Pomysły na pracę zdalną dla mam
Obecnie prawie każdy może zarabiać online. Wystarczą umiejętności w danej dziedzinie i komputer z dostępem do internetu. Praca w dowolnym czasie i miejscu jest wygodna i pozwala łączyć życie zawodowe z wychowaniem dzieci. Przedstawiamy propozycje na pracę dla mam w domu.
Korepetycje online
Ciekawa praca online dla mam to nauczyciel online. Mogą się jej podjąć nawet osoby bez wykształcenia kierunkowego. Jeśli zawsze lubiłaś uczyć innych i uważasz, że masz do tego talent, spróbuj swoich sił w zawodzie.
Pamiętaj, że korepetycje mogą być udzielane różnym grupom osób. Nie musisz od razu uczyć studentów – satysfakcjonujący zarobek zapewnią nawet korepetycje z uczniami podstawówki.
Wybierz dziedzinę, w której zawsze byłaś dobra. Najpopularniejsze przedmioty nauczane w ramach korepetycji to matematyka, język polski i angielski, jednak poszukiwani są też korepetytorzy specjalizujący się w węższych dziedzinach. Stawka za godzinę rośnie wraz z kwalifikacjami, doświadczeniem i poziomem.
Copywriting
Zawsze lubiłaś pisać i chciałabyś na tym zarabiać? Spróbuj swoich sił jako copywriterka. W ramach takiej pracy będziesz tworzyć m.in. treści na strony internetowe oraz artykuły poradnikowe.
Zapotrzebowanie na teksty występuje w różnych branżach. Najwięcej copywriterów pisze na tematy związane z kosmetykami, stylem życia czy informacjami. Konkurencja jest zdecydowanie mniejsza w przypadku specjalistycznych dziedzin. Jeśli masz wiedzę i doświadczenie w określonej branży, sprawdź, czy możesz o niej pisać.
Wystarczy kilka godzin tygodniowo, aby dorobić do domowego budżetu. Zacznij od pozyskania pierwszych klientów. Możesz to robić na własną rękę albo przez agencję. Najważniejsze to zachęcić do siebie potencjalnego pracodawcę. W tym celu przygotuj krótkie portfolio z przykładowymi tekstami i napisz kilka słów o sobie. Dodatkowym atutem będzie wykształcenie kierunkowe oraz wcześniejsze doświadczenie w branży.
Tłumaczenie
Ciekawa praca na niepełny etat to tłumaczenie. Szczególnie dobrze na tym stanowisku sprawdzą się osoby po filologii albo lingwistyce, jednak proste tłumaczenia może wykonywać praktycznie każdy, kto perfekcyjnie zna dany język.
Tłumacz-freelancer sam tworzy swój harmonogram pracy. Klientów może pozyskiwać na własną rękę albo korzystać z pomocy pośredników. W pierwszym przypadku najlepiej sprawdzać ogłoszenia na stronach internetowych oraz portalach ogłoszeniowych. W drugim świetnie sprawdzą się agencje.
Wirtualna asystentka
Dodatkowa praca dla mam może polegać też na zatrudnieniu na stanowisku wirtualnej asystentki. Zajęcie polega na zdalnym organizowaniu pracy w przedsiębiorstwie. Szczegółowy katalog obowiązków różni się w zależności od branży, w której działa przedsiębiorstwo i jego wielkości. Do najczęściej wykonywanych zadań na stanowisku wirtualnej asystentki należy jednak:
- ustawianie i zarządzanie grafikiem,
- odpisywanie na maile,
- przygotowywanie dokumentów,
- zarządzanie mediami społecznościowymi,
- kontakt z klientem.
Posada wirtualnej asystentki to świetny pomysł na pracę dla matki z dzieckiem w domu, ponieważ nie wymaga dużych zasobów ani doświadczenia. Wystarczy wygodne krzesło, komputer i biurko, aby zarabiać online.
Pisanie bloga
Myślisz o pracy online w domu, ale na ten moment nie masz zbyt wiele czasu? Możesz zacząć od rozwijania swoich pasji w formie prowadzenia bloga. Na początku prawdopodobnie nie uzyskasz z takiego zajęcia wysokich zarobków, jednak jeśli odpowiednio zaangażujesz się w przedsięwzięcie i zdobędziesz stałych czytelników, masz szansę na czerpanie dochodów z pisania.
Na swoim blogu możesz reklamować określone produkty i usługi. Obecnie to bardzo proste dzięki marketingowi afiliacyjnemu. W zamian za prowizję od sprzedaży będziesz umieszczać na swojej stronie informacje o reklamodawcy. Wystarczy, że napiszesz artykuł sponsorowany i umieścisz w nim link do produktu lub usługi, a środki same zaczną wpadać na Twoje konto. Rozpoczęcie działalności w formie afiliacji jest dziś łatwiejsze dzięki dedykowanym programom, w tym dla mam.
Prowadzenie kont w mediach społecznościowych
Praca dla mam w domu może wiązać się z mediami społecznościowymi. Większość firm nie ma czasu, aby prowadzić swoje profile samodzielnie. Jednocześnie ma świadomość wagi kontaktu online z klientami. Z tego powodu szuka osób, które przejmą prowadzenie social mediów na siebie.
Dużą zaletą jest tu możliwość pracy zdalnej. Najczęściej wymagane są kwalifikacje kierunkowe, dlatego takie zajęcie sprawdzi się w szczególności w przypadku osób, które mają wykształcenie kierunkowe albo doświadczenie w branży. W sieci są jednak dostępne również liczne kursy online, które pozwolą zyskać wiedzę niezbędną do zajmowania takiego stanowiska.
Wypełnianie ankiet
Dodatkowa praca dla mam nie musi być skomplikowana. Wypełnianie ankiet polega na uzupełnianiu przekazanych przez zleceniodawcę kwestionariuszy. Aby zacząć działalność, wystarczy zarejestrować się na jednym z zaufanych portali i założyć konto. Taka praca jest jednak odpowiednia tylko na niepełny wymiar godzin, gdy chcesz dorobić do domowego budżetu.
Sprzedawanie własnych wyrobów
Tworzysz własne wyroby handmade i chcesz spróbować swoich sił w ich sprzedaży? To świetny czas, ponieważ kupujący są już znudzeni gotowymi produktami niskiej jakości sprowadzanymi z Chin i szukają oryginalności.
Szczególnie dobrze sprzedają się produkty ceramiczne, świeczki, ozdoby, ubrania i przetwory. Zacząć możesz na portalach ogłoszeniowych i w mediach społecznościowych. Z czasem najlepiej będzie, jeśli otworzysz własny sklep internetowy.
Korektor
Szukasz pracy w domu dla mam, którą możesz wykonywać przez kilka godzin tygodniowo? Jeśli jesteś absolwentką edytorstwa albo filologii polskiej bądź masz doświadczenie w branży, pomyśl o pozyskaniu zleceń jako korektorka.
Zaletą zarabiania online w takiej formie jest fakt, że zlecenia obejmują najczęściej teksty o określonej długości. Dzięki temu możesz regulować ich ilość w zależności od swojej dostępności. Jeśli chcesz spróbować swoich sił w korektorstwie, możesz też zrealizować kierunkowe szkolenia i kursy.
Wprowadzanie danych
Dobrze płatna praca dla mam online to również wprowadzanie danych. Zajęcie jest żmudne, ale możesz je wykonywać bez doświadczenia. Praca polega na wpisywaniu danych do systemu, a także ich przetwarzaniu i korekcie. Mimo że stanowisko nie jest jeszcze popularne w naszym kraju, to w ogłoszeniach o pracę pojawiają się pierwsze wakaty.
Czy dodatkowa praca dla mam jest dobrym pomysłem?
Praca dodatkowa dla mam to nie tylko szansa na dodatkowy zarobek. Łączenie obowiązków związanych z opieką nad dzieckiem z pracą pomaga szybciej wrócić do życia zawodowego. Dzięki temu mama pozostaje aktywna na rynku i w przyszłości będzie miała mniejsze trudności ze znalezieniem pracy. Dodatkowo czuje się ważna i nie ogranicza swojej codzienności tylko do wychowania dzieci.
Praca w domu dla mam nie wymaga najczęściej znacznych nakładów. W przypadku większości pomysłów na pracę online wystarczy miejsce przy biurku i komputer.
Wady i zalety pracy zdalnej dla mam
Praca zdalna dla mam jest wygodna i ułatwia opiekę nad dziećmi. Dzięki temu, że nie musisz dojeżdżać do biura, potrzebujesz mniej czasu na wykonywanie obowiązków zawodowych i łatwiej Ci zająć się domem. Spora część pomysłów na pracę w domu dla mam zapewnia elastyczny wymiar godzin. Dzięki temu możesz pracować, kiedy chcesz i dostosowywać ilość pracy do swojej dostępności.
Możliwość pracy zdalnej jest wygodna, ale ogranicza kontakt z ludźmi. Jeśli jesteś osobą, która nie lubi siedzieć w domu i źle znosi samotność, być może lepiej poczujesz się, wracając do pracy na etacie w biurze np. w niepełnym wymiarze godzin.
Gdzie szukać pracy z domu dla mam?
Pracy dla mam w domu warto szukać na portalach pracy. Regularnie pojawiają się tam nie tylko propozycje zatrudnienia na pełen etat, ale również zajęć zdalnych. W przypadku freelancingu ofert możesz też szukać w grupach tematycznych w mediach społecznościowych.
Praca w domu dla mam - podsumowanie
Mama może z powodzeniem pogodzić pracę z wychowaniem dziecka. Dzięki pomysłom na pracę zdalną masz szansę szybko wrócić do aktywności zawodowej. Pamiętaj, że opieką nad potomkiem możesz się dzielić z jego tatą. Elastyczność zapewniają przepisy o urlopach dla młodych rodziców.