Stanowiska idealne w świecie pracy zdalnej

11.02.22
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Home office zdominował rynek pracy. Taka forma wykonywania obowiązków zyskiwała uznanie już od dłuższego czasu, ale dopiero za sprawą pandemii nastąpił jej rozwój. To z kolei wpływa na decyzje pracowników, którzy chcą pracować w takiej formie na co dzień i coraz częściej decydują się na zmianę branży. Gdzie najłatwiej można znaleźć pracę w formie home office?

W ostatnich dwóch latach aż 69% firm korzystało z pracy zdalnej. Mimo, że w 2021 r. większość firm powróciła już do biur lub pozostała przy pracy w trybie hybrydowym, to nie ulega wątpliwości, że sama możliwość przetestowania nowego systemu pracy skłoniła pracodawców do większej elastyczności i zmian w tym obszarze. Oprócz tego, że taka forma działalności stała się w pandemii najbezpieczniejszym wyborem, to również otworzyła ona nowe możliwości przed organizacjami. Przede wszystkim uświadomiła liczne korzyści, które płyną dla pracodawców jak chociażby:

  • możliwość zatrudniania specjalistów z innych miast, a nawet państw,
  • możliwość redukcji powierzchni biurowych i zmiany biura na mniejsze, ale w wyższym standardzie,
  • zmniejszenie kosztów stałych.

Większą otwartość na pracę zdalną można również zaobserwować, przeglądając oferty na portalu OLX.

Praca zdalna – wzrost liczby ogłoszeń

W styczniu 2022 r. serwis OLX szczególny wzrost liczby ogłoszeń z oznaczoną pracą zdalną odnotował w takich branżach, jak:

Nie wszystkie branże mogą sobie pozwolić na taki rodzaj pracy. Jakie dokładnie zawody można wykonywać z domu?

Marketing i PR

Zacznijmy od marketingu, PR i pracy w mediach. Obecnie wiele firm poszukuje specjalistów, którzy pomogą opracować atrakcyjny content na stronę internetową, którzy napiszą teksty branżowe, artykuły SEO, poprowadzą firmowego bloga. Wszystko po to, aby zwiększyć zainteresowanie marką i jej produktem. Oprócz tego firmy intensywnie poszukują specjalistów, którzy pomogą im chociażby profesjonalnie zarządzać wizerunkiem firmy w mediach społecznościowych. Te czynności można swobodnie wykonywać w formie zdalnej, a ofert pracy nie brakuje.

HR

HR to również branża, która pozwala na dosyć dużą swobodę. Szczególnie dotyczy to obszaru rekrutacji, a ofert do pracy zdalnej nie brakuje. Wiele agencji zachęca rekruterów-freelancerów do współpracy i tworzy swoje własne społeczności. Poprzez tzw. crowdstaffing agencje zwiększają swoje szanse na znalezienie odpowiednich kandydatów, a rekruterzy nie muszą samodzielnie walczyć o klienta. Taka współpraca ma najczęściej elastyczny charakter i pozwala rekruterowi samodzielnie wybierać projekt, którego realizacji chce się podjąć. Obie strony zyskują.

IT

IT to zdecydowanie branża, która dominuje w ogłoszeniach z pracą zdalną. Można wręcz pokusić się o twierdzenie, że możliwość pracy w trybie niestacjonarnym to dla IT wymóg konieczny. Potwierdzają to wyniki badania przeprowadzonego przez firmę 7N, z którego wynika, że wśród polskich programistów i innych osób z branży IT najwięcej z nich optuje za tym, aby przez ok. 90–95% czasu pracować zdalnie. Te liczby pokazują, jak kluczowy jest to element dla zdobycia przewagi konkurencyjnej w działaniach rekrutacyjnych.

Praca z domu a samopoczucie

Co sprawia, że home office tak bardzo przypadł nam do gustu? Dane OLX pokazują, że pracownicy w szczególności cenią możliwość pracy zdalnej głównie ze względu na:

  • oszczędność czasu,
  • mniejsze ryzyko zarażenia się COVID-19,
  • większą elastyczność pracy – jeśli chodzi o miejsce, godziny i tempo jej wykonywania.

Co więcej dane ostatniego raportu OLX pokazują, że pracownicy pozytywnie oceniają wpływ pracy zdalnej na ich samopoczucie. Takiej odpowiedzi udzieliło aż 47% respondentów, 37% uznało, że praca zdalna nie ma wpływu na ich samopoczucie, a tylko 14% badanych oceniło jej wpływ jako negatywny.

Dla kogo praca zdalna?

Praca zdalna to zdecydowanie dobre rozwiązanie dla osób, które są zdyscyplinowane, które potrafią oprzeć się pokusie różnego rodzaju rozpraszaczy jak: platformy filmowe, media społecznościowe, domowe zakupy etc. To również praca dla osób, które potrafią zarządzać swoim czasem i którym nie przeszkadza brak bezpośrednich kontaktów społecznych. Ostatni punkt może być szczególnie trudny dla osób bardzo towarzyskich, ekstrawertycznych, ale i tutaj można znaleźć rozwiązanie. Dla tych, którzy chcą pracować zdalnie i jednocześnie chcą mieć bezpośredni kontakt z innymi, z pomocą przychodzą biura coworkingowe.

Przykładem jest chociażby Business Link Marathon w Poznaniu, gdzie freelancerzy mają wolną przestrzeń do pracy. Takich miejsc jest wiele i każdy może znaleźć coś odpowiedniego. Praca zdalna nie musi więc oznaczać koniecznie pracy z domu i rezygnacji z życia społecznego. To, na jaki rodzaj pracy zdalnej się zdecydujemy, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji.