Praktyki na studiach – jak wyglądają? Wszystko co musisz wiedzieć

Czy praktyki na studiach są płatne?

Praktyki studenckie to korzyści zarówno dla studentów, jak i pracodawców. Osoby dopiero rozpoczynające swoją zawodową karierę mogą w ten sposób uzyskać pierwsze doświadczenie zawodowe, a przedsiębiorstwa budują pozytywny wizerunek firmy na rynku i mogą zyskać wartościowe wsparcie wysoko zmotywowanych i otwartych na wyzwania pracowników. Zastanawiasz się, czy praktyki na studiach są płatne? 

Niestety na rynku stosunkowo często można spotkać propozycje bezpłatnych praktyk. Oferujące je przedsiębiorstwa wychodzą z założenia, że skoro to studentom zależy na zaliczeniu stażu na studiach i wartościowym wpisie do CV, zgodzą się na współpracę bez wynagrodzenia. W tym zakresie wiele zależy od branży. 

Ostateczne sprecyzowanie zasad związanych z wynagrodzeniem za praktyki zależy od indywidualnych ustaleń i odbywa się w umowie o praktykę studencką. Studenci mają szansę na znalezienie płatnego stażu. Coraz więcej firm organizuje dedykowane dla osób kontynuujących naukę w szkole wyższej programy płatnych praktyk. Część z nich obok wynagrodzenia i możliwości rozwoju oferuje także szansę zatrudnienia po praktykach. 

Ile trwają praktyki na studiach?

Zaliczenie praktyk na studiach wymaga przepracowania określonej w regulaminie studiów właściwym dla danej uczelni i kierunku liczby godzin. Wymiar praktyk może różnić się znacznie. 

Dla przykładu studenci medycyny są zobowiązani do odbycia nawet 2000 godzin praktyk, podczas gdy osoby na studiach filologicznych odbywają zazwyczaj staże w wymiarze około 300 godzin. Praktyki na studiach prawniczych trwają około 2 tygodnie na semestr nawet przez 4 semestry. Wymagana liczba przepracowanych godzin w ramach praktycznej nauki zawodu w przypadku studiów informatycznych na najlepszych uczelniach może sięgać nawet ponad 700 godzin. 

Jeśli nie wiesz, ile trwają praktyki na studiach na Twoim kierunku, sprawdź obowiązujące zasady w tym zakresie w regulaminie studiów lub skontaktuj się z dziekanatem. Pamiętaj, że jeśli podejmujesz się odbywania praktyk dobrowolnie, możesz ustalić ich wymiar z pracodawcą. To od zapisów umowy zależy, ile godzin w tygodniu będziesz pracować. 

Jak wyglądają praktyki na studiach?

Przebieg praktyk studenckich różni się w zależności od kierunku studiów i miejsca, w którym zdobędziesz posadę. Jeśli pozwala na to specyfika zawodu, który chcesz wykonywać w przyszłości, nie musisz ograniczać swoich poszukiwań do pracy w biurze. Dostępne są również praktyki zawodowe prowadzone w terenie czy zdalnie. 

Jak wyglądają praktyki na studiach? W stażach dla studentów chodzi o to, aby zdobyć doświadczenie i umiejętności, które będą niezbędne do pracy w danym zawodzie. Na początku młody pracownik jest zapoznawany ze specyfiką pracy zespołu i uczy się głównie przez obserwację bardziej doświadczonych kolegów. Z czasem otrzymuje pierwsze zadania. W idealnym scenariuszu, który można spotkać coraz częściej w firmach oferujących praktyki studenckie, zostaje dla niego wyznaczony mentor, który nadzoruje jego postępy i na bieżąco odpowiada na pytania oraz udziela wskazówek. 

Konkretne obowiązki różnią się jednak w zależności od branży. Student informatyki prawdopodobnie zajmie się pracą przy komputerze. W tym przypadku istnieją szanse na staż zdalny albo hybrydowy. Student prawa najczęściej trafia na praktyki do kancelarii, gdzie zajmuje się pracami administracyjnymi, analizą orzecznictwa czy przygotowywaniem projektów prostych pism procesowych. Jak wyglądają praktyki na psychologii? Kluczowe, aby student podjął pierwsze próby praktycznego wykorzystania wiedzy, którą uzyskał w toku studiów, np. do wykonywania testów psychologicznych czy udzielania porad pacjentom. 

Czy praktyki na studiach są obowiązkowe?

Praktyki na studiach są obowiązkowe w zdecydowanej większości przypadków. Dotyczy to zarówno studiów licencjackich i magisterskich, jak i jednolitych magisterskich. Najczęściej do odbycia praktyk studenckich są też zobowiązane osoby na studiach zaocznych. W tym przypadku niektóre uczelnie przewidują jednak wyjątki. 

Zastanawiasz się, jak ominąć praktyki na studiach? Warto wiedzieć, że jeżeli masz już pierwsze doświadczenie zawodowe i pracujesz w firmie, której przedmiot działalności jest związany z wybraną ścieżką edukacji, prawdopodobnie będziesz w ten sposób w stanie zaliczyć obowiązkowe praktyki. Najczęściej wystarczy, że przedstawisz na uczelni zaświadczenie o odbyciu praktyk w ramach pracy zawodowej, w którym zostanie sprecyzowany m.in. wymiar pracy oraz obowiązki służbowe. Nie warto z kolei załatwiać praktyk studenckich na lewo i unikać pracy. Staż studencki pozwoli na praktyczne wykorzystanie wiedzy teoretycznej i skuteczną naukę umiejętności zawodowych, które zaprocentują w przyszłości.  

Jak napisać podanie o praktyki studenckie?

Dostanie się na praktyki do wymarzonej firmy to spore wyzwanie. To naturalne, że idąc do pierwszej pracy w zawodzie w trakcie studiów nie masz doświadczenia. Jak w takim razie wyróżnić się z tłumu aplikujących na staż studentów? Przygotuj dobre podanie o praktykę studencką! 

Taki dokument jest co do zasady podobny do listu motywacyjnego. W podaniu o przyjęcie na praktyki studenckie należy opisać, dlaczego chcesz zdobywać doświadczenie w tej konkretnej firmie. Wskaż, czym się interesujesz, dlaczego wybrałeś dany kierunek studiów i opisz, w jakich obszarach czujesz się najlepiej. Jeśli masz już za sobą pierwsze osiągnięcia, takie jak wygrane w konkursach czy efektywna działalność w organizacjach studenckich, nie zapomnij wspomnieć o tym w podaniu o praktyki studenckie. W ten sposób pokażesz, że nie ograniczasz się tylko do uczestnictwa w obowiązkowych zajęciach i masz wysoką motywację do rozwoju zawodowego. 

Podanie na praktyki powinno być napisane rzeczowo. Unikaj zbyt długich listów, które nic nie wnoszą. Zamiast tego skup się na swoich mocnych stronach i zestaw je z przedmiotem działalności firmy, do której aplikujesz. W ten sposób udowodnisz, że jesteś odpowiednim kandydatem na to stanowisko. Nie zapomnij, że podanie o praktyki powinno być napisane profesjonalnym językiem z zastosowaniem zwrotów grzecznościowych. Warto dodać do niego CV studenta na praktyki. 

Zalety praktyk na studiach

Wydaje Ci się, że praktyki na studiach to tylko przykry obowiązek? Nic bardziej mylnego! Praktyki zawodowe mają liczne zalety, które pozytywnie wpływają na rozwój zawodowy. 

Staże studenckie to świetna szansa na weryfikację wiedzy teoretycznej w praktyce. W ten sposób możesz sprawdzić, czy to, czego się uczysz na studiach, rzeczywiście przydaje się w pracy. Ocenisz też swoją wiedzę. Być może zwrócisz uwagę na obszary, do których musisz się bardziej przyłożyć. 

Praktyki na studiach to dobry moment na weryfikację zainteresowań. Decyzja o wyborze konkretnego kierunku studiów często jest podejmowana bez głębszego zastanowienia się, czy perspektywa pracy w tym konkretnym zawodzie jest dla Ciebie. Dzięki praktykom studenckim możesz sprawdzić, czy codzienne zadania w branży wyglądają tak, jak sobie wyobrażałeś. 

Ważną zaletą praktyk zawodowych jest networking. W pierwszej pracy zbudujesz sieć kontaktów. Obecnie to jeden z ważniejszych czynników, który zwiększa Twoje perspektywy na zdobycie wymarzonego zatrudnienia. W czasie praktyk masz szansę poznać osoby z różnych branż, które w przyszłości mogą być skłonne polecić Cię w czasie rekrutacji. Takie kontakty biznesowe będą nieocenione w czasie poszukiwania stałego zatrudnienia. 

Praktyki na studiach pozwalają zdobywać doświadczenie i nowe umiejętności. W ten sposób rozwijasz kompetencje miękkie, umiejętności praktyczne i zyskujesz wartościowy wpis do CV. Masz też szansę na dobre referencje przełożonego, co ułatwi znalezienie zajęcia w przyszłości. 

Praktyki na studiach zaocznych

Nie wiesz, jak zaliczyć praktyki na studiach zaocznych? Studenci uczący się popołudniami lub w weekendy wybierają taki tryb najczęściej po to, aby mieć możliwość wykonywania pracy zarobkowej. W tych okolicznościach nie tak łatwo znaleźć czas na praktyki studenckie. 

W idealnym scenariuszu student może szukać stałej posady w branży i ubiegać się o zaliczenie pracy jako praktyk. Dzięki temu nie tylko zdobędziesz nowe umiejętności i sprawdzisz się w zawodzie, ale również połączysz zarobkowanie z realizacją obowiązkowych praktyk objętych planem studiów. W zdobyciu takiej pracy pomagają programy stażowe organizowane nie tylko przez duże korporacje, ale również mniejsze przedsiębiorstwa lokalne, które chcą szkolić studentów i często oferują im perspektywę dalszej współpracy po studiach. 

Jeśli takie rozwiązanie nie jest dla Ciebie, możesz szukać praktyk online lub zapytać o możliwość odbycia praktyk jeden dzień w tygodniu przez dłuższy okres. Wiele będzie jednak zależało od dobrej woli opiekuna praktyk.  

Praktyki na studiach magisterskich

Szczególnie wartościowe są praktyki na studiach magisterskich. Również w tym przypadku ich wymiar zależy od konkretnego kierunku studiów. Ostatni etap edukacji w szkole wyższej to kluczowy moment, aby zdecydować o przyszłości swojej zawodowej kariery. Z tego powodu dobrze przemyśl obszar, w którym chcesz się sprawdzić. 

Zastanawiasz się, gdzie szukać ofert praktyk? Warto w tym zakresie korzystać z pomocy biur karier zlokalizowanych na uczelniach. Dowiesz się tam m.in. gdzie przyjmują na praktyki i skorzystasz z poradnictwa zawodowego. 

Praktyki studenckie pozwalają zdobyć pierwsze doświadczenie zawodowe. Mimo że nie tak łatwo pogodzić pracę z nauką, warto dbać o rozwój swojej zawodowej kariery już w młodym wieku. Z tego powodu nie traktuj praktyk studenckich tylko jako uciążliwego obowiązku. Jeśli marzysz o zatrudnieniu w konkretnym przedsiębiorstwie, warto zapytać tam o możliwość odbycia praktyk na studiach.