Czy CV musi mieć zdjęcie?

CV ze zdjęciem czy bez? To dylemat wielu kandydatów. Zdania rekruterów na ten temat są podzielone, ale coraz częściej można się spotkać ze stwierdzeniem, że życiorys bez fotografii jest jak najbardziej akceptowalny i ma nawet swoje zalety. W końcu w teorii nie chodzi o ocenę wyglądu kandydata, a jego kwalifikacji. Ze zdjęcia warto zrezygnować szczególnie wtedy, gdy nie masz czasu na wykonanie profesjonalnej sesji. 

Z drugiej strony dobre zdjęcie do CV może ułatwić zyskanie zaufania i sprawić, że życiorys będzie wyglądać na bardziej profesjonalny. Dzięki fotografii rekruter od razu widzi, z kim ma do czynienia, a nie tylko czyta suche informacje na temat umiejętności czy kwalifikacji kandydata. Łatwiej mu też zapamiętać daną osobę i wrócić do jej aplikacji później. 

Jeśli piszesz CV w języku angielskim do przedsiębiorstwa działającego w Wielkiej Brytanii czy USA, zastanów się nad rezygnacją z umieszczania zdjęcia. Tamtejsi pracodawcy czasami z góry odrzucają życiorys z fotografią kandydata, żeby nie narazić się na oskarżenia o dyskryminację. 

Zdjęcie do CV – jak powinno wyglądać?

Zdjęcie do CV musi być neutralne i wykonane na jasnym tle. Powinno przedstawiać tylko twarz i ramiona. Kluczowa jest dobra jakość. Nie ma nic gorszego niż widoczne piksele. 

Dobre zdjęcie do CV nie musi być bardzo formalne. Kluczowe jest w tym zakresie stanowisko, o jakie się ubiegasz. W przypadku pozycji kierowniczych i managerskich warto przyłożyć większą wagę do powagi. W innych sytuacjach można sobie pozwolić na nieco więcej luzu. 

Jakie powinno być profesjonalne zdjęcie do CV? Przede wszystkim wyraźne i dobrze doświetlone. Nie ma wymogów co do rozmiarów fotografii, jednak warto unikać niewielkich albo zbyt dużych zdjęć. Ubiór należy dostosować do stanowiska, na które aplikujesz. Można wykonać zdjęcie w okularach korekcyjnych (ale nie przeciwsłonecznych). Tło najlepiej pozostawić jasne, a układ zdjęcia dobrać w zależności od własnych upodobań. Najbardziej polecane są fotografie naturalne, prezentujące twarz od przodu. 

Jak zrobić zdjęcie do CV?

Wiesz już, jak powinno wyglądać zdjęcie do CV. Jeśli nie dysponujesz taką fotografią, warto ją wykonać. W tym celu możesz skorzystać z pomocy fotografa albo spróbować zająć się tym na własną rękę. 

Zdjęcie do CV u fotografa

Za zdjęcie do CV u fotografa zapłacisz maksymalnie kilkadziesiąt złotych. Dzięki skorzystaniu z takiego rozwiązania nie będziesz się jednak musiał martwić o szczegóły techniczne. Profesjonalny fotograf ma wiedzę i doświadczenie, które pomoże mu wykonać zadowalające ujęcie. Specjalista nie tylko zadba o jakość, ale również odpowiednio Cię ustawi, tak abyś wyszedł jak najkorzystniej. 

Jak samemu zrobić zdjęcie do CV?

Jeśli nie masz czasu na wizytę u fotografa, możesz wykonać zdjęcie do CV samodzielnie. W tym celu dobierz odpowiednie, jednolite, jasne tło i oświetlenie. Najlepiej użyć światła naturalnego. Dostosuj do niego ustawienia aparatu. Następnie dobierz odpowiednią, profesjonalną, ale jednocześnie naturalną pozę i zadbaj, aby na zdjęciu zawrzeć przede wszystkim twarz i ewentualnie w ramiona. Patrz w obiektyw. Lekko się uśmiechnij, ale nie rób głupich min. 

Zdjęcie do CV – selfie. Czy jest dopuszczalne?

Zdjęcie do CV telefonem jest dopuszczalne, o ile nie jest to selfie. Taka fotografia wygląda mało profesjonalnie i może popsuć odbiór Twojego życiorysu. Selfie to zdjęcia wyjątkowo mało formalne, które nadają się przede wszystkim na media społecznościowe. Dla pracodawcy wstawienie takiej fotografii do CV może być znakiem, że nie podszedłeś do przygotowania życiorysu poważnie i doprowadzić do odrzucenia Twojej aplikacji. 

Zdjęcie do CV – jak się ubrać?

Zdjęcie do CV najlepiej wykonać w schludnym ubraniu. Nie musisz mieć na sobie garnituru czy garsonki, zwłaszcza jeśli charakter pracy tego nie wymaga. Postaw na prostą elegancję i naturalność. Odpowiedni będzie styl smart casual. Najlepiej sprawdzą się stonowane kolory. Dostosuj do ubioru fryzurę i lekki makijaż. 

Zadbaj o to, aby nie wyglądać wyzywająco. Nie sprawdzą się też w tym przypadku imprezowe sukienki czy dekolty. 

Jaki rozmiar zdjęcia do CV wybrać?

Fotografia w CV powinna przede wszystkim dobrze komponować się z pozostałą częścią dokumentu. Postaw na wyraźne, ale nie za duże zdjęcie. Najczęściej takie fotografie mają wymiary 3,5 na 4,5 cm. Zbyt duże zdjęcie odciąga uwagę od zasadniczej części dokumentu. Jeśli fotografia będzie za mała, może nie być dobrze widoczna. 

Jak wstawić zdjęcie do CV?

Zastanawiasz się, jak dodać zdjęcie do CV? Jeśli korzystasz z worda, wystarczy skorzystać z opcji wstawiania obrazu albo wkleić fotografię bezpośrednio. W przypadku kreatorów CV najczęściej znajdziesz dedykowane pole, które umożliwi wstawienie zdjęcia z dysku komputera. 

Umieść je u góry dokumentu, po lewej albo prawej stronie, obok nazwiska. Upewnij się, że jakość fotografii została zachowana. Oddziel je wyraźnie od treści. Zdjęcie nie może nachodzić na żaden jej fragment. 

Jak zeskanować zdjęcie do CV? Fotografię najlepiej wstawić do życiorysu w formie pliku bezpośredniego. Jeśli nie masz takiej możliwości, do zeskanowania użyj drukarki. 

Zdjęcie do CV – najczęstsze błędy

Profesjonalne zdjęcie do CV może pomóc Ci w zdobyciu wymarzonej pracy. Uważaj jednak na najczęściej popełniane błędy. To one mogą zniechęcić potencjalnego pracodawcę. 

Najczęściej popełniane błędy w zdjęciach do CV: 

  1. Wybór selfie – taka fotografia dobrze sprawdzi się w social mediach. W życiorysie wypadnie jednak nieprofesjonalnie. Z tego powodu w tym przypadku postaw na profesjonalne zdjęcie od fotografa albo wykonaj normalne zdjęcie aparatem. 
  2. Nieodpowiedni wyraz twarzy – zbyt poważne zdjęcie w czarno-białych barwach może skutecznie zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Uważaj jednak również, aby nie przesadzić w drugą stronę. Na zdjęciu zachowaj naturalny wyraz twarzy. Roześmiana twarz pracownika w życiorysie nie pasuje do dokumentu. 
  3. Wycięcie zdjęcia – jeśli nie masz dobrego zdjęcia do CV, być może lepiej w ogóle zrezygnować z jego wstawiania do dokumentu. Szczególnie źle wyglądają zdjęcia wycięte z fotografii grupowej czy z wakacji. Pamiętaj, że na zdjęciu do CV musisz być sam. 
  4. Niska jakość zdjęcia – zdjęcie do CV musi mieć odpowiednią jakość. Jeśli fotografia jest tak słaba, że trudno Cię na niej rozpoznać, wstawianie jej mija się z celem. Słabe zdjęcie sprawi, że CV straci na wartości i będzie wyglądać nieprofesjonalnie. 
  5. Zły strój – na zdjęciu do CV najlepiej być ubranym w stylu smart casual. Uważaj w szczególności na wyzywające ubrania albo stroje typowo wieczorowe. Najczęściej nie będą one pasować do okazji. 

Zdjęcie w CV może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy. Kluczowe, aby fotografia była odpowiednia. Dobra jakość, stosowny strój i naturalny wyraz twarzy sprawią, że wypadniesz profesjonalnie. Jeśli nie chcesz robić zdjęcia samodzielnie, wybierz się do fotografa. Specjalista wie, jakich błędów unikać i przygotuje fotografię, którą wstawisz do CV bezpośrednio z pliku. 

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czy można samemu zrobić zdjęcie do CV?

Zdjęcie do CV możesz wykonać samodzielnie aparatem albo dobrym telefonem. Zrezygnuj jednak z selfie – taka forma jest nieodpowiednia do życiorysu. O pomoc w zrobieniu dobrego zdjęcia do CV możesz też poprosić kogoś innego albo udać się do fotografa.

Czy zdjęcie w CV ma znaczenie?

Zdjęcie w CV nie jest obowiązkowe, jednak może pomóc Ci w zdobyciu wymarzonej pracy. Wszystko dlatego, że życiorys z fotografią zdecydowanie łatwiej zapamiętać i wrócić do niego w późniejszym okresie. Uważaj jednak, aby jakość zdjęcia była odpowiednia. W innym przypadku możesz wypaść nieprofesjonalnie.