Praca dla osób, które lubią przebywać z dziećmi

27.01.23
clock 2 min.
Redakcja
Praca dla osób, które lubią przebywać z dziećmi

Niezależnie od wieku dziecka w pracy tej bardzo istotne są empatia i odpowiednie zrozumienie potrzeb dziecka. Nauczyciele, animatorzy i opiekunowie muszą panować nad własnymi emocjami i zdawać sobie sprawę z tego, że są odpowiedzialni za żywe istoty. Powinny być to osoby, które lubią przebywać z dziećmi, są kreatywne, cierpliwe, tolerancyjne oraz znakomicie się z nimi komunikują. Wykazują się zaangażowaniem i potrafią reagować w kryzysowych sytuacjach. Podczas pracy osoby zajmujące się dziećmi powinny być skoncentrowane na swoich podopiecznych oraz potrafić zajmować się kilkoma zadaniami jednocześnie – np. opiekunka do dzieci, gotując obiad dla dziecka, musi jednocześnie przygotowywać danie, a także zajmować się dzieckiem, zabawiać je, mieć pomysł na to, jak z sukcesem połączyć te zadania.

W tym artykule:
  1. Zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi
  2. Co jest ważne w pracy z dziećmi?
  3. Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy z dziećmi?

Zawody dla osób, które lubią przebywać z dziećmi

Popularną opcją dla osób, które lubią pracę z dziećmi, jest bycie nauczycielem w żłobku, przedszkolu lub szkole. Od nauczycieli oczekuje się, aby nieustannie podnosili swoje kwalifikacje zawodowe i rozwijali swoje umiejętności. Jest to praca wymagająca niesamowitej cierpliwości, ale też kreatywności, by móc w ciekawy sposób przekazywać dzieciom wiedzę zgodnie z przygotowanym programem nauczania. Podczas pracy z dziećmi niezmiernie ważne są relacje, dlatego w tych zawodach sprawdzą się osoby komunikatywne, empatyczne i opiekuńcze. Im dzieci starsze, tym więcej wyzwań wiąże z kwestiami wychowawczymi i współpracą z rodzicami. Dlatego w pracy z młodzieżą najlepiej odnajdą się osoby, które mają pasję i naprawdę lubią to, co robią, a przede wszystkim szanują i lubią młodzież.

Inną możliwością jest praca jako opiekunka/opiekun do dzieci. Pracujący rodzice poszukują osób, które podczas ich nieobecności zajmą się ich maleństwami, zapewnią im bezpieczeństwo oraz przyjemnie spędzony czas. Jest to bardzo odpowiedzialna praca, która wymaga cierpliwości, skrupulatności, odpowiedniej organizacji pracy i zarządzania czasem. Przy młodszym dziecku w zakres opieki wchodzą również takie zadania, jak przewijanie, kąpiel, karmienie, spacery czy kreatywne zabawy. W przypadku dzieci uczęszczających do klas I–III opieka najczęściej polega na odbiorze dziecka ze szkoły, przygotowaniu posiłku i pomocy przy odrobieniu zadań domowych.

Praca z dziećmi nie odbywa się tylko w domach oraz placówkach oświatowych. Bardzo często osoby lubiące pracę z dziećmi mogą spełnić się w roli animatorów, którzy podczas przeróżnych uroczystości lub wydarzeń zajmują się najmłodszymi. Bardzo często animatorów można spotkać w galeriach handlowych, gdzie przygotowywane są specjalne stoiska promujące usługi, firmy, zabawki lub wydarzenia. Rodzic w takich miejscach może zostawić swoje dzieci na określony czas i zrobić zakupy. Animator może pracować także na uroczystościach – m.in. weselach, urodzinach, imieninach – wówczas przygotowuje atrakcje i zabawy dla grupy dzieci w różnym wieku. Najczęściej jest to forma pracy dodatkowej podczas weekendów. Animatorzy pracują także podczas wakacji w hotelach i kurortach. Najwięcej ofert pracy dla animatorów pojawia się na kilka miesięcy przed sezonem letnim. Warto wówczas śledzić portale z ogłoszeniami typu olx.pl.

Co jest ważne w pracy z dziećmi?

Niezależnie od wieku dziecka w pracy tej bardzo istotne są empatia i odpowiednie zrozumienie potrzeb dziecka. Nauczyciele, animatorzy i opiekunowie muszą panować nad własnymi emocjami i zdawać sobie sprawę z tego, że są odpowiedzialni za żywe istoty. Powinny być to osoby, które lubią przebywać z dziećmi, są kreatywne, cierpliwe, tolerancyjne oraz znakomicie się z nimi komunikują. Wykazują się zaangażowaniem i potrafią reagować w kryzysowych sytuacjach. Podczas pracy osoby zajmujące się dziećmi powinny być skoncentrowane na swoich podopiecznych oraz potrafić zajmować się kilkoma zadaniami jednocześnie – np. opiekunka do dzieci, gotując obiad, musi jednocześnie przygotowywać danie, a także zajmować się dzieckiem, zabawiać je, mieć pomysł na to, jak z sukcesem połączyć te zadania. 

Jakie wykształcenie jest potrzebne do pracy z dziećmi?

Aby zostać nauczycielem, potrzebne jest wykształcenie wyższe z ukończeniem przygotowania pedagogicznego. Podczas studiów z edukacji wczesnoszkolnej studenci przechodzą staże zawodowe, zdobywają doświadczenie podczas lekcji z dziećmi. Późniejsi absolwenci są przez to lepiej przygotowani do zawodu i mogą na własnej skórze przekonać się, czy jest to dla nich odpowiednia droga zawodowa. 

Niejednokrotnie osoby chcące zostać nauczycielami muszą także ukończyć odpowiednie studia podyplomowe. W przypadku nauczania konkretnego przedmiotu nauczyciel musi posiadać wyższe wykształcenie kierunkowe (np. absolwent matematyki), czyli ukończyć studia II stopnia bądź jednolite studia magisterskie na danym kierunku oraz posiadać przygotowanie pedagogiczne. Nauczycielem może być także osoba posiadająca tytuł magistra z innej dziedziny, która jednak oprócz tego ukończyła studia podyplomowe na konkretnym kierunku (np. matematyka) i posiada przygotowanie pedagogiczne.

W przypadku pracy animatorów czy opiekunów nie jest wymagane wykształcenie. Najważniejsze jest to, aby osoby zajmujące się dziećmi znały metody wychowawcze, posiadały wspomniane wyżej cechy charakteru i miały odpowiednie podejście do dzieci. Istotne mogą być za to odbyte staże, ukończone kursy (np. kurs pierwszej pomocy) i szkolenia o podłożu pedagogicznym. Osoby poszukujące zatrudnienia jako opiekun do dzieci na rozmowach o pracę pytani są nie tylko o swoje doświadczenie zawodowe, ale właśnie o zrealizowane kursy i przede wszystkim o relacje z dziećmi. Z kolei rodzice najmłodszych dzieci najczęściej szukają osób z polecenia – chcą mieć bowiem pewność, że osoba, która ma zajmować się ich dzieckiem, jest godna zaufania i pełna empatii.