Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – jak się przygotować?

Jak przygotować się na rozmowę o pracę przez telefon?

Rozmowa o pracę przez telefon pozwala rekruterom oszczędzić czas. Od strony pracownika może być wyzwaniem, jednak z drugiej strony nie wymaga osobistego stawiennictwa w biurze i łatwiej ją dopasować do swojego terminarza. Podstawą sukcesu jest odpowiednie przygotowanie. Jeśli chcesz zrobić dobre wrażenie na rekruterach, upewnij się, że pamiętasz o wszystkich poniższych kwestiach. 

Ustal dogodny termin

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon nie wymaga stawiania się w siedzibie pracodawcy, dlatego część osób nie przykłada wagi do terminu, w którym się odbędzie. To spory błąd. 

Ważne, aby w trakcie spotkania nikt Ci nie przeszkadzał. Musisz też mieć odpowiednio dużo czasu przed rozpoczęciem rozmowy, aby odetchnąć i pozbierać myśli. Z tego powodu dopasuj termin spotkania do swojego grafiku, tak aby mieć przestrzeń na odpowiednie zaangażowanie się w spotkanie. 

W jakich godzinach dzwonią rekruterzy? Wszystko zależy od zasad obowiązujących w danym przedsiębiorstwie, ale najczęściej rozmowa odbędzie się między 8 a 17. 

Znajdź ciche i spokojne miejsce na rozmowę

Nie zapomnij też o znalezieniu spokojnego miejsca na rozmowę telefoniczną. Pamiętaj, że wszelkie hałasy z zewnątrz mogą być słyszalne dla rekrutera. W ten sposób wypadniesz nieprofesjonalnie. 

Brak ciszy dodatkowo utrudni Ci skupienie. Ryzykujesz, że nie usłyszysz dokładnie pytania i Twoje odpowiedzi będą nie na temat. Na rozmowę o pracę przez telefon najlepiej zaplanować czas, w którym będziesz w domu albo w innym cichym miejscu, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał. 

Upewnij się, że masz profesjonalną pocztę głosową

Niezależnie od tego, czy czeka Cię właściwa albo wstępna rozmowa kwalifikacyjna przez telefon, czy może czekasz na telefon w odpowiedzi na złożoną aplikację, uważaj, aby nie wypaść nieprofesjonalnie jeszcze przed połączeniem. Sprawdź, czy masz włączoną pocztę głosową i upewnij się, czy nie znajduje się na niej nic nieodpowiedniego. Pamiętaj, że pierwsze wrażenie na rekruterze będzie kluczowe pod kątem Twoich szans na otrzymanie wymarzonej pracy. 

Przygotuj pytania do rekrutera

Nie wiesz, o co zapytać na rozmowie kwalifikacyjnej? Z pewnością nie wymyślisz tego od ręki w czasie spotkania. Z tego powodu przemyśl przed terminem swoje pytania i spisz je na kartce. Najlepiej przygotować wstępną listę i później kilkukrotnie ją zweryfikować. Być może wtedy przypomną Ci się ważne sprawy, które chcesz wyjaśnić. 

Od razu zgłaszaj problemy techniczne

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon jest wyzwaniem również z technicznego punktu widzenia. Problemy z zasięgiem, chwilowe zakłócenia czy awaria sprzętu mogą zdarzyć się zarówno po stronie rekrutera, jak i kandydata. Z tego powodu nie bój się od razu zgłaszać pojawiających się problemów technicznych. Zdecydowanie lepiej poinformować o zakłóceniach niż nie usłyszeć ważnego pytania. 

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon – czego unikać?

W czasie rozmowy kwalifikacyjnej trzeba unikać określonych błędów, które mogą zniechęcić pracodawcę do Twojej kandydatury. Jeśli przed Tobą rozmowa telefoniczna w sprawie pracy, ich lista nieco się zmienia. Sprawdź, jakich błędów unikać, aby wypaść jak najlepiej. 

Nie nadużywaj „yhym”, „aha”, „ekhm”

Komunikacja telefoniczna różni się od bezpośredniej. Kontakt na odległość sprawia, że czasem nie dostrzega się błędów, które w czasie spotkania w cztery oczy byłyby rażące. Uważaj, aby podczas rozmowy nie nadużywać przerywników takich jak „yhym”, „aha” czy „ekhm”. Zdecydowanie lepiej zachować ciszę albo potwierdzić odbiór informacji grzecznym stwierdzeniem, niż wykazać lekceważące podejście. 

Nie przerywaj rekruterowi

W toku rozmowy rekrutacyjnej przez telefon nie widzisz drugiej osoby, więc czasami trudno zdecydować, w którym momencie jest odpowiedni czas na wypowiedź. W tym przypadku uważaj szczególnie, aby nie przerywać rekruterowi. Daj mu się swobodnie wypowiedzieć i odpowiadaj albo zadawaj pytania dopiero, gdy ten zakończy swoją myśl. Dodatkowe informacje, które chcesz przekazać, zostaw na koniec. Jeśli nie chcesz ich zapomnieć, możesz spisywać je na kartce. 

Nie pal papierosów i nie żuj gumy w trakcie rozmowy

Nie tylko w czasie rozmowy rekrutacyjnej w biurze potencjalnego pracodawcy trzeba unikać lekceważącego zachowania. Nawet gdy spotkanie odbywa się w formie telefonicznej, zrezygnuj z żucia gumy i palenia papierosów. Takie zachowania mogą wpływać na Twój ton i być słyszalne dla rekruterów. Zdecydowanie lepiej wypadniesz, gdy skupisz się w pełni na rozmowie. 

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon – pytania i odpowiedzi

Schemat rozmowy kwalifikacyjnej przez telefon jest co do zasady podobny jak w przypadku tradycyjnego spotkania. Również w tym przypadku istnieją pytania, które padną z wysokim prawdopodobieństwem. Jeśli chcesz dobrze wypaść, przygotuj się do odpowiedzi przed rozmową. W ten sposób wypadniesz bardziej profesjonalnie i unikniesz stresu. 

Dlaczego chce Pani/Pan zmienić pracę?

Jeśli szukasz pracy, mimo że jesteś obecnie zatrudniony, na rozmowie kwalifikacyjnej na pewno spotkasz się z pytaniem, dlaczego chcesz odejść z obecnej firmy. Rekruterzy zadają je, aby ustalić, czy w obecnym zakładzie pracy nie masz problemów z wykonywaniem zadań lub współpracą w zespole oraz jak wypowiadasz się o swoich szefach i współpracownikach. 

Z tego powodu tak ważne jest, abyś w odpowiedzi na pytanie o powody zmiany pracy wypowiadał się z szacunkiem o swojej obecnej pracy i przedstawiał ją pozytywnie. Najlepiej, jeśli wskażesz, że myślisz o zmianie pracy ze względu na potrzebę nowych wyzwań czy chęć rozwoju. Możesz oczywiście wskazać, że w obecnym miejscu czujesz się dobrze i wiele się nauczyłeś, ale czujesz, że w nowym miejscu zyskasz więcej możliwości. Kluczowe, aby mówić szczerze, ale jednocześnie unikać wypowiedzi, które mogą być odebrane niekorzystnie. 

Jakie ma Pani/Pan oczekiwania finansowe?

Pytanie-pewnik na rozmowie kwalifikacyjnej dotyczy oczekiwań finansowych. Pensja to bardzo ważne kryterium przy zmianie pracy, dlatego potencjalny pracodawca chce porównać kandydatów pod tym kątem i zweryfikować swój budżet. 

Przed rozmową telefoniczną zastanów się, ile chcesz zarabiać w nowym miejscu. Sprawdź, jakie są średnie pensje na podobnym stanowisku. Takie dane są dostępne w internecie. Postaraj się też zweryfikować, jakie widełki wynagrodzeń obowiązują w danym przedsiębiorstwie. Czasami te są już podane w ogłoszeniu. W takiej sytuacji najlepiej uwzględnić je w swoich oczekiwaniach. 

Jakie są Pani/Pana mocne i słabe strony?

Rozmowa rekrutacyjna przez telefon ma umożliwić potencjalnemu pracodawcy weryfikację umiejętności, sprawdzenie Twojej motywacji oraz zdobytego doświadczenia. Z tego powodu prawie na pewno spotkasz się z pytaniem o mocne i słabe strony. 

Jeśli chcesz zdobyć wymarzoną pracę i zadbać o pozytywne pierwsze wrażenie, przygotuj wcześniej zestawienie swoich kilku najważniejszych mocnych stron. Zdecydowanie lepiej skupić się na 3-4 punktach i poprzeć je przykładami, niż za bardzo się rozwlekać. 

Nie odpowiadaj, że nie masz wad – słabe strony to coś naturalnego, dlatego wybierz co najmniej jeden przykład, podziel się nim z rekruterem i od razu powiedz, jak zamierzasz go eliminować. W ten sposób pokażesz pracodawcy swoje pozytywne nastawienie.

Rozmowa kwalifikacyjna przez telefon po angielsku lub niemiecku – na co zwrócić uwagę?

Wiesz już, jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna przez telefon. Jeśli spotkanie ma się odbyć w języku obcym – np. po angielsku albo po niemiecku – przygotuj się do niego podobnie. Sprawdź, jakie są najczęściej zadawane pytania i zastanów się nad odpowiedziami. Zadbaj też szczególnie o dobrą jakość połączenia i komfortowe miejsce, w którym jest cicho. Na bieżąco zgłaszaj wszystkie problemy techniczne. Problemy ze zrozumieniem rekruterów mogą skutecznie utrudnić starania o wymarzoną pracę, bo podważą Twoje zdolności językowe, dlatego nie możesz dopuścić, aby wystąpiły niezależnie od Ciebie. 

Rozmowy rekrutacyjne coraz częściej są przeprowadzane przez telefon. Wszystko dlatego, że to wygodne rozwiązanie dla obu stron, które nie wiąże się z koniecznością poświęcenia dużej ilości czasu. Jeśli czeka Cię takie spotkanie, dobrze się do niego przygotuj. Podejdź do sprawy profesjonalnie i potraktuj rozmowę rekrutacyjną tak, jakby odbywała się w tradycyjnej formie.