Dane z raportu firmy Grant Thornton „Oferty pracy w Polsce” pokazują, że po chwilowym załamaniu się rynku pracy na początku pandemii liczba ofert zaczęła w końcu dynamicznie rosnąć. W kwietniu 2022 r. pracodawcy na 50 największych portalach rekrutacyjnych w Polsce opublikowali ponad 300 tysięcy nowych ogłoszeń o pracę. To 5. najwyższy wynik od wybuchu pandemii
i o 9% wyższy niż w analogicznym okresie 2021 r., kiedy to i tak liczba ofert była bardzo wysoka.
Kuchenne rewolucje w zatrudnianiu
Obecnie na portalu OLX najwięcej ofert skierowanych jest przede wszystkim do osób chcących pracować w gastronomii. W maju liczba ogłoszeń o pracę w tej kategorii wyniosła ok. 15 tys. Głównie poszukiwani są kelnerzy, barmani, bariści (5 tys. ogłoszeń), a także kucharze (ponad 4 tys.).
Tak duża liczba podyktowana jest z jednej strony rozpoczynającym się okresem wakacyjnym, a co za tym idzie wzmożonym zapotrzebowaniem na pracowników sezonowych, a także rekonwalescencją branży po pandemii. Niestety, w pandemii wielu doświadczonych pracowników odeszło z branży, mówiło się nawet o tzw. wielkiej rezygnacji, stąd dzisiaj gastronomia potrzebuje pracowników na ogromną skalę. Firmy z branży gastronomicznej ponownie muszą zainteresować kandydatów ofertami, aby zachęcić ich do pracy w gastronomii. Szczególnie w okresie sezonowym pracodawcy będą brali pod uwagę młode osoby, chcące sobie dorobić.
Budowa za budową, a pracowników brak
Innymi sektorami cierpiącymi na deficyt pracowników (i w których nie brakuje ofert) są zdecydowanie produkcja (ok. 15 tys. ogłoszeń, w tym większość dotyczy obsługi produkcji) oraz budowa / remonty (ok 13 tys. ofert). Obie branże zmagają się z trudnościami w brakach kadrowych, jednak ostatnio sytuacja stała się jeszcze bardziej skomplikowana.
Już od dłuższego czasu oba sektory zatrudniały wielu pracowników spoza granic Polski. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę wielu ukraińskich pracowników wyjechało z naszego kraju, aby bronić swojej ojczyzny (powołując się na: www.bankier.pl/amp/wiadomosc/Budowy-stana-bo-brakuje-rak-do-pracy-Branza-mierzy-sie-z-duzym-problemem-8319827). To pogłębiło problemy kadrowe. Dodatkową trudnością w obu branżach jest pokłosie wieloletniego braku wsparcia i dyskredytowania szkolnictwa zawodowego w Polsce, dlatego obecnie brakuje tylu fachowców. A sytuacja pandemiczna pokazała, że nawet podczas lockdownów był spory popyt na prace budowlane.
Kierowca na wagę złota
Z deficytem pracowników boryka się również branża transportowa. Cały sektor transportu w Polsce, a więc zarówno kolejowy, morski czy drogowy, zmaga się trudnościami związanymi z brakiem pracowników. Problem ma swoje źródło zarówno w braku wymiany pokoleniowej, jak również w wymagających warunkach pracy, które nie sprzyjają godzeniu obowiązków rodzinnych z zawodowymi.
Silny i niesłabnący rozwój e-commerce zwiększył zapotrzebowanie na przewozy, tym samym nie brakuje ogłoszeń o pracę dla kierowców. W maju było ich ponad 13 tys. Najczęściej poszukiwani są kierowcy zawodowi, z uprawnieniami C, C+E oraz kierowcy na trasy międzynarodowe.
Praca w magazynie – przyjmę od zaraz
Oprócz zwiększonego zapotrzebowania na kierowców konsekwencją rozwoju e-commerce jest też ogromny popyt na pracowników do prac magazynowych – na OLX Praca widnieje ok. 6 tys. ogłoszeń związanych z pracą na magazynie, choć część można również znaleźć w kategorii Produkcja. Oferty najczęściej dotyczą kompletowania zamówień, rozkładania towaru, sprawdzania towaru zgodnie z zamówieniem oraz pakowania paczek.
Świat marketów zaprasza
Pomimo że w wielu sklepach zostały wprowadzone kasy samoobsługowe i coraz częściej rozpatruje się zawód kasjera, jako ten, który w przyszłości może zostać wyparty przez technologię, to na razie wciąż ofert na to stanowisko nie brakuje. W maju pojawiło się ich blisko 12 tys. na stanowisko kasjera.
Sporo ofert jest również w sprzedaży. Najczęściej poszukiwani są doradcy klienta, sprzedawcy oraz przedstawiciele handlowi.
Latem więcej ofert
Ponad 11 tys. – tyle ogłoszeń można znaleźć się w kategorii Praca dodatkowa / sezonowa na OLX. Czas wakacyjny to moment, w którym można znaleźć pracę zarówno w gastronomii, hotelarstwie, jak i przy zbiorach. Plantatorzy borykają się z ogromnym deficytem pracowników, stąd z otwartymi ramionami przyjmą nowe osoby do pracy. Więcej o pracy sezonowej można przeczytać w artykule: Sezon na pracę sezonową dłuższy i wcześniej niż zwykle.
Nie w każdej kategorii można mówić o rynku pracownika, ale wzrastająca liczba ofert w wielu branżach pokazuje, że kandydaci na brak zróżnicowanych ogłoszeń nie mogą narzekać. Oczekiwania kandydatów mogą się jednak zwiększać przez obecną sytuację ekonomiczną – o inflacji słyszy każdy, a odczuwa ją na co dzień, robiąc zakupy, tankując samochód czy idąc do lekarza prywatnego. Dlatego można spodziewać się, że firmy oprócz otwarcia się na zatrudnienie w wielu przypadkach będą przygotować ciekawszą ofertę niż wcześniej. A jest w czym przebierać.