Sieć kontaktów może nam pomóc w poszukiwaniu pracy. Jak o nią dbać?

To nie jest praca "po znajomości"

Konkurencja na rynku pracy o atrakcyjne oferty bywa zaciekła. Zdarza się, że osoby z doskonałym CV i niemal idealnym profilem pod daną ofertę pracy jej nie otrzymują. Czymś, co może wyróżnić osobę starającą się o pracę, jest sieć kontaktów. Zdarza się, że w Polsce networking jest mylony z pejoratywnie rozumianymi „znajomościami”. Jednak przy korzystaniu z networkingu i sieci kontaktów przy poszukiwaniu pracy nie chodzi o dostanie jej tylko, albo głównie, dlatego, że ma się znajomości. To pokazanie, że funkcjonuje się w środowisku, umie budować tak ważne w środowisku biznesowym relacje i chce się z nich korzystać.

Media społecznościowe

Takie platformy jak Facebook, Instagramy czy w środowisku pracowym przede wszystkim Linkedin ułatwiają dbanie i rozwijanie swojej sieci kontaktów. Co jednak ważne – trzeba być ich aktywnym a nie biernym użytkownikiem. Sam fakt, że wiesz, że dana osoba zmieniła pracę nie jest wystarczający. Pisz, komentuj, zagaduj aktywnie, choć z umiarem.

Konferencje i branżowe wydarzenia

Seminaria, konferencje, spotkania branżowe, meetupy – to świetne sposoby na spotkanie ludzi z branży i nawiązywania nowych kontaktów. Mogą też pomóc w rozwoju wiedzy specjalistycznej. Jeśli trudno jest ci nawiązywać kontakty na takich wydarzeniach przeczytaj tekst Olgi Kołdej Networking dla introwertyków. Jak to zrobić?

Aktywność w branżowych organizacjach

Większość branż ma swoje stowarzyszenia, fundacje czy związki zawodowe. Zaangażowanie się w działania takiego organizacji to nie tylko szansa na poznanie nowych rozwój, ale też na ciekawe rozwinięcie swoich umiejętności i dorzucenia do CV ciekawego punktu.