Udekorowanie biurka osoby odchodzącej z pracy
Do najczęstszych sposobów pożegnania kolegi w ostatnim dniu pracy należy udekorowanie jego biurka. Możecie zamówić lub sami zrobić girlandę z imieniem odchodzącej osoby i powiesić ją nad biurkiem, by była widoczna dla każdego, kto wchodzi tego dnia do biura. Ten sam efekt uzyskacie, przystrajając biurko balonami albo kwiatami. Jeśli dużo wiecie o koleżance czy koledze, to ciekawym pomysłem będzie ubranie biurka w rzeczy związane z jej lub jego zainteresowaniami. Przykładowo różnego rozmiaru piłki – zarówno zabawkowe, jak i prawdziwe do gry – na pewno wywołają uśmiech na twarzy zagorzałej siatkarki.
Można też udekorować biurko współpracownika rekwizytami kojarzącymi się z klientami, których obsługiwał, np. stworzenie toru wyścigowego lub garażu, jeśli dana osoba obsługiwała branżę motoryzacyjną. Miłym akcentem będzie też ułożenie kolażu z zabawnymi zdjęciami, które zgromadziliście w czasie pracy. Może uda się z kilku stworzyć zabawne memy? Stanie się to niezapomnianą pamiątką z ostatniego dnia pracy i ciekawym pomysłem na pożegnanie kolegi czy koleżanki na wesoło.
Dowcip biurowy w ostatnim dniu pracy
Jeśli pracujemy w dobrej atmosferze, to bardzo często dowcipne podziękowania za współpracę wiążą się z kreatywnymi żartami w pracy biurowej, które dotyczą biurek właśnie. Współpracownicy mogą np. okleić całe stanowisko pracy karteczkami samoprzylepnymi, nie pomijając takich przedmiotów jak monitor, klawiatura czy myszka. Dodatkową inwencją twórczą będzie ułożenie z karteczek jakiegoś kształtu – najprostszym, dzięki któremu odchodzący pracownik będzie wiedział, że był lubiany, pozostaje serce.
Innym miłym akcentem, przy okazji oklejania biurka karteczkami samoprzylepnymi, będzie napisanie na nich czegoś przez współpracowników, np. życzeń na odejście z pracy, nową drogę zawodową lub życiową, wspomnień z integracji w pracy, delegacji czy zwykłego dnia w biurze albo anegdotek związanych z odchodzącą koleżanką lub odchodzącym kolegą. Karteczki pozostaną wtedy z pewnością wspaniałą pamiątką.
Choć metod udekorowania biurka karteczkami jest kilka, to każda kolejna wymaga więcej czasu. Może jednak być tak, że nie mamy czasu przed ostatnim przyjściem współpracownika do biura, dlatego – jeśli chcemy udekorować jego biurko – musimy zrobić to szybko. Z pomocą przychodzi tutaj podmiana rzeczy na kartonowe atrapy. Papierowe monitor, klawiatura i ulubiony kubek muszą wywołać uśmiech na twarzy koleżanki czy kolegi. Możesz dodać do tego myszkę – maskotkę i gwarancję opowiadania tej sytuacji jako firmowej anegdotki masz w kieszeni. Atrapy nie wymagają aż takiego zaangażowania na miejscu, ale na pewno pracownicy będą musieli wcześniej poświęcić czas na przygotowania – rysowanie, wycinanie, malowanie itp.
Innym sposobem na wesołe pożegnanie kolegi z pracy jest owinięcie stanowiska pracy folią. I tutaj można puścić wodze fantazji… albo zobaczyć, co zalega w szufladzie! Folia aluminiowa, stretch, bąbelkowa – nie ma to znaczenia. Ważne, by było jej dużo, wystarczająco, by przykryć całą powierzchnię biurka wraz z rzeczami, które na nim stoją. Warto szukać tutaj sposobów, aby wykorzystać materiały, które są dostępne w miejscu pracy, a i tak trafiłyby do recyklingu.
Zabawne, spersonalizowane prezenty na pożegnanie kolegi z pracy
Co kupić na wesołe pożegnanie w pracy? Często pracownik otrzymuje prezent na zakończenie pracy zawodowej od pracodawcy (który często też wygłasza przemówienie na pożegnanie), ale nie wyklucza to obdarowania go również przez zespół, z którym pracował. Jeśli mieliście wspólne powiedzonko, które zawsze wywoływało uśmiech na waszych twarzach, a przy okazji może powstało w zabawnej sytuacji, możecie umieścić taki tekst na samym gadżecie. Kubek dla kawosza, poduszka dla śpiocha, sportowa koszulka dla maniaka sportu, deska do sera dla sommeliera amatora czy kalendarz dla planera perfekcjonisty – możliwości jest wiele. Jeśli nie macie topowego tekstu, to możecie nadrukować na gadżet wspólne, zabawne zdjęcie.
Spersonalizowanym prezentem, którego przygotowanie wymaga czasu i pracy, będzie magazyn poświęcony odchodzącej osobie. Na okładce zdjęcie współpracownika, a na łamach czasopisma opisane historie, wspomnienia, anegdotki z nim związane. W tym miejscu można też dopisać życzenia na odejście z pracy od każdego chętnego pracownika, a nawet od pracodawcy. Jeśli macie sporo zdjęć i ciekawych sentencji współpracownika, a zbliża się koniec roku, to możecie stworzyć z nich kalendarz ścienny lub stojący – jest szansa, że przyda się koleżance czy koledze w nowym miejscu i będzie miłym wspomnieniem.
Wspólne spędzenie czasu ze współpracownikami
Być może ostatni dzień w pracy będzie ostatnim, w którym zobaczycie odchodzącą osobę. Warto poświęcić jej trochę uwagi, by zapamiętała ten dzień miło i miała zapewnione pożegnanie z pracą na wesoło. W tym celu najlepiej sprawdzi się wspólne spędzenie czasu z koleżanką lub kolegą.
Poczęstunek w pracy
Upieczcie lub zamówcie śmieszny tort, który współpracownik zapamięta na lata. Może być na nim jego zabawne zdjęcie. Samo ciasto na pożegnanie w pracy może mieć też nietypowy kształt, np. nawiązujący do obsługiwanych klientów – zwierzę, pojazd, część garderoby czy kosmetyk – doświadczony cukiernik przygotuje tort w każdej postaci. A może niech tort będzie niekonwencjonalny? Mięsny jeż dla zatwardziałego mięsożercy? Leśna polana dla miłośnika przyrody? Wszystko da się zorganizować i przygotować z odpowiednim wyprzedzeniem. Ważne jest też miejsce i czas poczęstunku z okazji odejścia z pracy. Nie ma złych opcji, po prostu trzeba wybrać te najbardziej pasujące do klimatu waszej pracy. Salka konferencyjna, stołówka pracownicza, biuro, a może piknik w ogrodzie? Upewnijcie się, że wasz poczęstunek nie będzie kolidował z innymi wydarzeniami w firmie i nie będzie przeszkadzał pracodawcy i innym pracownikom, np. w spotkaniach z klientami, a także, czy pasuje do atmosfery w miejscu pracy.
Impreza niespodzianka po pracy
Jeśli chcecie zapewnić pożegnanie współpracownika na wesoło, warto przemyśleć imprezę niespodziankę. W zależności od gustu osoby, która podjęła decyzję o zmianie pracy, spotkanie możecie zorganizować w ciekawej restauracji, niekonwencjonalnym barze, ulubionym klubie, a także w mieszkaniu koleżanki bądź kolegi. Klimatu temu wydarzeniu na pewno dodadzą stroje. Jeśli odchodzący pracownik pracował z wami dość długo i są zauważalne zmiany w jego wyglądzie, np. fryzurze czy stylu ubierania się, to możecie urządzić jej pokaz mody, a na slajdach pokazywać zdjęcia, które udowodnią, że niegdyś ta osoba wyglądała właśnie tak, jak prezentujecie. Ubaw gwarantowany!
Nie zapomnijcie o dekoracjach, dobrej muzyce i pysznym jedzeniu – możecie podzielić się zadaniami. Jeśli odchodząca osoba lubi dużo interakcji, gier i zabaw, zaplanujcie również takie atrakcje, np. rozpoznawanie współpracowników i pracodawcy po głosie, kiedy udają zwierzę podane przez prowadzącego imprezę, quiz o firmie czy inne gry jak limbo, czy twister.
Oglądanie wspólnych zdjęć z imprez pracowniczych
Najprostszym sposobem na wywołanie śmiechu jest oglądanie wspólnych zdjęć z imprez pracowniczych. Szalone miny pozowane do aparatu, stroje tak inne niż w pracy, tańce, hulańce i swawola – to właśnie można zauważyć na wielu zdjęciach z imprezy integracyjnej. Wspominanie tych wydarzeń może być świetną zabawą w ostatni dzień pracy. Można tę aktywność połączyć z podziękowaniami w formie pamiątkowych zdjęć lub albumu. Alternatywą do wywołanych zdjęć jest pokaz slajdów lub zmontowany filmik, w którym można użyć nie tylko zdjęć, lecz również nagrań z dźwiękiem, np. tańców na imprezie firmowej na świeżym powietrzu.
Opowiadanie anegdot o odchodzącej osobie
Nieodłącznym elementem pożegnania koleżanki albo kolegi z pracy na wesoło są anegdoty. W okresie, w którym odchodzący pracownik pracował w firmie, musiało się wiele dziać. Wyjazdy integracyjne, delegacje, codzienne zadania wykonywane na miejscu w biurze, niestandardowe działania – z pewnością z tych wydarzeń zostały stworzone podkoloryzowane historie, które z biegiem czasu zaczęły krążyć po firmie jako bezbłędne anegdotki o odchodzącej osobie. Ostatni dzień w pracy to szansa, by usłyszeć je wszystkie! Najciekawsze z nich warto spisać i podarować współpracownikowi. Najlepsze teksty – sentencje z anegdot – można wydrukować na naklejkach i rozdać każdemu w biurze na pamiątkę.
Wierszyki i złote myśli na pożegnanie w pracy
W internecie jest wiele gotowych wierszyków, złotych myśli i życzeń na odejście lub zmianę pracy, które można spisać odchodzącemu pracownikowi na ozdobnej kartce jako miłe słowa na pożegnanie. Warto też zastanowić się w gronie najbliższych współpracowników nad unikalnym wierszykiem na odejście z pracy, który zamieścicie na wspólnej kartce. Można również zamieścić na niej śmieszne teksty na pożegnanie kolegi z pracy oraz podziękowania za współpracę z humorem. Złote myśli możecie także spisać na małych karteczkach i wrzucić do słoika, który ozdobicie jako A jar of laughter, czyli Słoik śmiechu.
Pomysłów na pożegnanie koleżanki czy kolegi z pracy na wesoło jest wiele. Można łączyć ze sobą kilka z nich, pamiętając jednak, by nie przesadzić. Zastosowanie wszystkich przedstawionych możliwości może przytłoczyć odchodzącego współpracownika, a przecież na tym nikomu nie zależy. Pamiętajmy, by przygotować takie pożegnanie pracownika, które będzie komfortowe dla koleżanki bądź kolegi, np. jeśli ktoś nie lubi oglądać swoich zdjęć, to nie podziwiajmy ich w szerokim gronie. Postarajcie się urządzić pożegnanie w zgodzie z poczuciem humoru odchodzącego współpracownika. Może zdarzyć się tak, że nie zawsze osoba, która zdecydowała się na zmianę pracy, jest na miejscu. Wówczas w dobrym stylu będzie spotkanie się z nią online i np. wysłanie upominku kurierem.