Przykładowe pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej
Pytania rekrutacyjne są tak skonstruowane, aby zebrać jak najwięcej informacji o danym kandydacie. Część z nich jest podchwytliwa, dlatego trzeba uważać, aby nie dać się złapać i udzielić dobrej odpowiedzi.
Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej się powtarzają, dlatego możesz je wcześniej przeanalizować. Przed spotkaniem przygotuj plan odpowiedzi, który pomoże udowodnić Twoją przydatność do zajmowania określonego stanowiska. Dzięki temu zwiększysz swoje szanse na wymarzoną pracę.
O co pytają na rozmowie o pracę? Poznaj najpopularniejsze pytania i odpowiedzi na rozmowie kwalifikacyjnej.
Co wiesz o naszej firmie? Typowe pytanie na rozmowie o pracę
Pytanie o Twoją wiedzę na temat przedsiębiorstwa to pewnik w czasie rozmowy rekrutacyjnej. Jest zadawane, żeby zweryfikować, czy kandydat odpowiednio przygotował się do spotkania. Udzielając kompleksowej odpowiedzi na to pytanie, udowadniasz, że zależy Ci na zatrudnieniu i będziesz przykładać się do wykonywania swoich obowiązków.
Dobry kandydat wie, czym zajmuje się przedsiębiorstwo, do którego aplikuje i jest w stanie wskazać, co może wnieść do firmy. Z tego powodu przed rozmową zapoznaj się z podstawowymi informacjami na temat podmiotu na jego stronie internetowej.
Przykładowa odpowiedź: Przedsiębiorstwo zajmuje się produkcją artykułów gospodarstwa domowego. Działa globalnie i zatrudnia ponad 8 tysięcy osób w 37 krajach. Sprzedaż netto w 2022 roku wyniosła 2,5 miliona euro. W najbliższym czasie podmiot chce wejść na kolejne rynki, w tym we Francji. Moja wiedza i doświadczenie w branży oraz znajomość języka francuskiego pomogą osiągnąć ten cel.
Opowiedz kilka słów o sobie
Rekruter na początku rozmowy zada podstawowe pytania, w tym poprosi, abyś się przedstawił. W ten sposób umożliwi Ci autoprezentację i będzie mógł ocenić, jaką osobą jesteś, jak się wypowiadasz i prezentujesz.
W odpowiedzi przedstaw najważniejsze informacje o sobie. Opisz zwięźle swoje wykształcenie i doświadczenie zawodowe, w tym miejsca, w których pracowałeś. Wskaż swoje najważniejsze cechy. Możesz też wspomnieć o tym, co lubisz robić w wolnym czasie.
Przykładowa odpowiedź: Z zawodu jestem informatykiem. Specjalizuję się w programowaniu w JavaScript. Mam 8 lat doświadczenia komercyjnego. Pracowałem w […]. Wyróżnia mnie umiejętność radzenia sobie w trudnych warunkach i precyzja. W wolnym czasie lubię grać w tenisa.
Dlaczego chce Pan/Pani pracować w naszej firmie?
Najczęściej zadawane pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to te związane z powodami złożenia przez Ciebie aplikacji na dane stanowisko. Pracodawca chce w ten sposób ustalić, dlaczego odpowiedziałeś na ogłoszenie o pracę i sprawdzić, czy rzeczywiście nadajesz się do zespołu.
W odpowiedzi na pytanie rekrutacyjne opisz, co Cię zainteresowało w ofercie. Możesz wskazać, że chcesz się rozwijać w danej technologii, odpowiada Ci zakres działalności firmy czy uważasz ją za lidera w branży.
Przykładowa odpowiedź: Przedsiębiorstwo jest liderem w branży i uważam, że dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu mogę wnieść do niego wartość dodaną, a jednocześnie wiele się nauczyć. Chcę rozwijać się w technologii ABD, a w ogłoszeniu o pracę wskazano, że taka możliwość będzie zapewniona na tym stanowisku.
Dlaczego powinniśmy Pana/Panią zatrudnić?
Nie wiesz, jakie mogą być pytania na rekrutacji? Kwestia, która na pewno zostanie poruszona, to powody, dla których kandydat – jego zdaniem – powinien zostać zatrudniony.
To szansa dla pracodawcy na weryfikację mocnych stron pracownika. Nikt tak dobrze nie jest w stanie ocenić wartości kandydata, jak on sam. W ten sposób rekruter może zweryfikować, czy jego wnioski o aplikacji są słuszne.
Na pytanie o to, co możesz wnieść do firmy, warto odpowiedzieć w przemyślany sposób. Wskaż przede wszystkim, jakie są Twoje główne atuty i dlaczego są istotne pod kątem tej konkretnej oferty. Możesz wskazać, jak te cechy w przeszłości przekładały się na osiągane wyniki.
Przykładowa odpowiedź: Moja wiedza i doświadczenie na analogicznym stanowisku pozwolą mi osiągnąć założone cele i wnieść do firmy nowe pomysły. Znam język włoski, który będzie nieoceniony w kontaktach z głównym klientem, którego siedziba jest zlokalizowana w tamtym rejonie. W poprzednim miejscu pracy dzięki zaangażowaniu zwiększyłem obroty o 5 procent w ciągu roku.
Dlaczego chcesz zmienić pracę?
Kolejne pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej, które może okazać się wyzwaniem, dotyczy powodów, dla których chcesz zmienić pracę. Pracodawca zadaje je, aby sprawdzić, czy w poprzednim miejscu kandydat nie sprawiał problemów i był dobrym pracownikiem.
W odpowiedzi na to podchwytliwe pytanie warto więc wskazać, że zmiana pracy jest podyktowana chęcią rozwoju czy zdobycia nowych doświadczeń. Lepiej nie mówić, że nie dochodziłeś do porozumienia z zespołem w poprzedniej firmie czy miałeś konflikty z szefostwem, bo może to zrazić do Ciebie rekrutera.
Przykładowa odpowiedź: W poprzedniej pracy wiele się nauczyłem i osiągałem świetne wyniki, 3 razy w ciągu ostatnich 5 lat zdobywając nagrodę pracowniczą dla najbardziej efektywnego członka zespołu. Zauważyłem jednak, że możliwości rozwoju w tamtym miejscu się wyczerpały. Mimo że za mną świetne lata w pracy na poprzednim stanowisku, potrzeba zdobywania nowych doświadczeń jest silniejsza, dlatego podjąłem decyzję o zmianie pracy.
Jakie są Pani/Pana mocne i słabe strony? Najczęstsze pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej
Najczęstsze pytania na rozmowie kwalifikacyjnej to te dotyczące Twoich mocnych i słabych stron. Pracodawca chce w ten sposób dowiedzieć się, w czym jesteś liderem, a co jeszcze musisz poprawić.
Odpowiedź na to pytanie rekrutacyjne powinna być przemyślana. W zakresie mocnych stron wskaż tylko kilka najważniejszych pod kątem stanowiska, na które aplikujesz i postaraj się pokazać, jak dana cecha wpłynie na lepsze wykonywanie przez Ciebie zadań.
Nie mów, że nie masz słabych stron, bo wyjdziesz na zarozumiałego. Zamiast tego znajdź obszar, w którym musisz się jeszcze doszkolić i dodaj, co zamierzasz zrobić, żeby wyeliminować problem w tym zakresie.
Przykładowa odpowiedź: Moją słabą stroną jest brak praktycznego doświadczenia w zakresie programu CTL. Zapisałem się jednak na kurs prowadzony przez specjalistę z tej dziedziny, który w ciągu kilku miesięcy pozwoli mi zyskać niezbędne umiejętności, które mogą się okazać pomocne w pracy.
Co motywuje Cię do pracy?
Pracodawcy podczas prowadzonych rekrutacji szukają osób, które są warte inwestycji. Aby przedsiębiorstwu opłacało się Ciebie zatrudnić, musisz przekonać rekrutera, że masz wysoką motywację do rozwoju.
W odpowiedzi na takie pytanie na rozmowie kwalifikacyjnej wskaż na przykład, że lubisz ambitne zadania, szukasz w pracy entuzjazmu lub uznania. Możesz powiedzieć, że Twoją motywacją jest sukces projektów, za które jesteś odpowiedzialny oraz możliwość rozwoju. Kluczowe, aby odpowiedź na to pytanie była spójna z wcześniejszą wypowiedzią. Jeśli tego nie dopilnujesz, możesz wyjść na osobę mało wiarygodną.
Nie ograniczaj się do odpowiedzi, że Twoją motywacją do pracy są pieniądze. Możesz jednak delikatnie zasugerować, że dobra wypłata zwiększa Twoje poczucie bezpieczeństwa.
Przykładowa odpowiedź: Moją motywacją do pracy jest sukces przedsięwzięć, za których realizację jestem odpowiedzialny. Zależy mi również na rozwoju, dlatego gdy wiem, że w danym zakładzie pracy mam możliwość odbycia szkoleń czy awansu, moja efektywność znacznie się podwyższa.
Gdzie widzisz siebie za 5/10 lat?
Jedno z najmniej lubianych pytań przez potencjalnych pracowników to „Gdzie widzisz siebie za 10 lat?”. Wszystko dlatego, że obecnie ludzie często zmieniają pracę i mało kto jest gotowy do deklaracji, że po takim czasie będzie dalej chciał pracować w tej samej firmie.
Pamiętaj jednak, że pracodawcy nie zawsze oczekują takiej odpowiedzi i szczerość może przynieść lepsze efekty. Możesz wskazać, że chcesz dalej pracować w określonej branży i Twoim celem jest awans np. na stanowisko kierownicze. W ten sposób pokażesz, że jesteś ambitny i nie zamierzasz szukać innych ścieżek kariery.
Przykładowa odpowiedź: Chcę dalej rozwijać się w branży, dlatego za 10 lat widzę się na stanowisku specjalisty, który będzie kierował pracą zespołu. W najbliższych latach mam w planach poszerzenie swoich kwalifikacji i odbycie studiów podyplomowych w zakresie nowej technologii X, która zrewolucjonizuje sektor.
Co jest Pana/Pani największym osiągnięciem zawodowym?
Pytaniem rekrutacyjnym, którego nie każdy się spodziewa, jest to dotyczące Twojego największego zawodowego sukcesu. Rekruter chce w ten sposób ustalić, czy jesteś pracownikiem efektywnym oraz czy umiesz rzetelnie ocenić swoje sukcesy.
Przed rozmową o pracę przemyśl, jakie osiągnięcia miałeś w poprzednich miejscach pracy. Wybierz to, które przyniosło znaczące korzyści dla zakładu i jednocześnie wymagało od Ciebie dużego zaangażowania.
Przykładowa odpowiedź: W poprzedniej pracy pozyskałem dla przedsiębiorstwa klienta, który obecnie odpowiada za 10 procent jego przychodów. W toku procesu przygotowałem indywidualną strategię, która w połączeniu z założonymi korzyściami przekonała kontrahenta do odrzucenia ofert naszych konkurentów.
Ile chce Pan/Pani zarabiać / Jakie ma Pan/Pani oczekiwania finansowe?
W czasie rekrutacji na pewno padnie pytanie o zarobki, których oczekujesz. Pracodawca chce w ten sposób porównać pracowników i sprawdzić, czy poszczególni kandydaci mieszczą się w założonym budżecie.
Aby odpowiedzieć na to pytanie rekrutacyjne, musisz przed rozmową poświęcić trochę czasu na poszukiwania informacji o przeciętnych zarobkach na podobnym stanowisku. Nie zapomnij uwzględnić również swojego doświadczenia, kwalifikacji i znajomości języków. Najlepsza będzie tu konkretna odpowiedź. Uważaj, aby nie podać zbyt niskiej stawki, bo możesz wydać się mało profesjonalny. Z drugiej strony, jeśli obawiasz się, że Twoje oczekiwane zarobki mogą być dla pracodawcy zbyt wysokie, zaznacz, że jesteś gotowy do negocjacji.
Przykładowa odpowiedź: Na nowym stanowisku chciałbym zarabiać 12 tysięcy złotych brutto. Jestem jednak gotowy do negocjacji w tym zakresie.
Jakie są Twoje zainteresowania?
Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej mogą dotyczyć również Twoich zainteresowań. W ten sposób rekruter może Cię lepiej poznać. Niektóre pasje bezpośrednio przekładają się na predyspozycje do zajmowania określonych stanowisk i zostaną docenione przez pracodawcę.
Najlepsza odpowiedź to ta, która będzie szczera, a jednocześnie nie zaburzy w oczach rekrutera Twojego profesjonalizmu. Jeśli uprawiasz sporty zespołowe, warto wspomnieć o tym w kontekście umiejętności współpracy. Rekruterzy zwracają uwagę w szczególności na ciekawe pasje, dlatego jeśli w wolnym czasie lubisz robić coś niestandardowego, nie zapomnij o tym wspomnieć.
Przykładowa odpowiedź: Moją pasją jest wspinaczka wysokogórska. W wolnym czasie trenuję na ściankach wspinaczkowych. W przyszłości mam w planach zdobyć ośmiotysięcznik.
Co odróżnia Cię od innych kandydatów? Podchwytliwe pytanie na rozmowie o pracę
To nie koniec podchwytliwych pytań na rozmowie rekrutacyjnej. Jednym z zagadnień, w których trzeba się postarać, aby nie dać się złapać w pułapkę, jest to, co odróżnia Cię od innych kandydatów. Problem w tym pytaniu jest taki, że najczęściej nie znasz kwalifikacji innych osób ubiegających się o to samo stanowisko. Warto wiedzieć, że HR chce się w ten sposób dowiedzieć przede wszystkim, jakie masz poczucie własnej wartości i co uważasz za swoje atuty.
Odpowiadając na pytanie, nie porównuj się więc z nikim, aby nie wyjść na zarozumiałego. Zamiast tego wybierz kilka cech, które są Twoim zdaniem najistotniejsze pod kątem danej oferty.
Przykładowa odpowiedź: Moje bogate doświadczenie na rynku międzynarodowym sprawia, że świetnie radzę sobie w kontaktach z różnymi klientami. Dysponuję katalogiem pomysłów na poprawę efektywności realizacji projektów, które sprawdziłem już w ramach współprac o dużej wartości. Znak język norweski, który będzie kluczowy na tym stanowisku.
Czy wolisz pracować sam czy w zespole?
Pytanie o to, czy wolisz pracować sam czy w zespole, ma pomóc ustalić, jakim typem człowieka jesteś. Pracodawca chce w ten sposób sprawdzić, czy nadajesz się na dane stanowisko.
Udzielając odpowiedzi, uważaj, aby nie przekreślić swoich szans na pracę. Nawet jeśli jesteś introwertykiem, nie mów, że wolisz pracować sam, jeśli na stanowisku, na które aplikujesz, podstawa to praca zespołowa.
Przykładowa odpowiedź: Lubię pracować w zespole i chętnie poznaję nowych ludzi. Czuję dużą odpowiedzialność za projekty, w których współpracuję w grupie.
Jak układały się Pana/Pani relacje z poprzednimi przełożonymi?
Rekruter może też zapytać Cię o relacje z poprzednimi przełożonymi, aby ustalić, jakim jesteś pracownikiem. Udzielając odpowiedzi, pamiętaj, aby nie narzekać na byłych szefów. Zamiast tego powiedz, co doceniałeś we współpracy z poprzednimi przełożonymi.
Przykładowa odpowiedź: W poprzedniej pracy miałem świetnych przełożonych. W toku naszej współpracy doceniałem szacunek, jakim darzyliśmy się wzajemnie. Szefowie doceniali moje zaangażowanie i efektywność pracy, a ja ceniłem wsparcie z ich strony. Mimo decyzji o odejściu z pracy będę ich wspominać z sentymentem.
W ilu procesach rekrutacyjnych bierzesz udział? Czy aplikujesz jeszcze do innych firm?
Nietypowe pytanie, które może Ci zadać pracownik HR, dotyczy liczby rekrutacji, w której bierzesz udział. W ten sposób rekruter stara się ocenić, jak zaangażowany w proces jesteś i na ile zależy Ci na tym konkretnym stanowisku. Odpowiedź pomoże mu też ustalić, czy musi spieszyć się z odpowiedzią.
Na to pytanie możesz odpowiedzieć szczerze. O ile udział w kilkunastu rekrutacjach naraz może wydać się dziwny, to nie ma nic złego w tym, że złożyłeś CV także do innych firm. W ten sposób pokażesz również, że jesteś pożądanym kandydatem na rynku pracy.
Przykładowa odpowiedź: Złożyłem CV jeszcze do dwóch przedsiębiorstw i otrzymałem zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, które odbędą się w przyszłym tygodniu. Odpowiadam tylko na te oferty, które idealnie pasują do moich kwalifikacji i umiejętności, dlatego na razie nie zdecydowałem się na kolejne aplikacje.
Jaka jest Pani/Pana wymarzona praca?
Aby sprawdzić, czy oferta pracodawcy jest dla Ciebie, możesz spotkać się z pytaniem rekrutacyjnym o Twoją wymarzoną pracę. W odpowiedzi postaraj się opisać zajęcie, które będzie jak najbardziej powiązane ze stanowiskiem, na które aplikujesz. Nie rezygnuj jednak z autentyczności – ambicje na przyszłość zostaną docenione. Mów nie o miejscu, a o ścieżce kariery.
Przykładowa odpowiedź: Moim marzeniem jest praca w dotychczasowej branży na stanowisku kierowniczym, w której będę mógł zarządzać ludźmi. Chciałby też móc wykorzystywać w niej swoją znajomość języków.
Czy ma Pan/Pani jakieś pytania? Jakie pytania zadać rekruterowi?
Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna jest organizowana dla obu stron. Po odpowiedzi na pytania rekrutera Ty również możesz zapytać o interesujące Cię kwestie. Mogą dotyczyć chociażby kompetencji miękkich cenionych w firmie, struktury zespołowej czy kultury organizacyjnej.
Przykładowe pytanie: Jakie są możliwości rozwoju zawodowego w przedsiębiorstwie?
Pytania na rozmowie o pracę – co jeszcze warto wiedzieć?
Przebieg większości rozmów rekrutacyjnych jest podobny, dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie się do najczęściej zadawanych pytań. Z tego powodu przed spotkaniem przeanalizuj, jak odpowiedziałbyś na powyższe pytania i zastanów się, co możesz dodać, aby zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.
Jeśli w Twojej pracy będzie wykorzystywany angielski, powinieneś spodziewać się, że część pytań rekrutacyjnych zostanie zadana właśnie w tym języku. Z tego powodu sprawdź również najczęściej zadawane pytania po angielsku.