Praca dla studenta – 10 najpopularniejszych branż

04.04.22
clock 8 min.
Cezary Kolasa Cezary Kolasa

Od czegoś trzeba zacząć. Studenci rozpoczynający swoją przygodę na rynku pracy chcą mieć możliwość połączenia ścieżki naukowej z zawodową. Chcą zdobywać doświadczenie, otrzymywać za to wynagrodzenie, a jednocześnie zaliczać kolejne semestry na uczelni. A z roku na rok możliwości pracy dla studentów jest coraz więcej.

Coraz więcej studentów dostrzega zalety zdobywania doświadczenia zawodowego jeszcze podczas kształcenia się i decyduje się na pracę. Jak informował Główny Urząd Statystyczny, w roku akademickim 2020/21 kształciło się ponad 1,2 mln studentów, w tym prawie 800 tys. było studentami dziennymi. W badaniu Eurostudent VII dotyczącym lat 2019–2021 podano z kolei informację, że w tym okresie prawie 80% studentów z krajów uczestniczących w projekcie łączyło naukę z pracą. W Polsce odsetki zatrudnionych wśród osób do 22. roku życia i powyżej 30 lat, wynosiły odpowiednio 40% i 91%. Studenci drugiego stopnia częściej są aktywni zawodowo i mają pracę (73%) niż studenci pierwszego stopnia (51%).

W jakich branżach można znaleźć pracę jako student?

1. Gastronomia

Choć pandemia bardzo mocno zablokowała stacjonarną działalność lokali gastronomicznych w ostatnich dwóch latach, wszystko krok po kroku wraca do normy. W serwisie OLX jest ok. 12 tysięcy ofert pracy w tej kategorii – wiele z tych ogłoszeń skierowanych jest do studentów.

Dlaczego praca w gastronomii nadal jest bardzo popularna wśród uczących się osób? W dużej mierze chodzi o dwa aspekty – dostępność oraz elastyczność. Studenci dzienni, którym trudniej o zdobycie perspektywicznej pracy podczas nauki, mogą dostosować swoje akademickie godziny do pracy poza zajęciami. Lokale gastronomiczne oferują elastyczne godziny wykonywania obowiązków. Młode uczące się osoby najczęściej pracują jako kelnerzy, bariści, a także menedżerowie.

2. Call center/sprzedaż

Choć praca w call center uchodzi za taką, która do najprzyjemniejszych nie należy, to jednak nadal przyciąga wielu studentów. Pracownicy mający doświadczenie w codziennym kontakcie z klientem, partnerem biznesowym, mogą szybko rozwinąć swoje umiejętności. Poza tym studenci mogą wybierać godziny, w których chcą przychodzić do pracy, co umożliwia dopasowanie grafiku do zajęć na uczelni. Dodatkowo często w takich firmach przeprowadzane są szkolenia, co również daje możliwość zdobywania nowej wiedzy.

W przyszłości doświadczenie zdobyte w call center może znacznie ułatwić pozyskanie pracy na stanowiskach związanych ze sprzedażą np. w agencjach marketingowych, reklamowych, mniejszych i większych firmach czy organizacjach świadczących swoje usługi, czy jako przedstawiciel handlowy.

3. Copywriter

W serwisach z ogłoszeniami znaleźć można sporo ofert dotyczących pracy jako copywriter. Najczęściej studenci mogą pracować z domu, m.in. pisząc artykuły, opisy produktów do sklepów internetowych, wprowadzając treści na blogi. Szczególnie jest do praca dla osób z dobrą znajomością zasad polskiej polszczyzny, wyróżniających się „lekkim piórem”, czyli głównie dla studentów kierunków humanistycznych. Przydaje się tutaj wiedza na temat SEO oraz znajomość konkretnej branży, w której działa dana firma.

Pisanie tekstów na zlecenie wiąże się z elastycznymi godzinami pracy, ważne jest jednak dostarczenie gotowego materiału zgodnie z określonym terminem. Nierzadko jest to praca pod presją czasu.

4. Magazynier

Zarówno dla studentów uczących się w trybie dziennym, jak i zaocznym ogłoszeń dotyczących zatrudnienia na produkcji oraz w magazynach jest całkiem sporo, szczególnie w dużych miastach. Najczęściej jest to praca oddalana od centrum miast, ponieważ wiele magazynów mieści się na obrzeżach. Poszukiwane są osoby np. podczas cyklicznych inwentaryzacji, ale także przy rozkładaniu towaru, pakowaniu paczek, implementacji towarów. Ze względu na dość sporą rotację pracowników w tej branży, ogłoszeń zazwyczaj nie brakuje.

5. Obsługa klienta

Sklepy odzieżowe, z akcesoriami dla dzieci, drogerie czy tzw. wysepki w galeriach handlowych i wiele innych punktów sprzedażowo-usługowych – praktycznie w każdym z nich studenci są mile widziani. Popularne w całym kraju sieci odzieżowe chętnie zatrudniają młode osoby posiadające status studenta, z możliwością pracy stałej lub sezonowej. Podstawowym zadaniem jest obsługa klienta, dbanie o porządek – wizerunek salonu i ekspozycje produktów. Salony często oferują jako benefit pozapłacowy bony zniżkowe.

6. Marketing

Agencje reklamowe chętnie zatrudniają pracowników z ważnym statusem studenta. Często posiadając wykwalifikowaną kadrę, szukają osób do wykonywania prostszych zadań – researchy, przygotowywania podstawowych raportów, obsługi narzędzi marketingowych, wsparcia dla osób prowadzących różne projekty. Nowe osoby zajmujące się takimi zadaniami odciążają bardziej doświadczonych pracowników. Często mogą brać też udział w szkoleniach wewnętrznych i branżowych wydarzeniach. W ten sposób zdobywają ciekawe doświadczenie, a wykazując chęć rozwoju i dalszej nauki, z reguły otrzymują możliwość awansu.

7. Bankowość

Pracę w banku może otrzymać również student dzienny. Takie możliwości daje np. bank Santander. Nowi pracownicy mają możliwość brania udziału w szkoleniach, rozwijania swoich umiejętności, pracy z klientami. Wspieranie klientów w wyborze najlepszych produktów i usług bankowych, realizacja indywidualnych i zespołowych zadań sprzedażowych, obsługa transakcji gotówkowych i bezgotówkowych – to jedne z wielu obowiązków, którymi można się zajmować w tej pracy. To dobra opcja zwłaszcza dla studentów kierunków ekonomicznych.

8. Kurier

Praca kuriera rozpowszechniła się znacząco w ciągu ostatnich dwóch lat za sprawą ogromnej popularyzacji zamówień jedzenia z dowozem oraz wzrostu zainteresowania branżą e-commerce. Zakupy w internecie to dla wielu Polaków codzienność. Kandydaci mogą pracować jako dostawcy jedzenia (Uber Eats, Glovo, Bolt Food) czy pracownicy firm kurierskich (np. dla DPD, DHL, UPS). Mogą również pracować jako kierowcy dla punktów gastronomicznych (np. KFC).

9. Korepetycje

Wielu studentów prowadzi autorskie lekcje z młodszymi uczniami i pomaga im w odrabianiu lekcji, przygotowaniu do ważnych egzaminów czy testów. Najpopularniejsze przedmioty to języki obce, szczególnie angielski, oraz matematyka, ale w większych miastach popularne są również zajęcia z chemii oraz biologii.

Dlaczego rodzice wybierają na korepetytorów właśnie studentów? Najczęściej ze względu na ich dostępność oraz stawkę – wykładowcy czy nauczyciele są zdecydowanie droższymi korepetytorami. Podczas pracy z dziećmi studenci powinni wykazać się cierpliwością, empatią oraz wiedzą z danego przedmiotu. Rodzice docenią również ciekawe pomysły na realizację zajęć.

10. Praca sezonowa

Już teraz ofert pracy jest całkiem sporo. Można wyjechać do pracy za granicą, korzystając z usług agencji pracy tymczasowej – oferty agencyjne można znaleźć również na OLX. Najpopularniejszymi kierunkami wyjazdu do pracy są Niemcy, Holandia oraz Belgia. Pracę można znaleźć np. w sadownictwie, w szklarniach przy ścinaniu papryki, pomidorów, a także w magazynach jako operatorzy wózków widłowych, pakowacze czy order pickerzy. Agencja zwykle zapewnia ubezpieczenie oraz zakwaterowanie.

O tym, jak się przygotować do wyjazdu do pracy w innym kraju pisaliśmy TUTAJ.

Nie trzeba oczywiście wybierać kierunku zagranicznego. W Polsce praca sezonowa jest bardzo popularna w okresie wakacyjnym nad polskim morzem, zarówno w kurortach, jak i branży gastronomicznej. Studenci w okresie letnim mogą również liczyć na zatrudnienie jako opiekunowie na koloniach i półkoloniach dla dzieci.

Staże i praktyki – nieodłączny element życia studenckiego

Każdy student musi przejść obowiązkowe praktyki w zależności od kierunku czy konkretnego wydziału. Poza opcjami współpracy, które oferuje uczelnia, warto sprawdzać informacje w internecie na temat możliwości dostania się na staż, ponieważ wiele firm wdraża do swojej działalności programy stażowe. Bardzo często daje to szansę na dużą dłuższą współpracę z firmą. Gdy student kończy studia, nie mając praktycznie żadnego doświadczenia zawodowego, szybko uświadamia sobie, że musi zacząć wszystko od zera. Z kolei absolwenci mający już kilkuletnie doświadczenie połączone z nauką na studiach, mogą otrzymać lepszą pracę, opartą na bardziej intratnych warunkach finansowych.

Obecnie na wielu kierunkach jest możliwość łączenia nauki z pracą. Pomagają w tym również uczelnie – Collegium da Vinci z Poznania ma w ofercie studia stacjonarne oraz niestacjonarne. Te pierwsze nie są związane jednak z pięciodniową nauką od rana do wieczora. System 3 + 2 (3 dni w tygodniu na studiach, 2 dni w pracy), który został wprowadzony na uczelni, umożliwia znalezienie czasu na pracę w środku tygodnia, a nie tylko w weekendy. Ma to związek z działalnością wielu branż, które pracują jedynie od poniedziałku do piątku. A im więcej młode osoby poświęcą czasu na pracę zawodową podczas studiowania, tym większe szanse mają na znalezienie wymarzonej pracy w przyszłości.