Podwyżka wynagrodzenia – kiedy warto się o nią ubiegać?
Nie zawsze w pracy będzie panować dobra atmosfera do rozmowy o większych zarobkach. Jeśli galopująca inflacja sprawia, że sytuacja ekonomiczna firmy nie jest stabilna, lepiej poczekać z negocjacjami wynagrodzenia. Po czym poznać, że sytuacja jest nie najlepsza? Znakami mogą być np.: brak premii, zwolnienia pracowników czy nacisk kierownictwa na zwiększoną sprzedaż. Dobrze wziąć też pod uwagę zwyczaje przełożonego. Jeśli w Waszym dziale wiadomo jest, że nie zadaje się pytań szefowi, zanim rano nie wypije kawy – poczekaj i umów się na rozmowę po śniadaniu, kiedy masz pewność, że przełożony jest już w dobrym nastroju. Wiesz, że spotkanie na koniec dnia zawsze jest traktowane przez szefa po macoszemu? Zorganizuj negocjacje np. po lunchu. Poza dobrymi warunkami dla rozmowy o podwyżce wynagrodzenia, trzeba też pamiętać, że powinniśmy mieć powód, by ją otrzymać. Wszystkie stosowne argumenty należy zebrać przed rozmową o przyznaniu podwyżki.
Podwyżka inflacyjna – czy jest obowiązkowa?
Inflacja nie powinna nic zmieniać w negocjacjach podwyżki wynagrodzenia, ponieważ prawnie nie ma na nią wpływu. W żadnym z artykułów Kodeksu pracy nie znajduje się przepis, który obliguje pracodawców do waloryzacji zarobków, gdy siła nabywcza pieniądza maleje. Udzielanie podwyżek pracownikom o tyle procent, ile rok do roku wynosi wskaźnik inflacji jest tylko i wyłącznie ich dobrą wolą. Choć w dobie kryzysu gospodarczego wszystkie przedsiębiorstwa powinny dążyć do takiego standardu dla dobra pracowników, to nigdzie nie ma wzmianki o tym, że podwyżka inflacyjna jest obowiązkowa.
Ile procent podwyżki zaproponować pracodawcy?
Zanim zadecydujesz, o ile procent podwyżki prosić przełożonego, sprawdź, gdzie Twoje obecne zarobki plasują się wśród innych osób wykonujących ten sam zawód. Możesz użyć w tym celu narzędzia „Porównywarka wynagrodzeń”: https://zawodowo.olx.pl/porownywarka-wynagrodzen/. Przekonasz się w ten sposób, czy Twoja pensja jest poniżej czy powyżej średniej krajowej. Jeśli zarabiasz mniej niż mediana, to możesz zaproponować taką kwotę, która będzie wyrównaniem do Twojego wynagrodzenia. Gdy Twoje zarobki są wyższe niż ten wskaźnik, pomyśl o minimalnej zadowalającej Cię kwocie i maksymalnej, którą według Ciebie przełożony może Ci przyznać. W dobrym tonie będzie zaproponowanie 10% podwyżki. Pamiętaj, by zaproponować pracodawcy taką kwotę, która umożliwia poprowadzenie negocjacji.
Planowanie rozmowy o podwyżce
Jeśli wiadomo już o jakiej porze dnia najlepiej umówić się z przełożonym, by był on skoncentrowany i w pozytywnym nastroju, to kolejnym krokiem jest zaproponowanie mu dnia i godziny spotkania. Dobrze jest zarezerwować salkę i dopełnić innych formalności, które obowiązują dla spotkań wewnętrznych w firmie. Oczywiście najważniejszą rzeczą przy planowaniu rozmów o podwyżce jest przygotowanie listy rzetelnych argumentów. Można poprzeć ją dowodami, np. statystykami danych rynkowych, prezentacją dotyczącą zakończonego właśnie projektu czy potwierdzeniami uzyskania określonych kompetencji (dyplom ukończenia studiów podyplomowych, szkolenia, itp.).
Podczas rozmowy o podwyżce wynagrodzenia trzeba być przygotowanym na to, że pracodawca może odmówić zwiększenia zarobków. Warto wtedy skłonić przełożonego do innych ustępstw. O co jeszcze oprócz podwyżki można prosić? Więcej dni urlopowych, dofinansowanie szkoleń, bardziej elastyczne godziny pracy, nowe benefity pozapłacowe lub lepsze wersje obecnych, dodatkowe dni pracy zdalnej, zmiana zakresu obowiązków lub stanowiska – każdy inicjator rozmowy musi przemyśleć, na czym zależy mu najbardziej.
Jak przeprowadzić negocjacje? Argumenty o podwyżkę
Podczas negocjacji dotyczących podwyżki wynagrodzenia trzeba użyć przemyślanych argumentów. Warto też zachować spokój, a w trakcie rozmowy być profesjonalnym, ponieważ emocje nigdy nie są dobrym doradcą. Oto, jakich argumentów można użyć:
Dodatkowe obowiązki
Nadplanowych obowiązków nie wystarczy wymienić. Trzeba pokazać, że świetnie radzimy sobie zarówno z nimi, jak i standardowymi zadaniami, realizujemy postawione nam cele i osiągamy bardzo dobre rezultaty działań. Dodatkowe obowiązki wymagają większych nakładów pracy, więc mamy prawo oczekiwać wzrostu wynagrodzenia.
Projekt zakończony sukcesem
Perfekcyjnie poprowadzony projekt, który przyczynił się do zwiększenia zysku firmy lub zbudowania relacji z klientem, zasługuje na uznanie. Może być też argumentem w podaniu o podwyżkę wynagrodzenia. Warto dodać do argumentacji prezentację przedstawiającą cele, zadania i osiągnięte wyniki w projekcie.
Powołanie się na zarobki w branży
Jednym z koronnych powodów chęci uzyskania podwyżki są zarobki niższe niż rynkowe. Jeśli z naszej analizy wynika, że specjaliści z identycznymi kompetencjami i porównywalnym doświadczeniem, osiągają medianę wynagrodzeń wyższą niż nasza pensja, koniecznie tę rzetelną analizę przedstawmy przełożonemu.
Poinformowanie o ukończonych studiach lub kursie
Zyski firmy zwiększa efektywność pracowników, a na tę z kolei wpływ ma wykorzystanie zdobytej wiedzy w praktyce. Przyczyniają się do tego kwalifikacje i umiejętności nabyte podczas różnych form kształcenia lub szkolenia, np. w czasie studiów lub różnego rodzaju kursów. Uzyskanie nowych kompetencji i wykorzystywanie ich w pracy może być dobrym argumentem w rozmowie o podwyżce.
Jak napisać podanie o podwyżkę?
Formalnie prośba o podwyżkę wynagrodzenia powinna być skierowana do przełożonego na piśmie. Dokument ten przybiera standardową formę wniosku, dlatego elementy, z których powinien się składać to m.in.: imię, nazwisko i stanowisko pracownika, imię i nazwisko przełożonego, dane firmy, tytuł pisma, argumenty wyjaśniające, dlaczego uważamy, że powinniśmy dostać podwyżkę, zwrot grzecznościowy oraz podpis. Pisząc podanie, można skorzystać z gotowych wzorów dostępnych w internecie lub formatek przyjętych w firmie.
Sukces negocjacji wyższej pensji zależy od nas samych i naszego przygotowania. Nie warto lekceważyć takich działań, jak sporządzenie listy argumentów czy opracowanie prezentacji z ważnymi osiągnięciami. Pamiętajmy, by nie dać się podczas rozmowy o podwyżce wynagrodzenia ponieść emocjom. Żeby wykluczyć taką ewentualność, można przećwiczyć z kimś jej przebieg. Jest szansa, że dzięki temu podczas rozmowy z przełożonym będziemy czuć się pewniej, a to pozytywnie wpłynie na jej wynik.