Przedświąteczna praca dorywcza. Ile zarabia marketowy św. Mikołaj?

13.12.22
clock min.
Łukasz Borowicz Łukasz Borowicz
prace okołoświąteczne

Już od ponad dwóch miesięcy lawinowo rośnie zainteresowanie pracą dorywczą w Polsce. W wyniku spowolnienia gospodarczego, rosnącej inflacji i w efekcie coraz mniejszej siły nabywczej pieniądza zaczęliśmy się rozglądać za zajęciem, które pozwoli podreperować domowy budżet… najczęściej kosztem wolnego czasu. Zbliżający się okres świąteczny daje poszukującym sporo nowych możliwości.

W tym artykule:
  1. Dwukrotnie więcej ludzi szuka przedświątecznej pracy dorywczej
  2. Ile zarabia św. Mikołaj w markecie?
  3. Rekrutujesz do prac okołoświątecznych? Na te rzeczy zwróć uwagę

Dwukrotnie więcej ludzi szuka przedświątecznej pracy dorywczej

Pracodawcy oferujący zatrudnienie dorywcze zarówno w październiku jak i listopadzie otrzymali ponad milion odpowiedzi na swoje ogłoszenia, a coraz wyraźniejszy udział w tym tym zestawieniu stanowią prace dodatkowe okołoświąteczne. Pierwsze firmy zaczęły rekrutację już w październiku, ale najwięcej odpowiedzi od poszukujących napłynęło do nich w listopadzie, kiedy liczba aplikacji wzrosła o 120 proc. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Ile zarabia św. Mikołaj w markecie?

Pośród ofert nie brakuje propozycji zatrudnienia do roli św. Mikołaja, jego pomocnika, Elfa, animatora dziecięcego czy do rozdawania prezentów w samą wigilię. Pracodawcy nie stawiają wysokich wymagań – liczą zwykle na empatię, czas, chęć do pracy i kulturę osobistą. Dla przykładu:

  • zainteresowani pracą w galerii handlowej w charakterze Mikołaja mogą liczyć na 400 zł netto dniówki – za 8 godzin pracy, choć zdarza się konieczność spełnienia dodatkowych warunków, bo poszukiwany jest np. “wysoki mężczyzna o miłej aparycji i z przyjaznym głosem”;
  • osoby, które chciałyby wcielić się w rolę Elfa-przewodnika mogą liczyć nawet na 65 zł za godzinę pracy; 
  • Niższe zarobki oferowane są na jarmarkach bożonarodzeniowych – tam oprócz 20 zł netto na godzinę otrzymać można również premię.

Rekrutujesz do prac okołoświątecznych? Na te rzeczy zwróć uwagę

Oferty pracy okołoświątecznej charakteryzują się blisko 4x większą liczbą odpowiedzi niż inne ogłoszenia o pracę na OLX. Rekordowe ogłoszenia zbierają blisko 14x krotnie więcej aplikacji, dlatego tak ważne jest odpowiednie skonstruowanie ogłoszenia – warto pamiętać o przejrzystym, zwięzłym opisie, łatwym kontakcie, a także podaniu widełek wynagrodzenia.