Pięć branż z największą liczbą ogłoszeń

01.06.21
clock 5 min.
Marlena Charlińska Marlena Charlińska

Niektóre obszary gospodarki mocno ucierpiały ze względu na obostrzenia wprowadzone przez skutki pandemii koronawirusa. Nie wszystkie jednak przeżywają kryzys i w wielu wzrasta zapotrzebowanie na pracowników. W których obszarach jest teraz najwięcej ogłoszeń o pracę? Które zawody zdobywają największą popularność?

Pierwszy kwartał roku, który przyniósł ze sobą kolejną falę zachorowań i wprowadzenie ponownych obostrzeń, z pewnością nie należał do łatwych. Dane pokazują jednak, że sytuacja na rynku pracy w Polsce nie wygląda źle, szczególnie na tle pozostałych krajów Unii Europejskiej. Jak poinformował Główny Urząd Statystyczny, w marcu bezrobocie spadło o 0,1 p.p. w porównaniu z lutym i wyniosło 6,4%. W których branżach łatwiej jest teraz zdobyć pracę?

Logistyka i zarządzanie magazynami

Niewątpliwie zmiana zachowań konsumenckich z zakupów stacjonarnych na online, konieczność przeniesienia wielu działalności na formę zdalną spowodowała rozwój e-commerce, a to z kolei wiąże się ze wzrostem zapotrzebowania na obsługę centrów magazynowych.

Firmy sprzedające stacjonarnie musiały przemodelować swój biznes i postawić na sprzedaż internetową. Nie dziwi więc fakt, że ogłoszeń związanych z pracą na magazynie nadal jest bardzo dużo, na OLX Praca jest to prawie 5 tys. ofert.

Branża kurierska

Na rozwoju e-commerce i przeniesieniu działalności do formy online skorzystała również branża kurierska. Zamknięcie galerii handlowych oraz branży gastronomicznej, praca z domu, zwiększona ilość zakupów dokonywanych w formie online – wszystko to przyczyniło się do wzrostu zapotrzebowania na pracę osób, które dostarczają przesyłki, jedzenie i inne produkty.

Nie dziwi więc fakt, że na OLX Praca nie brakuje ogłoszeń skierowanych właśnie do kierowców i kurierów. Wiele z nich skierowanych jest do grupy kierowców nie tylko z uprawnieniami kategorii B, ale również C+E. Obecnie jest to ponad 12 tys. ofert pracy.

Wiele firm oferuje i poszukuje osób chętnych do podjęcia współpracy również bez prawa jazdy, a na przykład posiadających rower, jak: Uber Eats czy Glovo. Istnieje więc możliwość, aby zdobyć pracę w tej branży bez konieczności jeżdżenia samochodem.

Produkcja przemysłowa

Równie dużą liczbę ogłoszeń można znaleźć w obszarze stanowisk dotyczących produkcji. Jest to ponad 15 tys. ofert dostępnych na OLX Praca. Korzystną sytuację tego sektora potwierdza Barometr ManpowerGroup „Perspektywy Zatrudnienia”. Według niego przedsiębiorcy z obszaru produkcji przemysłowej chcą znacznie powiększać swoje zespoły w drugim kwartale bieżącego roku.

Sprawdź, czym jest branża FMCG

Prognoza netto zatrudnienia +11% dla tej branży utrzymuje się na tym poziomie już drugi kwartał z rzędu. Sytuacja ta wynika przede wszystkim z konieczności odbudowy mocy produkcyjnych po spadkach z 2020 r. oraz powrocie do wcześniejszych planów inwestycyjnych i rozwojowych przedsiębiorstw.

Budownictwo

O dobrej sytuacji można mówić również w przypadku branży budowlanej. Ten sektor nie został dotknięty w dużym stopniu restrykcjami, mógł w trakcie pandemii kontynuować swoją działalność w reżimie sanitarnym.

Jak wskazuje Polski Związek Pracodawców Budownictwa w raporcie „Przyszłość budownictwa po COVID-19”, firmy budowlane realizują zlecenia pozyskane jeszcze przed pandemią i kontynuują realizację wszystkich powierzonych inwestycji. Tym samym zapotrzebowanie na pracowników raczej nadal pozostanie wysokie. Na OLX Praca można obecnie znaleźć blisko 15 tys. ogłoszeń powiązanych z tą branżą.

Sprzedaż i obsługa klienta

Obszar związany ze sprzedażą niezmiennie pozostaje jednym z ważniejszych w przedsiębiorstwach. Niezależnie od tego, czy jest pandemia, a może nawet jeszcze bardziej teraz niż kiedykolwiek, ich praca jest szczególnie ceniona. Dobry przedstawiciel handlowy jest nie tylko odpowiedzialny za znalezienie klienta, ale również za rozwój i podtrzymanie z nim dobrych relacji biznesowych. Liczy się nie tylko pozyskanie nowego klienta, ale utrzymanie obecnego. W tych trudnych momentach wiele może zależeć od sprawnego działu sprzedaży.

Dział związany z obsługą klienta ma obecnie również ogromne znaczenie. Jeśli klient będzie zadowolony, udzielona zostanie mu profesjonalna pomoc, to firma może liczyć, że pozostanie on z nią na dłużej. Stąd też nie słabnie zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze. Dodatkowo rozwój e-commerce przyczynia się do wzrostu zapotrzebowania na obsługę klientów online. Na OLX Praca najwięcej ogłoszeń dotyczy właśnie doradców klienta oraz specjalistów ds. sprzedaży – jest to ok. 6 tys. ofert pracy. Na stanowisko przedstawiciela handlowego liczba ogłoszeń wynosi prawie 2 tys.

Jak widać, pandemia nie zahamowała wszystkich branż, ale z pewnością w dużej mierze zmieniła zapotrzebowanie na poszczególne specjalizacje i stanowiska. Pojawiają się nowe trendy i poszczególne branże to wykorzystują. Warto śledzić bieżące ogłoszenia, gdyż wraz ze znoszeniem obostrzeń, rozwojem programu szczepień rynek pracy prawdopodobnie ulegnie ożywieniu, a liczba ogłoszeń o pracę, również w pozostałych branżach, będzie sukcesywnie wzrastać.