Praca w 2021 – branże otwarte na nowych pracowników

03.02.21
clock 4 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Kryzys związany z pandemią przechodzi wiele branż. Są jednak sektory, które nie tylko mają się dobrze, ale ich zapotrzebowanie na nowych pracowników rośnie. Gdzie można otrzymać zatrudnienie i jakie specjalizacje są teraz najbardziej pożądane?

Pandemia to niewątpliwie rollercoaster dla wielu przedsiębiorstw. Wdrażane i zmieniane obostrzenia wpływają na sytuację wielu pracodawców oraz ich pracowników. Szczególnie cierpią przedsiębiorcy z branż:

  • HoRecCa
  • Turystyka
  • Eventy
  • Rozrywka

Od początku pandemii to właśnie te sektory nie mogą ze względów bezpieczeństwa w pełni prowadzić swojej działalności, co diametralnie wpływa na ich sytuację i decyzje dotyczące zatrudnienia. Brak działalności oznacza brak pracy i możliwości utrzymania pracowników w okresie dłuższego przestoju.

Zgodnie z danymi Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej przed pandemią było w Polsce 76 tys. lokali gastronomicznych, które zatrudniały łącznie prawie milion pracowników. Według szacunków IGGP, w wyniku pandemii branża gastronomiczna skurczy się o ok. 20%. Masowo zwalnia się w niej kucharzy i kelnerów.

Pożądanie specjalistów IT

Trudna sytuacja wywołana pandemią dla jednych stanowi nierówną walkę o przetrwanie, dla innych jednak tworzy duże szanse na rozwój. Wzrost znaczenia zarówno aplikacji mobilnych, przenoszenia działalności ze stacjonarnej na online, konieczność zmiany organizacji pracy i wdrożenia nowych technologii, są niewątpliwie korzystne dla branży IT.

Rośnie i będzie nadal rosło zapotrzebowanie na wyspecjalizowanych pracowników z branży IT.

Rosnąca rola e-commerce

W 2020 r. szerszą popularność zdobyła również branża e-commerce. Wszystko za sprawą przejścia wielu firm do działalności internetowej. W 2021 r. dalej będzie rosło zapotrzebowanie na nowych pracowników, którzy wesprą funkcjonowanie przedsiębiorstw internetowych, działania związane z e-marketingiem i sprzedażą.

Na zainteresowanie mogą więc liczyć: specjaliści e-commerce i CRM, eksperci od marketingu internetowego oraz copywriterzy.

Bezpośrednia obsługa klienta

Na oferty pracy mogą liczyć również pracownicy call center i handlowcy. Bezpośrednia obsługa klienta nadal będzie odgrywać ważną rolę. Automatyczne chatboty nie są jeszcze na tyle rozbudowane, aby w pełni zastąpić ludzi w kontaktach z klientem. Pracownicy działów handlowych są ważni, bo to dzięki ich profesjonalizmowi, umiejętnościom perswazji, nawiązywania i utrzymywania relacji z klientem, firmy mogą liczyć na zwiększenie sprzedaży i zainteresowanie oferowanym produktem bądź usługami. Rola dobrego handlowca nadal pozostanie niezwykle istotna, a popyt na doświadczonych sprzedawców będzie rósł.

Praca w logistyce, produkcji i BHP

Przeniesienie wielu biznesów na formę online wymusza zapewnienie odpowiedniej logistyki oraz magazynowania produktów, stąd na pracę z pewnością będą mogli liczyć magazynierzy, kurierzy oraz pracownicy firm logistycznych. Zgodnie z danymi grudniowego raportu OLX Praca, rośnie i będzie rosło również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych robotników, absolwentów szkół zawodowych i rzemieślników.

Zapewnienie bezpiecznych oraz najlepszych warunków do pracy zyskały na znaczeniu w trakcie pandemii. Szczególnie wtedy, gdy po pierwszym lockdownie w wielu organizacjach pracownicy częściowo wracali do biur. Ochrona zdrowia i życia stała się priorytetem. Zgodnie z danymi wynikającymi z raportu wzrosła liczba ofert kierowanych właśnie do specjalistów z obszaru BHP.

Szukając zatrudnienia

Chcąc znaleźć nowe zatrudnienie, skorzystaj z zakładki „Szukam pracy”. To nowa funkcjonalność skierowana do osób poszukujących pracy za pośrednictwem serwisu OLX. Umożliwia jeszcze szybsze docieranie do interesujących ofert. Na podstawie uzupełnionego profilu kandydata serwis sam wyświetla dopasowane ogłoszenia. Dzięki temu można zdecydowanie szybciej i wygodniej aplikować na ciekawe oferty. Narzędzie jest do dyspozycji po zalogowaniu się na konto w serwisie. Należy wejść w zakładkę „Szukam pracy” w menu konta i kliknąć opcję „Utwórz swój profil kandydata” w zakładce „Pulpit”, a następnie uzupełnić dane.

Rok 2021 z pewnością będzie obfitować w zmiany układu sił na rynku pracy, a pandemia przyczyni się do wzrostu znaczenia niektórych specjalizacji, jak i zrodzi konieczność pojawienia się nowych. Warto na bieżąco śledzić zmiany na rynku pracy.