Utrata pracy po 50. roku życia – jak często się zdarza? Co wtedy robić?

Starzenie się społeczeństwa sprawia, że współczynnik aktywności zawodowej wśród osób po 50 roku życia jest najwyższy od lat. W 2021 roku wynosił aż 35,6 procent. Co drugi mężczyzna i co trzecia kobieta w tym wieku pracuje. Bierność jest najczęściej spowodowana przez choroby lub przejście na emeryturę

Niestety, mimo że stopniowo spada liczba osób bezrobotnych, to utrata pracy może spotkać też osoby po 50 roku życia. Wśród wszystkich zarejestrowanych w urzędzie pracy co czwarta osoba należy do grona silversów. Powodem bywa ageizm, czyli dyskryminacja ze względu na wiek. Oprócz stereotypów, które sprawiają, że starsi pracownicy są uważani za mniej skutecznych, słabszych w zakresie obsługi nowych technologii czy często chorujących, młodsi kandydaci mają mniejsze oczekiwania finansowe i są tańsi w zatrudnieniu. W ten sposób to właśnie wśród młodszych grup wiekowych czas poszukiwania pracy jest najkrótszy

Zwolnienie po 50 roku życia to trudne przeżycie. Nie warto się jednak załamywać. W ostatnich latach silversi są coraz bardziej doceniani na rynku pracy. Na OLX regularnie pojawiają się skierowane do nich ogłoszenia o pracę. Zainteresowanie pracownikami po 50 roku życia różni się w zależności od branży. Szczególnie wysokie jest w przypadku zawodów specjalistycznych, ale również tam, gdzie występuje deficyt pracowników (m.in. logistyka, szkolnictwo, transport czy pielęgniarstwo). Jeśli w Twoim zawodzie brakuje pracy, być może warto pomyśleć o przebranżowieniu. 

Przebranżowienie po 50-tce – czy ma sens?

Pomysł na pracę po 50 może obejmować przebranżowienie. Niezależnie od tego, czym zajmujesz się obecnie, jeśli czujesz, że potrzebujesz zmian, nie warto pozostawać biernym. Zmiana pracy to szansa na nowe doświadczenia. Przebranżowienie jest szczególnie polecane, jeśli w obecnym zawodzie czujesz wypalenie albo masz problemy ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia. 

Na naukę nigdy nie jest za późno. Jeśli należysz do grona silversów, przekwalifikowanie warto dobrze zaplanować. Mowa tu przede wszystkim o dokładnej analizie rynku i wyborze ścieżki nauki. Zmiana branży po 50 roku życia ma sens, o ile decyzja jest przemyślana.

Jak zmienić zawód po 50-tce? Poradnik

Czujesz, że potrzebujesz zmian, ale zastanawiasz się, jak się przekwalifikować? Dla pracodawcy zatrudnienie pracownika po 50 roku życia może na pierwszy rzut oka wydawać się ryzykowne. Z tego powodu swoją strategię rekrutacyjną warto dobrze przemyśleć. Skorzystaj z naszych porad, jak zmienić zawód i przekonaj pracodawcę, że zatrudnienie Ciebie to dobra decyzja. 

Poznaj swoje mocne i słabe strony

Zmiana pracy po 50 roku życia powinna być poprzedzona dokładną analizą Twoich mocnych i słabych stron. Zastanów się, w jakich zadaniach czujesz się najlepiej. Pomyśl, które cechy Twojego charakteru determinują Ciebie jako pracownika. Spisz spostrzeżenia na kartce. Na tej podstawie zastanów się, na jakich stanowiskach masz szansę sprawdzić się dobrze, a jakich ofert lepiej unikać. Zestawienie mocnych stron możesz wykorzystać do przygotowania CV i w czasie rozmowy rekrutacyjnej. 

Jaka jest Twoja praca marzeń?

Praca po 50-tce powinna przede wszystkim sprawiać satysfakcję. Jeśli nie czujesz się dobrze w poprzednim zawodzie, to dobry czas na zmiany. Pomyśl, czym zawsze chciałeś się zajmować i sprawdź, co musisz zrobić, aby się przebranżowić w tym kierunku. Pamiętaj, aby porównać warunki i możliwości rozwoju, tak aby nowe zajęcie nie tylko sprawiało Ci satysfakcję ogólną, ale również pozwoliło na zaspokojenie potrzeb materialnych. 

Odnów kontakty

Gdy już wiesz, na jaki zawód się przekwalifikować, zastanów się, czy znasz kogoś, kto pracuje w wybranej branży. Odnów kontakty i popytaj, czy w zakładach pracy znajomych nie ma wolnych wakatów. Możesz też skorzystać z wiedzy i doświadczenia kolegów w toku nauki nowego zawodu. 

Zapisz się na kurs/szkolenie

Podstawą skutecznego przebranżowienia jest nauka. Zaplanuj ten proces, tak aby przebiegł efektywnie. Kursy dla osób po 50 roku życia znajdziesz w internecie. Możesz też sprawdzić ofertę szkoleń z urzędu pracy. Uczyć możesz się również z książek. Pamiętaj, aby obok zdobywania wiedzy teoretycznej, zadbać też o doskonalenie praktyczne. 

Napisz CV i list motywacyjny

Dobre CV i list motywacyjny przy zmianie branży są podstawą. Poświęć na ich przygotowanie odpowiednio dużo czasu. Zapoznaj się z aktualnymi trendami i poradami rekruterów. Postaw na szczerość i zwięzłość. Spisz swoje najważniejsze mocne strony i kwalifikacje. Pamiętaj, że najlepsze wrażenie robi oryginalność. Twój wiek i zdobyte doświadczenie przedstaw jako atut, pokazując, w jaki sposób czynią z Ciebie dobrego pracownika. 

Przygotuj się do rozmowy kwalifikacyjnej

Zadbaj też o odpowiednie przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej. Poczytaj, jakie pytania są najczęściej zadawane przez rekruterów i spróbuj wcześniej na nie odpowiedzieć. W ten sposób unikniesz nerwów i lepiej wypadniesz. Zastanów się, jak chcesz zaprezentować się przed rekruterami i w jaki sposób przestawić swoje mocne strony, aby udowodnić, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. 

Nigdy nie jest za późno na zmiany

Nigdy nie jest za późno na wdrożenie do swojego życia zmian. Przebranżowienie w starszym wieku wymaga więcej samozaparcia, ale jeśli tylko starczy Ci chęci, możesz osiągnąć zamierzone cele. 

Co robić po 50 roku życia? Niezależnie od tego, czy myślisz o przebranżowieniu, czy chcesz się rozwijać w swojej obecnej pracy, warto maksymalnie angażować się w dokształcanie. Rynek pracy zmienia się szybko i najbardziej doceniani są pracownicy, których wyróżnia aktualna wiedza i doświadczenie praktyczne. Bierz udział w kursach i szkoleniach, a także korzystaj z zasobów dostępnych w internecie. Jeśli chcesz się przebranżowić, sporządź jasny plan wdrażania zmian i się go trzymaj. 

Praca po 50-tce może być satysfakcjonująca i pełna nowych wyzwań. Warto być otwartym na zmiany i dbać o aktualność swojej wiedzy. Jeśli chcesz się przebranżowić, skorzystaj z naszych wskazówek.