Wyszukaj dla siebie najlepsze oferty pracy

24.02.20
clock 3 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Znasz swoje kompetencje, a mimo to nie wiesz, na jakie stanowisko powinieneś aplikować? Niektóre nazwy stanowisk pojawiające się w ofertach nie są dla Ciebie zrozumiałe? Nie przerażaj się, to normalne. Rynek pracy zmienia się tak dynamicznie, że ciężko za nim nadążyć.

Zdarzyło Ci się, że przeglądając oferty pracy, nie byłeś pewien, jakie kompetencje powinna posiadać na danym stanowisku? Nic dziwnego. Bardzo często można spotkać się z różnymi nazwami stanowisk, mimo że zakres obowiązków na obu jest podobny lub wręcz identyczny.

OLX Praca przygotowało dla swoich czytelników test, w ramach którego możesz zweryfikować, jakie branże najlepiej odpowiadają Twoim predyspozycjom.

Co więcej, coraz popularniejsze jest angielskie nazewnictwo, a od dawna istniejące pozycje są nazywane inaczej niż były dotychczas. Pojawiają się różne trendy na nazwy stanowisk i osoby nieśledzące na bieżąco rynku, mogą mieć problem z rozeznaniem się w sytuacji. Dlatego OLX Praca przygotowało dla swoich czytelników TEST, w ramach którego możesz zweryfikować, jakie branże najlepiej odpowiadają Twoim predyspozycjom. Wśród proponowanych przez nas stanowisk pojawiają się te, na które oferty możesz znaleźć na stronie https://www.olx.pl/praca/.

Według prognoz Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości 2020 r. będzie czasem specjalistów. Wśród najpopularniejszych zawodów znajdą się pracownicy rynku informatycznego, telekomunikacyjnego oraz specjaliści z obszaru biotechnologii, energetyki i nanotechnologii. Z kolei jeśli chodzi o najlepiej płatne zawody, to znajdują się wśród nich między innymi key account manager, specjalista ds. bezpieczeństwa IT czy brand manager, radca prawny, hr manager. Można tutaj również wymienić programistów oraz analityków finansowych. Jak widać są to zawody z różnych branż i obszarów kompetencyjnych.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, wielu młodych pracowników stoi przed dylematem – podążać za własnymi preferencjami czy wymaganiami rynku? Oczywiście najlepszym rozwiązaniem byłoby połączyć swoje kompetencje i upodobania z możliwościami, jakie daje rynek pracy. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Niewątpliwie dzisiejszy rynek pracy wymaga dużej otwartości i gotowości do dokształcania się. Niezależnie od kompetencji, jakie posiadasz, prawdopodobnie istnieją możliwości ich wykorzystania na co najmniej kilku stanowiskach. Warto być świadomym, że rynek pracy będzie wymagał od Ciebie, co najmniej kilkakrotnie w przeciągu kariery, uzupełnienia posiadanych kompetencji.

Pierwszym etapem poszukiwania pracy jest rozeznanie się w rynku, wymaganiach firmy oraz analiza własnych możliwości. Jeśli podejmiesz się tego zadania, przed wysłaniem aplikacji do pracodawców, prawdopodobnie oszczędzisz sobie sporo frustracji spowodowanej uczestnictwem w rekrutacjach na niewłaściwe oferty.