Zmiana pracy po 50. roku życia. Jak znaleźć pracę po 50-tce?

22.01.24
clock 6 min.
Marta Kościecha-Karkowska

Na rynku pracy funkcjonuje przekonanie, że po 50 roku życia trudno znaleźć nową pracę. Pracodawców mają odstraszać przepisy dotyczące ochrony przedemerytalnej, gorsza znajomość nowych technologii czy słabsze zdrowie takich kandydatów. Czy jednak dojrzali pracownicy rzeczywiście są gorsi niż młodsi konkurenci? Podpowiadamy, jak znaleźć pracę po 50. roku życia.  

W tym artykule:
  1. Silversi na rynku pracy
  2. Trudności w zmianie pracy po 50. roku życia
  3. Dlaczego warto zmienić pracę po 50-tce?
  4. Jak skutecznie szukać pracy po 50-tce?
  5. Czy możliwe jest przebranżowienie po 50-tce?

Silversi na rynku pracy

Jak zauważają autorzy raportu OLX „Srebrne talenty: Wykorzystanie potencjału pokolenia silver”, od dłuższego czasu rośnie udział osób 50+ w populacji Polski. Niedługo ich odsetek przekroczy poziom 40 procent. Kiedyś piramidalna struktura wiekowa dziś coraz bardziej rozszerza się u góry. W Polsce rodzi się mniej dzieci, więc społeczeństwo się starzeje

Aktywnych zawodowo osób powyżej pięćdziesiątego roku życia na polskim rynku pracy jest sporo. Z danych GUS wynika, że w 2021 roku takich pracowników było aż 4811 tysięcy. To znaczny wzrost na przestrzeni ostatnich 20 lat. Na początku XXI wieku odsetek osób aktywnych zawodowo w wieku 50+ wynosił 28,5 procent. Obecnie sięga już 38 procent

Poziom aktywnych zawodowo osób po 50. roku życia różni się w zależności od branży. Na podstawie danych GUS można wskazać, że jednym z najpopularniejszych w tej kategorii rodzajów działalności jest Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną, gorącą wodę. Istotna część pracowników w tym wieku zajmuje się też rolnictwem, łowiectwem, leśnictwem i rybactwem, obsługą rynku nieruchomości i opieką zdrowotną. Najmniej pracujących z tej grupy wiekowej jest z kolei zatrudnionych w sektorze informacji i komunikacji

Polacy są aktywni zawodowo coraz dłużej i realizują się na rynku pracy nawet na emeryturze. W tej grupie aktywnych zawodowo pozostaje aż 28 procent badanych. Co ciekawe we wspomnianej sekcji tendencja odwraca się – na kontynuowanie pracy zawodowej decydują się częściej kobiety niż mężczyźni (31 kontra 24 procent). Mniej niż 1/3 z nich pracuje na pełen etat – zdecydowanie bardziej popularny jest niepełny wymiar czasu pracy czy umowa zlecenie (49 procent)

Warto podkreślić, że coraz częściej osoby w wieku 50+, które obecnie nie są aktywne zawodowo, deklarują chęć powrotu na rynek pracy, gdyby otrzymały ciekawą ofertę. To istotna informacja dla pracodawców, zwłaszcza w obliczu problemów demograficznych i trudności ze znalezieniem doświadczonych pracowników. Kim są silversi i jak znaleźć pracę po 50-tce? 

Trudności w zmianie pracy po 50. roku życia

Silversi to osoby po 50. roku życia. Powszechnie przyjmuje się, że ta grupa napotyka trudności przy zmianie pracy. W rzeczywistości nie zawsze warto martwić się na zapas. 

Obecnie sytuacja na rynku się zmienia. Pracodawcy cenią sobie doświadczenie silversów, a liczba ogłoszeń o pracę, które są do nich kierowane, zwiększa się na OLX z miesiąca na miesiąc. Nie zmienia to jednak faktu, że starsi pracownicy mogą na swojej drodze napotkać pewne trudności. 

Ageizm i stereotypy na rynku pracy

Ageizm – czyli problem dyskryminacji osób starszych – niestety cały czas występuje na polskim rynku pracy. Szczególnym problemem są uprzedzenia dotyczące stylu życia czy umiejętności przystosowania się do zmian silversów. Dyskryminacja ze względu na wiek może się pojawić w miejscu pracy, ale również w rodzinie czy przestrzeni publicznej. Ageizm może prowadzić do trudności ze zmianą pracy po 50-tce i obniżyć samoocenę osób nim dotkniętych.  

Lęk przed zmianą pracy

Niezależnie od problemu dyskryminacji pracowników w wieku 50+, trudności ze wdrożeniem zmian w swojej karierze zawodowej mogą też wynikać ze strachu przed zmianą pracy. Przyzwyczajenie do poprzedniego stanowiska czy przekonanie o nikłych szansach na pokonanie młodszych kandydatów mogą zniechęcać do podejmowania prób. Nie warto ulegać stereotypom i spróbować swoich sił, jeśli tylko potrzebuje się zmiany. 

Dlaczego warto zmienić pracę po 50-tce?

Zmiana pracy po 50-tce to szansa na walkę z wypaleniem zawodowym i dalszy rozwój. Zaczynając pracę, masz szansę na nowe doświadczenia. Zmienisz też otoczenie i nawiążesz nowe znajomości. 

Lata na rynku pracy sprawiają, że pracownik wie, na czym zależy mu w przypadku nowego stanowiska. Dzięki temu ma szansę lepiej dopasować do siebie stanowisko. Jeśli jego wiedza i doświadczenie nie są doceniane w obecnej pracy, istnieje szansa, że przy jej zmianie otrzyma wyższe wynagrodzenie i lepsze benefity pozapracownicze. Często może też liczyć na awans. 

Jak skutecznie szukać pracy po 50-tce?

Poszukiwanie pracy po 50-tce powinno być przemyślane. Przed rozpoczęciem rozsyłania zgłoszeń zaplanuj, czym chcesz wyróżnić się na tle innych kandydatów. 

Przygotuj CV

Szukanie nowej pracy zacznij od przygotowania CV. Najlepiej skorzystać w tym zakresie z ogólnodostępnych w internecie porad. Postaw na schludny wzór i rzeczowe informacje. Pamiętaj, że w ostatnich latach sugestie w zakresie konstruowania CV ulegały sporym zmianom. 

Zaprezentuj swoje zalety

W liście motywacyjnym lub w czasie spotkania rekrutacyjnego postaraj się jak najlepiej przedstawić swoje zalety. Wskaż, jakie korzyści czerpiesz ze swojego wieku i co daje Ci zdobyte doświadczenie. Nie ujawniaj swoich kompleksów i skup się na mocnych stronach. 

Skorzystaj z sieci kontaktów zawodowych

Osoby w wieku 50+ dysponują najczęściej siecią kontaktów – w tym zawodowych. Jeśli chcesz zmienić pracę, zastanów się, w jakich przedsiębiorstwach masz znajomych. Kontakty pomogą poznać specyfikę funkcjonowania w danym zakładzie pracy. Być może okaże się, że w ten sposób zyskasz wiedzę o ciekawych ofertach pracy, a może nawet zostaniesz włączony do systemu poleceń. 

Portale z ofertami pracy

Jeśli myślisz o zmianie pracy po 50-tce, regularnie przeglądaj portale z ofertami pracy. Na OLX znajdziesz szereg ciekawych propozycji z różnych branż. W ten sposób znajdziesz oferty, które najlepiej odpowiadają Twoim kwalifikacjom i oczekiwaniom. 

Czy możliwe jest przebranżowienie po 50-tce?

Zmiana pracy po 50-tce jest jak najbardziej możliwa. O nową posadę oczywiście najłatwiej ubiegać się, gdy dysponujesz doświadczeniem w danej dziedzinie i wyróżniasz się wiedzą wśród młodszych kandydatów. Nie oznacza to jednak, że nie masz szansy na przebranżowienie. 

Coraz więcej osób z pokolenia silver skutecznie zmienia swoją specjalizację zawodową. Pomocne w tym zakresie są wszelkie kursy i szkolenia. Szukanie pracy po 50-tce w nowej branży nie należy do najłatwiejszych, jednak może zakończyć się sukcesem. Warto pamiętać, że doświadczenie zdobyte w czasie dotychczasowej kariery zawodowej oraz cechy osobiste dla niektórych pracodawców mogą okazać się ważniejsze, niż chociażby wykształcenie kierunkowe. 

Silversi na rynku pracy stanowią coraz większy odsetek wśród osób aktywnych zawodowo. Mimo że problem ageizmu cały czas nie został w pełni wyeliminowany, to starsi pracownicy są coraz bardziej doceniani, a ich doświadczenie jest podstawą skutecznego funkcjonowania wielu przedsiębiorstw. Z tego powodu, jeśli czujesz potrzebę zmiany pracy po 50 roku życia, nie warto z góry się zniechęcać i zamiast tego spróbować swoich sił w rekrutacjach.