Rozwój pracownika – dlaczego jest ważny? Poradnik jak stworzyć plan rozwojowy

Rozwój pracownika – definicja

Rozwój pracownika jest procesem, w którym dochodzi do podnoszenia kwalifikacji i doskonalenia umiejętności pracownika. Ma rozwijać potencjał podwładnego w celu z jednej strony podniesienia efektywności jego pracy i poprawy wyników przedsiębiorstwa, a z drugiej – po to, aby umożliwić mu osiągnięcie indywidualnych celów zawodowych i rozwój kariery zgodnie z planem. 

Planowanie rozwoju pracownika może dotyczyć różnych obszarów, w tym rozszerzania kompetencji stanowiskowych, zdobywania nowych umiejętności technicznych lub biznesowych, nauki języków, poprawy współpracy w zespole czy rozwoju branżowego. 

Plan rozwojowy – definicja

Indywidualny plan rozwoju pracownika to narzędzie, które służy rozwojowi pracownika. W jego treści zamieszcza się konkretne cele zawodowe wraz ze wskazaniem sposobów ich osiągnięcia i mierników, na podstawie których będzie możliwe dokonanie oceny ich realizacji. 

W planie rozwojowym warto skupić się na określeniu obszarów wymagających poprawy. Chodzi nie tylko o to, aby wymienić konkretne cele, ale również uzupełnić je o narzędzia, dzięki którym pracownik będzie w stanie je osiągnąć. W tym zakresie kluczowe jest wsparcie pracodawcy i zapewnienie dostępu do materiałów, szkoleń czy warsztatów. 

Indywidualny plan rozwoju pracownika każdorazowo powinien być tworzony wspólnie przez pracownika i jego szefa. W niektórych przypadkach pomocne może się też okazać wsparcie HR. W ten sposób nie tylko łatwiej zidentyfikować obszary, w których rozwój przyda się najbardziej, ale również łatwiej jest zapewnić, aby plan był realistyczny. 

Metody rozwoju pracowników

Metod rozwoju pracowników jest sporo. Dzielą się na klasyczne i nowoczesne. Mimo że waga tych pierwszych cały czas jest spora, większość pracodawców opowiada się za włączeniem do procesu rozwoju pracowników również tych drugich. 

Klasyczne metody rozwoju pracowników to przede wszystkim: 

  • Szkolenia – mogą odbywać się zarówno wewnętrznie, jak i być organizowane poza miejscem pracy. W zależności od zakresu i potrzeb są prowadzone przez doświadczonych pracowników albo zewnętrznych ekspertów. 
  • Warsztaty – jeśli chodzi o cel, warsztaty przypominają szkolenia, jednak z założenia są bardziej nastawione na praktykę. Podczas gdy szkolenia skupiają się na przekazaniu wiedzy teoretycznej, w czasie warsztatów nacisk jest najczęściej położony na praktykę. 
  • Praktyki – dedykowane nowym pracownikom albo osobom zmieniającym stanowisko pracy. Pozwalają zaadaptować się w nowej sytuacji i nauczyć wykonywania zadań. 

Jako przykład nowoczesnych metod rozwoju pracowników można wskazać m.in.: 

  • Coaching – polega na indywidualnej współpracy pracownika z bardziej doświadczonymi członkami zespołu. W ten sposób dochodzi do przekazania wiedzy i doświadczenia, które w przyszłości będą mogły być wykorzystane w pracy. 
  • E-learningi – czyli szkolenia online, które mogą być wykonane zdalnie w dowolnym czasie. W tej formie można pogłębić wiedzę praktycznie z każdego obszaru. 
  • Webinary – czyli seminaria organizowane przez internet, w których trakcie specjalista przekazuje wiedzę. Dają możliwość wymiany pytań, jednocześnie oszczędzając czas na dojazdy. 

Plan rozwoju pracownika - poradnik

Stworzenie planu rozwojowego pracowników sprzyja podnoszeniu ich kompetencji i jest ważnym elementem planowania rozwoju podwładnych. Warto jednak pamiętać, że najlepsze efekty przyniesie plan, który zostanie stworzony w sposób przemyślany. Skorzystaj z naszego poradnika i sprawdź, jak krok po kroku przygotować plan rozwoju pracownika. 

Ustal cele 

Zacznij od zdefiniowania celów zawodowych, które są w danym momencie najważniejsze z punktu widzenia rozwoju zawodowego pracownika. W zależności od sytuacji mogą zakładać rozwinięcie już istniejących kompetencji twardych czy kompetencji miękkich, nabycie nowych umiejętności czy zdobycie awansu. 

Oceń swoje umiejętności 

Na podstawie opracowanych celów dokonaj weryfikacji swoich obecnych umiejętności. Zastanów się, czego jeszcze Ci brakuje, aby je osiągnąć. 

Stwórz plan działania 

Na tej podstawie stwórz plan działania. Do każdego celu dopasuj sposób jego realizacji i czas na poszczególne działania. Sprawdź, jakie możliwości rozwoju są dostępne w danej organizacji. Ustal działania rozwojowe z pracodawcą. To on ma ułatwić pracownikom dostęp do samodzielnego rozwoju i udzielić bezpośredniego wsparcia w obszarach, w których będzie ono niezbędne. 

Realizuj ustalony plan rozwoju

Na końcu zadbaj o efektywne uczenie zgodnie ze stworzonym planem. Trzymaj się terminów na konkretne działania. Na koniec przyjdzie czas na ocenę realizacji planu i feedback od przełożonych. 

Przykładowy plan rozwoju pracownika

Plan rozwojowy pracownika zawsze powinien być opracowywany indywidualnie. Dla lepszego zrozumienia jego zasad można jednak przedstawić go na przykładzie. Poniżej plan rozwojowy dla początkującego programisty baz danych. 

Cel 1 – podniesienie poziomu znajomości języka SQL

Kroki: 

  • odbycie internetowego kursu SQL, 
  • uzyskanie certyfikatu potwierdzającego poziom znajomości języka SQL, 
  • zrealizowanie samodzielnego projektu w SQL. 

Cel 2 – poprawa poziomu znajomości języka hiszpańskiego 

Kroki: 

  • zapisanie się na kurs językowy i cotygodniowe uczestnictwo w lekcjach, 
  • codzienna nauka własna z wykorzystaniem aplikacji językowej. 

Cel 3 – zdobycie pewności siebie w prowadzeniu spotkań z klientem 

Kroki: 

  • branie udziału w spotkaniach prowadzonych przez bardziej doświadczonych kolegów, 
  • wsparcie przy organizacji spotkań, 
  • odbywanie spotkań z mentorami w celu rozwiązania niejasności i omówienia postępów, 
  • przejmowanie prowadzenia pojedynczych bloków w czasie spotkań. 

Do każdego kroku należy dopisać termin realizacji oraz wskazać miernik realizacji celu. W przypadku nauki języka programowania może to być np. zdobycie certyfikatu. 

Dlaczego rozwój pracownika jest tak ważny?

Rozwój pracownika jest istotny zarówno z punktu widzenia jego osobistych celów, jak i zespołu, w którym pracuje czy ogólnej perspektywy całej organizacji. Gwarantuje szereg korzyści indywidualnych i przynosi realne zyski dla pracodawcy. 

Korzyści z planu rozwojowego dla pracownika

Plan rozwojowy z punktu widzenia pracownika zwiększa jego motywację. Dzięki sprecyzowaniu celów zatrudniony jest bardziej zaangażowany w wykonywane zadania. Podwyższa się jego pewność siebie, więc łatwiej mu piąć się po szczeblach kariery. Lepiej widzi swoje sukcesy, więc czerpie z nich satysfakcję. To z kolei bezpośrednio przyczynia się do dalszego zaangażowania w rozwój w przyszłości. 

Plan rozwojowy to dla pracownika jasna podstawa do ubiegania się o awans czy podwyżkę. Jeśli uda się zrealizować założenia, podwładny może się tym chwalić. Dzięki rozwojowi lepiej będzie radzić sobie z wykonywaniem obowiązków, a także stanie się bardziej atrakcyjnym pracownikiem na rynku pracy. 

Korzyści z planu rozwojowego dla pracodawcy

Plan rozwojowy dla przedsiębiorcy to szansa na zwiększenie konkurencyjności firmy. Poprzez działania rozwojowe przedsiębiorstwo może osiągać lepsze wyniki. W czasie realizacji wyznaczonych celów bezpośrednio zwiększa się też zaangażowanie pracowników, a zdobywanie nowych umiejętności czyni z nich bardziej wartościową siłę roboczą. Pracodawca, który poświęca czas i środki na planowanie rozwoju pracowników jest bardziej doceniany przez podwładnych i przez to mniej narażony na ryzyko częstych rotacji w swoich zespołach. 

Rozwój pracowników jest podstawowym kryterium zwiększania konkurencyjności firmy. Z punktu widzenia podwładnych podwyższa poziom motywacji i zwiększa satysfakcję z życia zawodowego. Metody rozwoju pracowników są różne i warto je dopasować do realiów funkcjonowania konkretnej organizacji. W każdym przypadku efektywne uczenie i realizowanie stworzonego planu rozwoju bezpośrednio przyczyniają się do podwyższenia efektywności wykonywanej pracy, co poprawia status firmy na rynku.