Urlop na stażu – ile dni wolnych przysługuje stażyście?

Czy na stażu przysługuje urlop?

Zastanawiasz się, czy na stażu jest urlop? Dobrą informacją będzie, że każdy stażysta ma prawo do określonej puli dni wolnych. Nie jest to jednak klasyczny urlop wypoczynkowy, ponieważ ten jest zarezerwowany dla osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. 

Dla stażysty nie stanowi to w praktyce znacznej różnicy. Dni wolne na stażu przysługują mu w określonym wymiarze i może je wykorzystać na dowolny cel, w tym np. na wyjazd, załatwienie spraw osobistych czy odpoczynek. Warto wiedzieć, że nie można odmówić udzielenia wolnego na stażu.

Ile dni wolnych przysługuje na stażu?

Bezrobotny odbywający staż może skorzystać z wolnego już po miesiącu współpracy. Jak liczyć dni wolne na stażu? 

Masz prawo do wolnego w wymiarze 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych przepracowanych na stażu. W przypadku ostatniego miesiąca praktyk prawo do wolnego nabywasz z góry – zyskujesz 2 dni wolnego już na początku miesiąca. 

Jeśli chcesz skorzystać z dni wolnych na stażu, musisz dopełnić odpowiednich formalności. Podstawa to złożenie wniosku o urlop na stażu do organizatora stażu. Wolne musisz zaznaczyć na liście obecności. Możesz wykorzystać zarówno pojedyncze dni, jak i je skumulować i wystąpić o urlop np. na tydzień. 

Czy urlop na stażu jest płatny?

Wiesz już, ile dni wolnych przysługuje na stażu. Czy jednak decyzja o skorzystaniu z takiego urlopu nie pozbawi Cię prawa do wynagrodzenia? 

Na szczęście urlop na stażu jest płatny. Za dni wolne przysługuje stypendium. Dzięki temu – mimo wolnego – wynagrodzenie się nie obniży. 

Niestety, na stażu nie ma prawa do urlopu na żądanie. Z tego powodu problematyczne mogą się okazać nagłe sytuacje wymagające wolnego, których nie można było przewidzieć. Stażyści nie mają też prawa do urlopu bezpłatnego. Przestrzeganie zasad związanych z wolnym na stażu jest bardzo ważne z punktu widzenia stażysty, bo ich naruszenie może prowadzić do przerwania stażu. 

Urlop na stażu – co jeśli nie wykorzystam urlopu na czas?

Niewykorzystane dni wolne na stażu przepadają. Nie można w tym przypadku mówić o urlopie wypoczynkowym, więc nie stosuje się do nich przepisów kodeksu pracy i nie przysługuje za nie ekwiwalent pieniężny. To od decyzji stażysty zależy, czy skorzysta z wolnego na stażu, czy nie. Jeśli nie złoży wniosku, nie ma prawa do żadnych roszczeń w stosunku do organizatora stażu ani urzędu pracy. 

Staż to świetny sposób na zdobycie doświadczenia zawodowego. Jeśli zdecydujesz się go odbyć, już po 30 dniach zyskasz prawo do 2 dni wolnych na stażu. Pamiętaj, aby wykorzystać je w terminie. Na stażu nie przysługuje urlop wypoczynkowy, dlatego w przypadku wolnego stażysty obowiązują oddzielne zasady. Jeśli zdecydujesz się nie korzystać z przysługujących dni wolnych, po zakończeniu stażu ich pula przepadnie. W szczególności nie masz prawa do ubiegania się o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop na stażu. 

FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania na OLX zawodowo.

Czy na stażu z urzędu pracy przysługuje wolne?

Bezrobotny ma prawo do skorzystania z dni wolnych na stażu. Należą się mu 2 dni za każde 30 dni kalendarzowych. Pierwszy urlop stażysty będzie tym samym przysługiwał już po miesiącu pracy. Możesz wykorzystać go od razu albo zaczekać, aż uzbierasz więcej wolnego i wykorzystać wolne skumulowane. Jeśli chcesz skorzystać ze swojego prawa, wystarczy, że złożysz wniosek o urlop na stażu z urzędu pracy.

Czy dni wolne na stażu są płatne?

Dni wolne na stażu są płatne. Stażyści za czas przysługującego wolnego zachowują prawo do wynagrodzenia. Stypendium przysługujące za staż zostanie w takiej sytuacji wypłacone w pełnej kwocie.

Czy staż wlicza się do lat pracy?

Staż to forma pracy zawodowej, która umożliwia zdobycie doświadczenia. W jego przypadku nie dochodzi do powstania stosunku pracy. Mimo to okres odbywania stażu wlicza się do stażu pracy. Nie ma przy tym znaczenia, jak długi jest staż – okres odbywania praktyk zostanie wliczony do stażu pracy zarówno, gdy staż będzie trwał 3 miesiące, jak i 6 miesięcy. Dzięki temu szybciej nabędziesz prawo do urlopu w wymiarze 26 dni. W praktyce oznacza to, że jeśli ukończyłeś liceum ogólnokształcące i udałeś się na półroczny staż, do okresu zatrudnienia zostaną dodane 4 lata za skończenie szkoły i pół roku za staż. Dzięki temu, aby nabyć pełny urlop, wystarczy przepracować jeszcze tylko 5,5 roku, a nie pełne 6 lat.