W których branżach najłatwiej o pracę? Przegląd grudniowych ofert

06.12.21
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Grudzień to czas, który zwykle kojarzy nam się ze zbliżającymi się świętami, czasem podsumowań i końcem roku. Dla niektórych branż jest to jednak czas wzmożonej działalności, a co za tym idzie wzrostu potrzeb kadrowych. Czy w obliczu rozwijającej się czwartej fali koronawirusa będzie można liczyć na znalezienie pracy?

Okres przedświąteczny jest ważnym czasem dla wielu branż. Firmy, aby wyrobić się na czas, bardzo często potrzebują dodatkowych rąk do pracy. Zdecydowanie mniej ofert niż w latach ubiegłych będzie można znaleźć w handlu detalicznym czy też dla prac takich, jak: hostessa, Św. Mikołaj etc. Wszystko za sprawą rozwijającej się kolejne fali koronawirusa i niepewności co do ewentualnych obostrzeń i działalności galerii handlowych.

W branży produkcyjnej również można mówić o pewnych trudnościach i nieco niższym zapotrzebowaniu na pracowników sezonowych. Przedsiębiorstwa, które potrzebują wsparcia, to z pewnością firmy związane z branżą e-commerce.

Praca przed świętami

W okresie przedświątecznym rośnie liczba zakupów online, a wraz nią pojawia się duże zapotrzebowanie na pracowników do obsługi całej logistyki magazynowej. To właśnie w centrach magazynowych najłatwiej można znaleźć pracę tymczasową. Pracownicy są potrzebni chociażby do pakowania zamówionych produktów, aby te jak najszybciej trafiły do klientów.

Amazon poszukuje

Takim przykładem jest chociażby sklep wysyłkowy Amazon, który już od lipca przygotowywał się do okresu przedświątecznego i już wtedy planował zatrudnienie 9 tysięcy pracowników do swoich centrów logistycznych. Obecnie, jak informuje firma załoga jest już prawie skompletowana i poszukiwani są już tylko pracownicy do centrów logistycznych w Świebodzinie, w Kołbaskowie, Bielanach Wrocławskich i Łodzi. Jak informuje Amazon, pracownicy w czasie świątecznego szczytu (24.10–25.12) obok początkowej stawki godzinowej, która z premią frekwencyjną wynosi 24,30 zł brutto, dostają dodatkowo 4 zł za godzinę, plus benefity [1].

Poczta Polska zatrudnia

W okresie okołoświątecznym wiele ofert dostępnych jest również w „Transporcie i spedycji”. Pracodawcy szukają m.in. kurierów i kierowców. Pojawia się coraz więcej aplikacji do zamawiania jedzenia na dowóz, ale aby te działały poprawnie potrzebni są pracownicy, którzy dostarczą zamówienia do klienta. Innym przykładem firmy, która aktywnie poszukuje pracowników sezonowych i kierowców jest Poczta Polska. Spółka zamierza zatrudnić 1,5 tysiąca pracowników sortowni oraz kierowców. Jak informuje Poczta Polska, stawki wynagrodzeń mogą różnić się w zależności od miejsca zatrudnienia i stanowiska. Dla kierowców do 3,5 t stawka może wahać się od 19 do 24 zł za godzinę, dla kierowców powyżej 3,5 t wynagrodzenie może wynosić od 20 do 26 zł za godzinę, natomiast dla pracowników sortowni od 18,50 do 24 zł za godzinę [2].

Praca sezonowa – gastronomia

Czas przedświąteczny to również okres wzmożonej działalności branży gastronomicznej. Obecnie, restauracje działają, a firmy planują organizację wigilii pracowniczych. Nawet, jeśli przedsiębiorstwa nie zdecydują się na organizację imprezy firmowej bezpośrednio w restauracji, to bardzo często zamawiają catering, a w związku z tym może się pojawić zapotrzebowanie na dodatkowych pracowników. Jednocześnie warto mieć na względzie, że w trakcie pandemii wiele osób odeszło z branży gastronomicznej i nadal sektor ten cierpi na niedobór pracowników. Z danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej wynika, że w ubiegłym roku pracę straciło 200 tysięcy pracowników gastronomii. Zwolnione osoby znalazły zatrudnienie w innych branżach i na razie nie zamierzają wracać do pracy w gastronomii ze względu na niepewną sytuację.

Oferty bożonarodzeniowe

Powyższe tendencje i możliwości znalezienia zatrudnienia odzwierciedlają dane zebrane przez OLX Praca. W 10 kategoriach z największą liczbą ofert pracy w listopadzie 2021 r. znalazły się:

Z kolei wśród 7 kategorii z największą liczbą ofert pracy dodatkowej/sezonowej pojawiły się takie obszary, jak:

Pomimo pandemii ofert jest całkiem sporo – można liczyć nie tylko na dodatkowe zatrudnienie, ale też na znalezienie całkiem nowej stałej pracy. Warto wykorzystać najbliższy okres na śledzenie bieżących ogłoszeń, aby nie przepuścić ciekawych możliwości.

Przypisy: