Praca na studiach – jak dorobić na studiach? Gdzie szukać pracy? Propozycje pracy dla studentów

Propozycje prac dorywczych na studiach

Liczba studentów, którzy podejmują pracę w trakcie nauki na uczelni wyższej, rośnie z roku na rok. Powodem tej sytuacji jest m.in. wzrost kosztów utrzymania, w tym przede wszystkim wynajmu pokojów oraz jedzenia. Studenci szukają pracy, którą będą mogli wykonywać po zajęciach. Poniżej znajdziesz kilka pomysłów na pracę dorywczą dla studentów. 

Praca w gastronomii  

Praca w gastronomii to jedna z częściej wybieranych możliwości jako praca na studiach dziennych. Wszystko dlatego, że spora część punktów działa głównie wieczorami, więc student może udać się do pracy po zakończeniu zajęć. 

Praca podczas studiów w restauracji, barze lub kawiarni może być wymagająca, a podstawowe wynagrodzenie nie jest szczególnie atrakcyjne, ale większość kelnerów może liczyć na napiwki. Zaletą jest też spora elastyczność i szansa na dopasowanie grafiku do swojego planu zajęć. Aktualne badania sanepidowskie mogą zwiększyć szanse na zatrudnienie od zaraz. 

Praca w sklepach odzieżowych 

Innym ciekawym pomysłem na pracę dla studenta jest zatrudnienie w sklepach odzieżowych. Znajdziesz tam pracę nie tylko na pełny etat, ale również na część etatu. Grafik możesz najczęściej dopasować do swoich potrzeb i planu zajęć na studiach. Do Twoich obowiązków na tym stanowisku będzie należało m.in. wykładanie towaru, przygotowywanie ekspozycji czy obsługa kasy fiskalnej. Szansę na to, aby dorobić podczas studiów w sklepie odzieżowym, ma nawet student bez doświadczenia. 

Opieka nad dziećmi 

Zastanawiasz się, gdzie szukać pracy w czasie studiów? Jeśli lubisz dzieci, dobrym rozwiązaniem może się okazać zatrudnienie jako niania. Rodzice poszukują opieki do swoich pociech również wieczorami czy w weekendy. Być może Twój plan zajęć pozwoli na odbieranie ich ze szkoły czy dorywcze pilnowanie w nagłych sytuacjach. Opieka nad dziećmi to dobry sposób na zarabianie w czasie studiów ze względu na wysokie stawki. Praca świetnie sprawdzi się również w przypadku studentów, którzy studiują kierunki związane z pedagogiką. 

Praca w Uberze 

Lubisz prowadzić samochód i chcesz dorobić sobie na studiach? Sprawdź warunki pracy w Uberze. To świetny sposób, aby stać się swoim własnym szefem i samemu decydować, kiedy i ile pracujesz. Uber działa we wszystkich największych miastach i cały czas rozszerza swoją dostępność. 

Wystarczy, że zarejestrujesz się online albo w aplikacji, podając swój numer telefonu i adres e-mail. Potrzebne będą m.in. takie dokumenty jak dowód osobisty, prawo jazdy czy zaświadczenie o niekaralności. W dalszych krokach znajdujesz partnera flotowego i wybierasz pojazd, wykonujesz badania i przechodzisz weryfikację. Na każdym etapie procesu możesz liczyć na wsparcie Ubera. 

Praca jako dostawca jedzenia 

Alternatywą dla osób, które lubią pracę w ruchu, będzie praca dorywcza jako dostawca jedzenia. Takie osoby są poszukiwane do restauracji, barów i kawiarni na terenie całego kraju. Niektóre ogłoszenia o pracę obejmują pracę jako dostawca jedzenia z własnym samochodem, inne zapewniają możliwość skorzystania z pojazdów pracodawcy. Dostawcy jedzenia zarabiają całkiem nieźle i mogą liczyć na napiwki. 

Interesującym rozwiązaniem jako praca na studiach dziennych będzie też praca jako kurier rowerowy. W tym przypadku zatrudniony dostarcza jedzenie rowerem. Wakaty są dostępne zarówno w konkretnych restauracjach, jak i popularnych aplikacjach takich jak Glovo czy Wolt. Dobra kondycja gwarantowana! 

Korepetycje 

Praca na studiach nie musi być pracą fizyczną. Jednym z chętniej wybieranych przez studentów rozwiązań jest prowadzenie korepetycji. Wszystko ze względu na wysokie stawki (przeciętnie od 50 do 100 złotych za godzinę) i dużą elastyczność w planowaniu grafiku. 

Praca dorywcza przy prowadzeniu korepetycji może obejmować różne poziomy i obszary tematyczne. Najwięcej zarobisz, ucząc innych studentów, ale z drugiej strony nauka dzieci z podstawówki może się okazać mniej wymagająca, a również całkiem dobrze płatna. Możesz udzielać korepetycji związanych ze studiowanym kierunkiem albo przedmiotami, które szczególnie dobrze szły Ci w szkole. Obecnie sporo klientów decyduje się na korepetycje zdalne. Z tego powodu to świetna praca online dla studenta. 

Call center 

Szukasz pracy na studiach dziennych, w której będziesz mieć kontakt z ludźmi? Sprawdź propozycje zatrudnienia w call center. Taką pracę możesz wykonywać wieczorami, a czasami nawet w nocy. To nie tylko szansa na zdobywanie doświadczenia, ale również atrakcyjne wynagrodzenie. 

Pracowników call center poszukują firmy z różnych branż. Być może uda Ci się znaleźć zatrudnienie w obszarze, z którym wiążesz swoją zawodową przyszłość. To również świetne rozwiązanie dla studentów bez doświadczenia, którzy mogą później wpisać sobie do CV pracę w obsłudze klienta. Sporo wakatów umożliwia też przetestowanie znajomości języków obcych w praktyce. 

Praca na studiach - gdzie szukać?

Najlepsza praca dla studenta powinna być przede wszystkim dopasowana do jego umiejętności i oczekiwań. Jeśli chcesz dorobić podczas studiów, do wyboru masz wiele możliwości. Gdzie szukać pracy na studiach? 

Zacznij od przejrzenia ogłoszeń na portalu pracy. OLX zbiera najświeższe propozycje zatrudnienia z Twojej okolicy. Znajdziesz tam wakaty m.in. w gastronomii, usługach, transporcie czy edukacji. Od razu porównasz wymagania na danym stanowisku i sprawdzisz warunki zatrudnienia. Bez wychodzenia z domu możesz znaleźć wymarzoną pracę. 

Ciekawym pomysłem na szukanie pracy dla studenta jest też skorzystanie z usług biura kariery na uczelni. Takie rozwiązanie jest szczególnie polecane dla osób, które chcą zdobyć pierwsze profesjonalne doświadczenie w zawodzie. Sprawdź, jak działa biuro karier na Twojej uczelni i przekonaj się, jakie możliwości oferuje. 

Prace dorywcze dla studentów są dostępne praktycznie od zaraz. Na ogłoszenia możesz się natknąć w ulubionej restauracji czy w czasie wizyty w sklepie. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby szukać pracy dla studenta, roznosząc CV np. po popularnych sieciówkach. Udając się tam osobiście, możesz zwiększyć szanse na zatrudnienie. 

Zatrudnienie studenta - jakie korzyści dla pracodawcy

Praca na studiach dziennych to szansa na podreperowanie studenckiego budżetu. Na szczęście większość młodych osób nie ma większych problemów z jej znalezieniem. Wszystko dlatego, że dla pracodawcy zatrudnienie studenta to szereg korzyści. 

Podstawową zaletą zatrudniania osób uczących się jest fakt, że w przypadku zatrudniania studenta do 26. roku życia pracodawca nie musi opłacać składek ZUS. Dodatkowo młodzi studenci zatrudnieni na podstawie umowy o pracę lub umowy zlecenie są zwolnieni z konieczności płacenia podatku dochodowego, o ile zmieszczą się w limicie przychodów 85 528 złotych. 

Dodatkowo studenci szukają zazwyczaj pracy w niestandardowych godzinach – po zakończeniu zajęć na uczelni, gdy pracodawcom trudno znaleźć innych pracowników. Większość uczących się podchodzi do życia i pracy elastycznie. Dzięki temu łatwiej zapełnić luki w grafiku i znaleźć chętnych do pracy nawet na ostatnią chwilę. 

Praca na studiach - wnioski

Prace dorywcze dla studentów są dostępne praktycznie od ręki. Jeśli chcesz dorobić do studenckiego budżetu, sprawdź oferty w Twojej okolicy. Wymarzoną pracę możesz dopasować do swoich indywidualnych potrzeb, umiejętności i oczekiwań. Przy okazji zdobędziesz wpis do CV.