Praca tymczasowa a pandemia – rynek i zmiany

Praca sezonowa, choć często kojarzona głównie z okresem wakacyjnym, zawsze była nierozerwalnie związana również z czasem świąt Bożego Narodzenia. Od około połowy listopada (a gdzieniegdzie nawet i wcześniej), większość gałęzi gospodarki rozpoczynała bardzo intensywny okres: galerie handlowe, portale aukcyjne, sklepy spożywcze, restauracje, w których odbywały się firmowe świąteczne spotkania, czy cały sektor logistyki: centra, magazyny i firmy przewozowe.

Święta co roku generowały ogromne przychody, które niektórym biznesom pozwalały utrzymać się przez wiele miesięcy. Ostatnie tygodnie roku były też doskonałym momentem na złapanie dorywczej pracy: zwykle intensywnej, ale dobrze płatnej. Tak było jednak w ubiegłym roku. Co czeka nas w grudniu 2020 r.? Jak ukształtuje się rynek pracy sezonowej w cieniu pandemii i rosnących liczb zakażonych?

Co zmieniła pandemia?

Szybko rozprzestrzeniająca się fala zachorowań na COVID-19 spowodowała, że w marcu rządy w wielu państwach podjęły decyzję o lockdownie. Był to ogromny cios dla gospodarki światowej i choć eksperci ostrzegali, że czeka nas druga fala zachorowań, przez wakacje zdążyliśmy o tym zapomnieć i po prostu przyzwyczaić się do pewnych niedogodności związanych z pandemią. Maseczki w sklepach, mniej miejsc w restauracjach, pociągach czy kinach, praca na home office… Czuliśmy, że nie wszystko wróciło do normy, ale odmrożenie gospodarki spowodowało, że na nowo odetchnęliśmy z ulgą.

Tymczasem przyszedł listopad, a wraz z nim przewidywana druga fala wzrostu zakażeń i powrót do większości obostrzeń. Część z nich, jak choćby zamknięcie lokali gastronomicznych, instytucji kultury czy galerii handlowych oznacza dla pracodawców i pracowników utratę ogromnej części corocznych dochodów. Choć w galeriach handlowych mieszczą się sklepy, które w większości mają już swoje e-sklepy, a restauracje nadal mogą sprzedawać jedzenie na wynos, to jednak coroczny szał zakupów w tym roku po prostu nie nastąpi.

Dla pracowników, którzy w tym czasie podejmowali prace sezonowe, oznacza to poważny problem. Część z nich wiązała duże nadzieje z okresem przedświątecznym ze względu na wiosenny lockdown i jego reperkusje. Dla osób, które straciły pracę bądź miały zmniejszony wymiar etatu, przedświąteczne dorywcze zajęcie byłoby idealnym sposobem na podreperowanie budżetu.

Wymogi sanitarne i szereg restrykcji spowodowanych pandemią sprawił też, że pracodawcy mniej chętnie przyjmują pracowników na kilka tygodni w obawie przed możliwością transmisji wirusa. To także moment, kiedy niektórzy walczą o utrzymanie stałej załogi, nie szukają więc sezonowych współpracowników.

Gdzie jest praca tymczasowa

Na OLX Praca aktywnych jest ok. 5000 ogłoszeń dotyczących pracy tymczasowej. Najwięcej ofert – 669 (stan na 9 listopada 2020 r.) – znajduje się w kategorii Marketing/PR/media, w której zawierają się ogłoszenia typu: testowanie produktów online, wypełnianie ankiet, działalność w social mediach i inne. Większość ofert dotyczy pracy zdalnej.

Na drugim miejscu znalazły się oferty pracy dla kurierów i kierowców, jest ich aż 630. Ten sektor na skutek zamknięcia sklepów i obostrzeń sanitarnych oraz zwiększającej się liczby osób na kwarantannie długo nie straci na popularności. Kurierzy mają kilkukrotnie zwiększone liczby przekazywanych przesyłek, a świąteczny boom jeszcze przed nami.

Na OLX Praca aktywnych jest ok. 5000 ogłoszeń dotyczących pracy tymczasowej.

W części z pozostałymi ofertami pracy znajdują się 582 ogłoszenia. Na kolejnych lokatach znalazły się ogłoszenia dla kasjerów i ekspedientów – 391 ogłoszeń, a w sektorze dotyczącym budowy i remontów jest 368 ofert. Prace dorywcze związane z wykładaniem towaru i inwentaryzacją to z kolei 278 ogłoszeń.

Sklepy spożywcze nadal prężnie działają i większość sieci wydłuża godziny otwarcia swoich marketów nawet do 24 h na dobę, stąd większe zapotrzebowanie na kasjerów i sprzedawców zwłaszcza w okresie przedświątecznym. Także branża budowlana funkcjonuje bez większych zmian, a łagodne od kilku lat zimy sprawiły, że przestoje w inwestycjach spowodowane pogodą są znacznie rzadsze.

COVID-19 zmienił rynek pracy, także sezonowej. Wiele wskazuje na to, że tegoroczne święta będą zupełnie inne – być może spędzane w węższym gronie, z prezentami kupionymi wyłącznie online. Tym samym dorywcza praca szybciej znajdzie się dla kierowcy lub kasjera niż kelnera czy pracownika w sklepie w galerii handlowej.

O rynku pracy tymczasowej, także tym w nowej rzeczywistości, grono ekspertów będzie mówić na V Kongresie Pracy Tymczasowej, organizowanym przez Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia. Tegoroczna edycja z uwagi na obostrzenia sanitarne odbywa się w formie cykli webinarów z zakresu prawa pracy i HR. OLX Praca pojawi się na tym wydarzeniu 25 listopada z prelekcją „Rekrutacja w OLX Praca w dobie zmian na rynku pracy wywołanymi pandemią COVID-19”, podczas której poruszone zostaną najważniejsze aspekty pracy rekruterów w nowej rzeczywistości.

Zachęcam do udziału! A o samym wydarzeniu więcej informacji TUTAJ.