Humanista – co go wyróżnia i dlaczego pracodawcy chcą go mieć w swoim zespole?
Humanista jak wyjaśnia Słownik języka polskiego PWN to specjalista w zakresie nauk humanistycznych. Te z kolei we współczesnej klasyfikacji nauk to: nauki o człowieku jako istocie społecznej oraz o społeczeństwie i jego wytworach, czyli m.in. o języku, kulturze, literaturze, sztuce, nauce oraz filozofii.
Humanistów cechuje więc wszechstronne wykształcenie, duża wiedza oraz otwartość na drugiego człowieka i jego problemy. Większość z nich to osoby wyróżniające się inteligencją emocjonalną i dobrze rozwiniętymi kompetencjami miękkimi, czyli potrafią krytyczne myśleć, mają umiejętność pracy w zespole, są zaangażowani i kreatywni. Takie osoby doskonale sprawdzą się w zawodach wymagających kontaktu z ludźmi.
Powyższe cechy humanisty, sprawiają, że pracodawcy chętnie ich zatrudniają. O ile większość technicznych umysłów to osoby introwertyczne i skupione na zadaniu, o tyle humaniści nastawieni na drugiego człowieka potrafią polubownie znaleźć rozwiązanie i mniej angażują się w konflikty, przez co tworzy się przyjazna atmosfera w pracy. Taki zespół szybciej też osiągnie sukces.
Humanistyczne kierunki studiów z przyszłością – jakie warto wybrać?
Ponieważ rynek pracy potrzebuje nie tylko specjalistów z zakresu nauk ścisłych, humaniści zawsze znajdą zatrudnienie. Niemniej jednak studia dla humanisty trzeba wybrać świadomie. Warto zaangażować się w naukę, która sprawia nam przyjemność, daje możliwości rozwoju osobistego i szansę na dobrze płatną pracę.
Jak podaje Ministerstwo Edukacji i Nauki najpopularniejsze dyscypliny według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów na studia stacjonarne na rok akademicki 2023/2024 w uczelniach nadzorowanych przez ministerstwo to:
- nauki o zarządzaniu i jakości;
- informatyka techniczna i telekomunikacja;
- ekonomia i finanse;
- językoznawstwo;
- psychologia.
Jak wynika z powyższych danych, w pierwszej piątce są aż trzy kierunki humanistyczne. Nie od dziś wiadomo, że brakuje w naszym kraju psychologów i psychoterapeutów dla dzieci i dorosłych, zatem jest to zdecydowanie kierunek o dużym znaczeniu i przyszłości. Co więcej, osoby po nim mogą pracować w innych profesjach, np. prowadzić rekrutacje, zostać doradcami zawodowymi oraz coachami. Najbardziej płatne zawody humanistyczne wiążą się też z zarządzaniem. Niegdyś była to dyscyplina ściśle związana z ekonomią, dziś wchodzi w poczet nauk społecznych. Studia obejmują nie tylko wiedzę z zakresu finansów, ale i zarządzania zasobami ludzkimi, procesami marketingowymi oraz nowoczesnymi systemami zarządzania firmą.
Humanistyczne kierunki studiów z przyszłością to także dyscypliny związane z językoznawstwem. Osoby z biegłą znajomością języków są niezbędne w każdym przedsiębiorstwie i w każdym zawodzie.
Praca dla humanistów – jakie są najciekawsze zawody dla humanistów
Kim można zostać po humanie? Oto przykłady najciekawszych nowoczesnych zawodów.
PR i komunikacja
Specjaliści od PR zajmują się tworzeniem wizerunku firmy na zewnątrz i wewnątrz. Przygotowują też materiały dla mediów, organizują różne wydarzenia np. konferencje. Wymaga się od nich dużej kreatywności, wszechstronności, elastyczności i umiejętności komunikacji.
Obsługa klienta
Praca w dziale obsługi klienta jest trudna i niestety nie najlepiej płatna. Na tym stanowisku zwykle zaczynają swoją karierę osoby uczące się na studiach o profilu humanistycznym. W pracy pomaga im asertywność, umiejętność rozmowy i otwartość. Na lepsze zarobki mogą liczyć humaniści ze znajomością języków obcych, przy obsłudze klientów zagranicznych.
Marketing
Marketing do działka, która istnieje w każdej firmie. W zależności od stanowiska i pracodawcy do obowiązków marketingowca należy np. przygotowywanie strategii promocyjnej produktów, uczestnictwo w targach, praca nad reklamami w mediach. W tej branży przydadzą się umiejętność komunikacji, tworzenia treści oraz wszechstronne wykształcenie i zrozumienie różnych postaw konsumentów.
Dziennikarstwo
Wiele osób, zastanawiając się, na jakie studia można iść po humanie, wskazuje dziennikarstwo. Jest to zawód wymagający nie tylko umiejętności tworzenie ciekawych treści, ale i wysoko rozwiniętych kompetencji miękkich. Dziennikarz musi umieć zdobyć informacje i zweryfikować czy są prawdziwe, a to wymaga dociekliwości, świetnej znajomości zachowań ludzi oraz odpowiedniego sposobu komunikacji.
Copywriting
Copywriter to współczesny zawód łączący dziennikarstwo, marketing i pisarstwo. Osoba zajmująca to stanowisko tworzy treści blogowe, materiały promocyjne, hasła reklamowe i inne artykuły zamawiane przez swoich klientów. W tym zawodzie sprawdzą się humaniści, którzy posiedli wszechstronne wykształcenie i mają wiedzę z wielu dziedzin.
Social media
Specjalista od social media zajmuje się tworzeniem wizerunku firmy w social mediach. Pisze posty reklamowe, tworzy filmiki z życia przedsiębiorstwa, jest odpowiedziany za interakcje z użytkownikami serwisu i fanami, oraz dbanie o spójny wizerunek firmy we wszystkich kanałach.
HR
W nowoczesnych firmach pracownicy kadr są odpowiedzialni za proces rekrutacji, pomagają w zarządzaniu personelem, często też przygotowują szkolenia dla pracowników oraz rozwiązują konflikty między pracownikami i przełożonymi. W działach HR, dzięki umiejętności rozumienia zachowań ludzkich, empatii oraz dobrej komunikacji, zwykle zatrudniani są humaniści. Często są to osoby po studiach psychologicznych albo socjologicznych.
Lektor języka obcego
Lektor, nauczycie albo wykładowca to najbardziej popularne zawody po humanie. Łatwość w przekazywaniu wiedzy oraz zdolności językowe to cechy humanistów, stąd wielu z nich decyduje się na studia pedagogiczne albo filologiczne. Lektorów języków obcych zatrudniają prywatne szkoły językowe, uczelnie oraz inne placówki edukacyjne. Wysokość zarobków zależy od placówki oraz kwalifikacji zawodowych nauczyciela.
Psycholog/psychoterapeuta
Psycholog i psychoterapeuta to zawody wyłącznie dla humanistów. Wymagają bowiem nie tylko umiejętności komunikacji z drugim człowiekiem, ale i empatii oraz wszechstronnej wiedzy. Psychoterapeuci diagnozują i leczą ludzi, którzy borykają się z problemami emocjonalnymi i psychicznymi. Terapia polega w dużym uproszczeniu wysłuchaniu pacjenta i rozmowie.
Pilot wycieczek/przewodnik
Rozległa wiedza, umiejętność prowadzenia rozmowy, rozwiązywania konfliktów i zrozumienia zachowań ludzi przydaje się w kolejnej profesji dla humanistów, czyli zawodzie pilota i przewodnika wycieczek. Osoby na tych stanowiskach dbają, aby wycieczka odbyła się zgodnie z planem, a jej uczestnicy poznali historię i kulturę odwiedzanych miejsc.
Dobrze płatna praca dla humanistów – perspektywa zarobków
Humaniści są cenieni za rozwinięte kompetencje miękkie. Te w połączeniu z wiedzą techniczną sprawiają, że są idealnymi pracownikami niemalże w każdym zawodzie i na każdym stanowisku.
Obecnie kwestia wysokości zarobków w dużej mierze zależy od branży oraz kondycji firmy. Im bardziej wszechstronny pracownik, tym łatwiej odnajdzie się w nowej pracy i nauczy nowych umiejętności.
Pamiętajmy, że humaniści to nie tylko nauczyciele, tłumacze i dziennikarze, ale i dyrektorzy, szefowie działów HR albo prezesi dużych domów mediowych. Zatem widełki ich zarobków są tak szerokie, jak możliwości zarobkowania.