Zainteresowania w CV pomogą określić Ciebie jako pracownika
Zainteresowania podaje się w CV niezależnie od umiejętności. W tym przypadku nie chodzi o kwestie zawodowe. Zainteresowania dotyczą tego, co lubisz robić w wolnym czasie. Pokazują Twoją osobowość i stanowią dobrą podstawę rozmowy. Z punktu widzenia pracodawcy mogą pomóc określić Cię jako pracownika.
Zainteresowania podobne do stanowiska, o które się ubiegasz, mogą jednocześnie dać wskazówkę, że dobrze sprawdzisz się w nowej pracy. Wskazują również, jak radzisz sobie w kontaktach z ludźmi. Dla przykładu sporty zespołowe świadczą o dobrej pracy w grupie.
Po co wpisywać zainteresowania w CV?
Sekcja z zainteresowaniami w CV nie jest obowiązkowa, jednak wpisanie hobby do życiorysu może się okazać korzystne pod kątem Twoich szans w procesie rekrutacji. Warto dodać hobby do życiorysu, zwłaszcza jeśli jest związane z wykonywaną pracą. W praktyce jednak każde ciekawe zainteresowanie to szansa na przyciągnięcie uwagi rekrutera i zwiększenie swoich szans na zdobycie wymarzonej pracy.
Uzupełnienie rubryki w CV „zainteresowania” jest doradzane również szczególnie osobom, które dopiero rozpoczynają swoją karierę zawodową, w tym szukają stażów czy praktyk. Najczęściej w ich przypadku pozostałe sekcje w życiorysie są ubogie. W takiej sytuacji oryginalne hobby może być istotne podczas oceny CV.
Zainteresowania w CV – przykłady
Hobby i zainteresowania w CV to rubryka, która charakteryzuje się sporą dowolnością. Najlepiej uzupełnić ją zgodnie z własnym uznaniem. Jeśli nie masz pomysłu, jak opisać swoje zainteresowania, przedstawiamy krótki spis ciekawych hobby:
- Puzzle – układanie puzzli wymaga determinacji. To zajęcie dla osób cierpliwych i myślących logicznie. Z tego powodu może zrobić dobre wrażenie na rekruterach.
- Literatura – jeśli lubisz czytać, w rubryce zainteresowań warto o tym wspomnieć. Aby hobby nie było zbyt ogólnie, uzupełnij opis o wskazanie ulubionego rodzaju literatury.
- Krzyżówki lub sudoku – jeśli lubisz rozwiązywać krzyżówki lub sudoku, możesz o tym wspomnieć w CV. To wcale nie nudne zajęcie! Zadania logiczne wymagają w końcu skupienia, a także rozwijają koncentrację i pamięć.
- Ekologia – jeśli nie jest Ci obojętny stan środowiska naturalnego i interesujesz się ekologią, być może warto o tym wspomnieć w życiorysie. Takie hobby świadczy o Twojej wrażliwości. Będzie przydatne zwłaszcza w przypadku niektórych prac związanych z ochroną klimatu.
- Psychologia – osoby zainteresowane psychologią najczęściej potrafią się lepiej komunikować i lepiej radzą sobie ze stresem. To ciekawe hobby, które wpisane do CV może pomóc w zdobyciu wymarzonej pracy.
- Sport – osoby lubiące aktywność fizyczną powinny o tym wspomnieć w CV. Ruch zapewnia dobrą formę i wspomaga dyscyplinę. Sprecyzuj jednak, jakie aktywności lubisz najbardziej. Spośród sportów najczęściej wyróżnia się takie grupy jak sporty indywidualne, zespołowe i ekstremalne.
Jak opisać swoje zainteresowania?
Zainteresowania w CV warto opisać jak najbardziej konkretnie. Nie ma sensu jako hobby wpisywać tak ogólnych pasji jak słuchanie muzyki. Większość rubryk z zainteresowaniami w CV jest powtarzalna. W ten sposób nie osiągniesz zamierzonych rezultatów i nie wyróżnisz się z grona kandydatów.
Aby przyciągnąć uwagę rekrutera, trzeba się lepiej postarać. Najlepiej wpisać zainteresowania, które są niestandardowe. Jeśli kochasz sport, opisz jaki. Nie bój się wpisywać dyscyplin mało znanych. W ten sposób rekruter zobaczy, że jesteś oryginalny i nie boisz się wyzwań.
Dobre wrażenie w sekcji zainteresowań zrobi postawienie na konkrety. To nie miejsce na skomplikowany opis. Im krótsza i bardziej treściwa będzie ta rubryka, tym lepiej. Dzięki temu pokażesz potencjalnemu pracodawcy, że umiesz się wyrażać precyzyjnie.
Hobby w CV – jakich błędów unikać?
Uzupełniając sekcję zainteresowań w CV, upewnij się, że nie popełniasz jednego z najczęściej występujących błędów.
W szczególności uważaj na uogólnienia. Twoje hobby to podróże? Takie zainteresowanie wpisuje do rubryki wielu kandydatów. Zamiast tego sprecyzuj swoje hobby. Lepsze wrażenie na rekruterze zrobi określenie tej pasji jako np. podróże po Bałkanach, backpacking czy wspinaczka wysokogórska.
W zakresie zainteresowań w CV postaraj się nie rozwlekać. Ta sekcja to swego rodzaju uzupełnienie poprzednich części. Jest dodatkiem do doświadczenia i umiejętności, dlatego musi zajmować zdecydowanie mniej miejsca. Jeśli chcesz opisać swoje hobby bardziej szczegółowo, ogranicz się do maksymalnie kilku zdań.
W rubryce hobby w CV nie poleca się umieszczania zainteresowań kontrowersyjnych, w tym np. związanych z myślistwem, hazardem, religią czy polityką. Takie pasje mogą wywołać złe pierwsze wrażenie w oczach rekrutera.
Gdzie umieścić sekcję z zainteresowaniami?
Wiesz już, jakie mogą być zainteresowania w CV. Warto dodatkowo przemyśleć, gdzie umieścić tę rubrykę, aby nie przysłonić pozostałych części życiorysu.
Najczęściej zainteresowania wpisuje się pod koniec CV, np. jako ostatnią rubrykę albo wydzieloną część z boku. Wszystko dlatego, że to informacje mniej istotne niż np. doświadczenie czy umiejętności. Mimo to nie warto z góry omijać tej rubryki we wzorze. Zastanów się, jak mógłbyś ją uzupełnić, zachowując oryginalność.
Jak długi powinien być opis hobby w CV?
Opis hobby w CV nie musi być długi. Wystarczy, że wymienisz swoje podstawowe zainteresowania. Nie musisz ich opisywać. Jeśli rekruter będzie chciał zweryfikować informacje zawarte w życiorysie czy dowiedzieć się więcej na ich temat, z pewnością dopyta o to na rozmowie kwalifikacyjnej. Opis zainteresowań w CV to co do zasady najkrótsza część CV, co nie oznacza, że nie warto do niej przywiązywać wagi.
Opis hobby w CV to najmniej formalny element życiorysu. Nie jest obowiązkowy, jednak może pomóc przyciągnąć uwagę rekrutera. Pamiętaj, aby w CV zawrzeć ciekawe i konkretne zainteresowania. Nie warto mijać się z prawdą, ponieważ to właśnie ta sekcja ma pokazać, jaką osobą jesteś.