PIT za 2020 rok: nowe ulgi i podpowiedzi dla rozliczających

Jak każdego roku czas rozliczeń z fiskusem wygląda podobnie. Po otrzymaniu niezbędnych dokumentów od wszystkich firm, z którymi w ubiegłym roku podatkowym byliśmy związani stosunkiem pracy lub umową cywilnoprawną, zazwyczaj odkładamy nasze PIT-y na półkę i przypominamy sobie o nich, dopiero gdy mnożą się doniesienia medialnie o zbliżającym się końcu czasu na wysłanie do urzędu skarbowego wypełnionej deklaracji podatkowej.

I choć czas na rozliczenia mamy do końca kwietnia 2021 r., nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Im szybciej wyślemy zeznanie, tym szybciej otrzymamy – jeśli nam przysługuje – zwrot nadpłaconego podatku. Urząd ma na to 45 dni od daty złożenia zeznania, przy czym w lutym i marcu pieniądze trafiają na konta podatników nawet już po kilkunastu dniach. Jeśli musimy dopłacić, również nie warto czekać – zeznanie można już złożyć, a należną kwotę uregulować do 30 kwietnia właśnie. Na jakie ulgi podatkowe warto zwrócić uwagę w tym roku?

Nowa ulga covidowa i inne zmiany

Efekty pandemii koronawirusa widać w tym roku także w katalogu ulg podatkowych. Tzw. ulga covidowa umożliwia odliczenie od dochodu darowizn przekazanych na cele walki z efektami pandemii COVID-19. Odliczamy podwójną wartość darowizny, górnym limitem odliczenia jest uzyskany przez nas dochód. Ulga obejmuje nie tylko np. pomoc szpitalom, Agencji Rezerw Materiałowych, domom samotnej matki czy noclegowniom, ale także przekazanie laptopów i tabletów na rzecz jednostek oświatowych i wsparcie ich tym samym w realizacji zdalnego nauczania.

Każdego roku w formie darowizny możemy też rozliczyć oddaną honorowo krew i osocze. Dodatkowo w tym roku ozdrowieńcy z COVID-19 mogą odliczyć 130 zł za każdy litr oddanego osocza (w ciągu roku można oddać maksymalnie 25 litrów).

Inna zmiana, choć z pozoru drobna, może nam przysporzyć sporo kłopotów. Ważne, aby dokładnie sprawdzić numer rachunku bankowego, na jaki musimy uregulować niedopłacony podatek – nie jest to już ogólne konto właściwego nam urzędu skarbowego, ale indywidualny mikrorachunek podatkowy.

Najpopularniejsze ulgi i odliczenia

Jak każdego roku, podatnicy mają możliwość skorzystania z szeregu ulg i odliczeń: odliczanych od podatku i od dochodu. Warto pamiętać o następujących:

Ulgi od dochodu:

  • Zapłacone w ciągu roku składki ZUS: tutaj kwota odliczenia wynika ze wskazań na drukach PIT-11.
  • Ulga internetowa: przez dwa kolejne lata możemy odliczyć maksymalnie 760 zł z wydatków na internet.
  • Ulga termomodernizacyjna: po modernizacji cieplnej domu (rozumianej jako wymiana pieca, okien czy instalacja fotowoltaiki) każdy właściciel lub współwłaściciel nieruchomości może odliczyć 53 tys. zł.

Ulgi od podatku:

  • Zapłacone w ciągu roku składki na ubezpieczenie zdrowotne: tutaj kwota odliczenia wynika ze wskazań na drukach PIT-11.
  • Ulga prorodzinna, czyli tzw. ulga na dziecko. Na pierwsze i drugie dziecko możemy odliczyć 1112,04 zł, na trzecie 2000,04 zł, a na czwarte i kolejne 2700 zł. Jeśli jesteśmy rodzicami jedynaka, przyznanie ulgi warunkuje limit dochodów 112 tys. zł dla obojga rodziców i 53 tys. dla samotnie wychowujących, przy jego przekroczeniu na jedno dziecko ulga nie przysługuje.
  • Ulga abolicyjna (być może uznawana po raz ostatni lub po raz ostatni w tej kwocie): umożliwia osobom pracującym za granicą odliczenie podatków, które już zapłacili poza Polską, od podatku rocznego wyliczonego w naszym kraju.

Jeżeli podatnik nie ukończył jeszcze 26. roku życia, nie musi rozliczać się z fiskusem, gdyż jego dochody są nieopodatkowane, ale – uwaga – tylko do kwoty 85 528 zł. Po przekroczeniu tego pułapu należy rozliczyć się na standardowych zasadach.

PIT już wypełniony?

Od 2019 r. podatnicy mogą skorzystać z opcji Twój e-PIT, w której Ministerstwo Finansów oferuje wstępnie, automatycznie wypełnioną deklarację podatkową, do której dostęp można uzyskać, logując się za pomocą Profilu Zaufanego, e-Dowodu lub numeru NIP/PESEL i wpisanie ubiegłorocznej kwoty przychodów. Aby wysłać zeznanie do właściwego urzędu, należy je po prostu zatwierdzić i gotowe… czy na pewno?

Eksperci wskazują, że bezwzględnie należy sprawdzić prawidłowość wszystkich danych, przejrzeć, czy system uwzględnił wszystkie przysługujące nam ulgi i jakiejś nie pominął lub błędnie nie doliczył.

Nie zapomnijmy też o odliczeniu 1% podatku na wybraną organizację pożytku publicznego, wystarczy w odpowiedniej rubryce wpisać numer KRS i cel szczegółowy, aby przekazać choćby niewielką sumę na pomoc potrzebującym, wsparciu kultury i innych celów. To ważne zwłaszcza przy przesyłaniu deklaracji z Twój e-PIT, gdyż system borykał się z kilkoma błędami i np. wpisanie własnej OPP było w pewnym momencie utrudnione.

Mając już pod ręką spis podstawowych ulg i wytycznych na ten rok, nie warto odkładać złożenia zeznania. Można skorzystać z usługi Twój e-PIT, jednego z darmowych programów do rozliczeń lub poszukać pomocy na infoliniach podatkowych. Jedno jest pewne – nie warto czekać na ostatnią chwilę.