Wysokość wynagrodzenia a potrzeby pracownika

Według badań przeprowadzonych przez Randstad „Monitor Rynku Pracy” na ponad tysiącu badanych aż 54% pracowników dostało w 2019 r. podwyżkę. Jest to znaczny wzrost w porównaniu z 2018 r., kiedy 42% badanych deklarowało pozytywną zmianę wynagrodzenia. Co ciekawe, w tym roku częściej na podwyżkę mogły liczyć kobiety niż mężczyźni (57% w stosunku do 50%). Częściej zmieniła się pensja osób z podstawowym i zawodowym wykształceniem (58%) niż osób ze średnim i wyższym niepełnym (51%) oraz wyższym poziomem wykształcenia (57%).

Szansa na zmianę wynagrodzenia zależy nie tylko od wyżej wskazanych czynników, lecz także od branży i stanowiska. Najwięcej pracowników administracji publicznej wskazało, że ich płace zmieniły się na ich korzyść (67%). Na drugim miejscu pojawiła się branża edukacyjna (65%), a na trzecim – transport i logistyka oraz telekomunikacja i IT (59%). Poza podium, ale nieznacznie, znalazł się przemysł (58%).

Wyniki te wskazują, że jeśli w ostatnim roku pojawiło się w Twojej firmie niewiele podwyżek, warto zrewidować płace i sprawdzić, czy firma nie wyróżnia się negatywnie na tle konkurencji. Dotyczy to szczególnie powyższych branż, ale nie tylko. Analiza płac występujących na lokalnym rynku jest dobrą praktyką, która umożliwia zapobieganie rezygnacji z pracy oraz problemom w rekrutacji.

Wysokość podwyżki jest mocno zróżnicowana – w większości przypadków wynagrodzenie pracowników wzrosło o 5–10% (50%). Około 29% respondentów wskazało, że ich płaca zmieniła się o niecałe 5%, a 14%, że o 10–20%. Tylko w przypadku 7% była to zmiana powyżej 20%.

Jak wiadomo w przypadku podwyżki jej wysokość nie jest tak istotna, jak opinia pracownika na temat tego, czy odpowiada ona jego kompetencjom i zaangażowaniu.

Blisko 44% pracowników myślało, że otrzyma określoną wysokość podwyżki. Niestety aż 43% osób spodziewało się nieco bądź zdecydowanie wyższej zmiany.

Jak będzie wyglądał rok 2020? Według 51% pracowników nadal będzie panowała tendencja wzrostowa i można spodziewać się podwyżki. Optymizmem wykazują się szczególnie osoby młode, w wieku 18–29 lat (63%) i z wykształceniem podstawowym oraz zawodowym (57%). Osoby z branż, które w ubiegłym roku dostały podwyżkę, są mniej optymistyczne jeśli chodzi o kolejną zmianę wynagrodzenia niż pracownicy z branż – hotelarskiej i gastronomicznej (58%), finansowej i ubezpieczeń (57%) oraz handlu i naprawy pojazdów (56%). Administracja publiczna (56%) wciąż liczy, że płace w tym sektorze wzrosną.

O wynagrodzeniach można przeczytać również w innym artykule opublikowanym w serwisie – w nim o różnicach w zarobkach kobiet i mężczyzn: Wynagrodzenie kobiet i mężczyzn – wciąż żyjemy w średniowieczu.