Samoocena pracownika – co to jest?

Samoocena pracownika – zwana również autooceną – to istotna część oceny osób zatrudnionych i przekazywania im informacji zwrotnej. Cykl 360 stopni pozwala zebrać opinie o osobie zatrudnionej z różnych źródeł. Zakład pracy nie poprzestaje tu na zebraniu informacji o podwładnym od szefa. W samoocenie pracownik zastanawia się nad swoimi wynikami, ocenia wydajność i przekazuje informacje do przełożonego. 

Samoocena w pracy pozwala pracodawcy poznać opinię podwładnego na temat swoich wyników i wpływu na przedsiębiorstwo. To szansa na przekazanie indywidualnych odczuć co do atmosfery w pracy oraz pokazanie, które osiągnięcia dają Ci największą satysfakcję, a co chciałbyś poprawić w przyszłości. Przygotowanie samooceny pracownika to świetna okazja do refleksji i podsumowania swojej kariery. 

Korzyści wynikające z samooceny pracownika – dlaczego warto ją wprowadzić w miejscu pracy?

Samoocena roczna pracownika ma liczne zalety nie tylko dla bezpośrednich przełożonych. Korzyści z procesu mogą też czerpać pracownicy oraz sama organizacja. 

Z punktu widzenia zatrudnionych samoocena pracownika daje możliwość wyrażenia swojej opinii. Głos przyznany przez pracodawcę sprawia, że podwładni czują się ważni i zyskują większą motywację do pracy. W ten sposób przejmują odpowiedzialność za swój rozwój zawodowy i mogą bardziej świadomie kierować swoją ścieżką kariery. Na podstawie samooceny pracowników mogą być wdrażane istotne dla ich pozycji w firmie zmiany, które ułatwią awans i podniesienie zarobków w przyszłości. 

Dla kadry zarządzającej samoocena pracowników dostarcza informacji z pierwszej ręki o pracy podwładnych. Jeśli przełożeni przyłożą odpowiednią wagę do analizy takiej informacji zwrotnej, mogą wprowadzić na jej podstawie efektywne zmiany. Te mogą obejmować różne obszary działalności organizacji, w tym np. szkolenia, atmosferę czy obieg informacji. Wszystko po to, aby osiągać lepsze wyniki. 

Samoocena pracowników z punktu widzenia organizacji wspiera atmosferę zaufania i kulturę uczenia się. To nie tylko poprawia wizerunek pracodawcy w oczach podwładnych i na rynku pracy, ale również zwiększa zadowolenie klientów i konkurencyjność podmiotu. 

Jak napisać samoocenę? Co powinna zawierać opisowa samoocena pracownika? Wskazówki

Opisowa samoocena pracownika ma liczne zalety. Aby jednak przyniosła zamierzone korzyści, musi zostać stworzona na podstawie odpowiednich pytań i mieć przejrzystą strukturę. Dla uzyskania wszystkich założeń podwładni powinni mieć zapewnioną pomoc pracodawcy w procesie. Jak napisać samoocenę pracownika? 

Zacznij od wypisania swoich atutów i słabości. Postaraj się być obiektywny. Twoją mocną stroną w pracy może być np. elastyczność, umiejętność pracy w zespole czy zaangażowanie. Cechy powiąż z wynikami. Zastanów się, jakie sukcesy udało Ci się osiągnąć w ostatnim czasie. Wypisz, jak do tego doprowadziłeś. Uwzględnij też informację na temat swoich odczuć związanych z sukcesami. 

Następnie przejdź do szczegółowej analizy swoich słabszych stron. Szczerze wskaż, w których aspektach pracy nie czujesz się jeszcze pewnie i co chciałbyś zrobić, aby wyeliminować ten problem. Możesz wskazać, jakiej pomocy potrzebujesz w tym zakresie ze strony pracodawcy. 

Swoją samoocenę pracownika uzupełnij o cele zawodowe na najbliższe lata. Podsumuj dotychczasową karierę. Oceń, czy jesteś zadowolony z miejsca, w którym się znajdujesz i jak chciałbyś, aby rozwijała się w przyszłości. Sposób przedstawienia celów zawodowych jest dowolny, jednak warto zachować przejrzystość. Nie bój się wskazywać, że oczekujesz awansu, jednak takie stwierdzenia uzupełnij o dokładny opis tego, co zamierzasz zrobić, aby go dostać. 

Okresowa samoocena pracownika powinna być uzupełniona o przykłady. Konkretne sytuacje z życia firmy pomogą obu stronom lepiej zrozumieć najważniejsze aspekty podsumowania. 

Pomocne pytania do przygotowania samooceny pracownika

Samoocenę w pracy najłatwiej przygotować na podstawie uniwersalnych pytań. Odpowiadając na każde z nich, dasz sobie szansę na głębsze zastanowienie się nad konkretnymi aspektami swojej kariery. Warto podjąć świadomy wysiłek, aby na tej podstawie zaplanować dalszy rozwój zawodowy. 

Opisowa samoocena pracownika – pomocne pytania: 

  • Jakie są moje 3 najważniejsze atuty w pracy? 
  • Jak radzę sobie w sytuacjach kryzysowych? 
  • Z jakich osiągnięć w pracy w ostatnim okresie cieszę się najbardziej? 
  • Jakie niedoskonałości pojawiły się w mojej pracy nad ostatnim projektem? 
  • W jakich obszarach czuję, że potrzebuję szkolenia? 
  • Jakie obszary wymagają poprawy mojej efektywności pracy? 
  • Czy istnieją aspekty w mojej pracy w ostatnim okresie, w którym mogłem lepiej wykorzystać dostępne zasoby? 
  • Co zmieniło się w mojej pracy w porównaniu do poprzedniej samooceny? 
  • Jakie cechy odróżniają mnie na tle współpracowników? 
  • Co dobrego, a co złego mogliby powiedzieć o mnie koledzy współpracujący przy ostatnim projekcie? 
  • Czy jestem zadowolony z miejsca, w którym jestem obecnie w pracy? 
  • Jakie są moje cele zawodowe na najbliższe miesiące i lata? 
  • Czy moje cele zawodowe są zgodne z celami rozwojowymi organizacji, w której pracuję? 
  • Na jakim stanowisku chcę być za 3 lata? 

Wskazana lista jest oczywiście przykładowa. Można ją dowolnie dostosowywać do realiów konkretnego stanowiska i w razie potrzeby uzupełniać o dodatkowe aspekty. Na roczną samoocenę pracownika warto poświęcić odpowiednią ilość czasu, ponieważ jest ważnym elementem planowania kariery. 

Przykładowa samoocena pracownika

Nie wiesz, jak napisać samoocenę pracownika? Zapoznaj się z przykładowym zestawieniem. Znajdziesz tam m.in. osiągnięcia, słabe strony, obszary do rozwoju pracownika czy cele indywidualne pracownika. 

Mocne strony 

  • świetnie radzę sobie w zespole, a współpracownicy i przełożeni mogą na mnie polegać, co podkreślają w czasie okresowych spotkań; 
  • myślę nieszablonowo, co spotyka się z uznaniem klientów; 
  • trzymam się terminów i nie boję się pracy pod presją, dzięki czemu żaden z moich projektów nie był opóźniony. 

Słabe strony 

  • nie jestem dobry w multitaskingu – wolę skupić się na jednej rzeczy w tym samym czasie i dopiero po jej skończeniu zająć się kolejną. Uważam, że nie ma potrzeby zmiany mojego podejścia, jednak pomocne może się okazać zmodyfikowanie zasad realizacji zadań; 
  • cały czas nie czuję się pewnie w podejmowaniu kluczowych decyzji, dlatego w najbliższym czasie chciałbym nabrać więcej pewności siebie w pracy. 

Największe osiągnięcia 

  • W minionym okresie z sukcesem zakończyłem swój pierwszy indywidualny projekt. Wszystkie zadania zostały wykonane w pełni poprawnie i w terminie, co doprowadziło do podjęcia przez klienta decyzji o przedłużeniu współpracy. 

Cele zawodowe 

  • w najbliższych miesiącach chciałbym mieć możliwość realizowania kolejnych projektów, za które byłbym główną osobą odpowiedzialną;  
  • w ciągu kolejnego roku chcę nauczyć się obsługi programu X, tak aby móc przejąć na siebie kolejne obowiązki; 
  • w ciągu najbliższych 3 lat chcę zarządzać zespołem, dlatego obok rozwoju zawodowego na moim stanowisku planuję odbyć dedykowane w tym kierunku szkolenia. 

Wskazane obszary oceny dostosuj do swojego stanowiska i doświadczenia. Jak najdokładniej opisz każdy punkt. Pomocne będą realne przykłady z codziennej pracy. 

Samoocena pracownika to wbrew pozorom nie zbędna formalność, a realna szansa na bardziej efektywny rozwój. Jeśli o przygotowanie takiego zestawienia poprosił Cię pracodawca, poświęć odpowiednią ilość czasu na jego sporządzenie. Dzięki zaangażowaniu w ocenę swojej pracy i sporządzenie celów rozwojowych pozwolisz przełożonym lepiej zrozumieć swoje działania w firmie i oczekiwania na przyszłość. Masz też szansę uzyskać wsparcie w realizacji planów. Wszystko po to, aby zwiększyć efektywność i poprawić wyniki, utrzymując wysoką satysfakcję z pracy.