne zawodowo, a ich wiedza jest coraz bardziej ceniona. Często odgrywają rolę mentorów dla młodszych pracowników. Ze względu na zmniejszającą się liczbę osób czynnych zawodowo, pracodawcy chętniej niż kiedyś inwestują we współpracę z pracownikami dojrzałymi.
  • Pracownicy zagraniczni – firmy chętniej niż jeszcze parę lat temu nawiązują współpracę z pracownikami zagranicznymi. Niestety jednak nie zawsze dostosowują firmę do przyjęcia osób niemówiących po polsku. Jest to prawdopodobnie jedna z przyczyn, która może wpływać na to, że aż 59% pracowników zagranicznych uznaje, że pracuje w Polsce poniżej swoich kwalifikacji.

Więcej informacji na temat zmian zachodzących na rynku oraz ich konsekwencji można znaleźć w raporcie przygotowanym przez OLX Praca Doświadczenia HR Wnioski z badań OLX