Owocowe czwartki – co to?

Od wielu lat pracodawcy starają się przyciągnąć i zatrzymać najlepszych pracowników. Popularne stały się benefity pozapłacowe, które mają wspierać i propagować zdrowy styl życia. Najczęściej pracownicy mogą liczyć na prywatną opiekę medyczną oraz dofinansowanie karty sportowej, która umożliwia prowadzenie aktywnego styl życia, bez ponoszenia wielkich kosztów.

Darmowe i ogólnodostępne owoce w pracy, to bonus dla pracowników, które przyszedł do nas wraz z międzynarodowymi korporacjami. Polega on na tym, że w danym dniu w tygodniu do miejsca pracy dostarczane są skrzynki, albo kosze ze świeżymi produktami. Nazwa owocowe czwartki jest umowna, ponieważ dostawy odbywają się w wybrane przez pracodawcę dni – niekiedy nawet dwa razy w tygodniu.

To, co będzie w dostawie, również zależy od zamówienia pracodawcy i nie muszą to być wyłącznie owoce, ale i warzywa, soki, zioła, orzechy, a nawet świeży nabiał. Cechą charakterystyczną owocowych czwartków jest to, że każdy pracownik może zjeść tyle projektów, ile chce. Co do zasady nie ma ograniczeń, jedynie obowiązuje kultura i dbanie o to, aby wystarczyło jedzenia dla każdego chętnego.

Jakie owoce są dostarczane w owocowe dni?

Najczęściej w firmowych kuchniach w skrzynkach znajdują się twarde świeże owoce i warzywa np. jabłka, gruszki, śliwki, marchewki, selery naciowe, papryki kolorowe, ogórki i pomidory. Latem firmy zamawiają sezonowe produkty np. truskawki, wiśnie, morele, brzoskwinie, winogrona, maliny. W dostawach na owocowe czwartki w korporacji nie może też zabraknąć cytrusów: bananów, pomarańczy, grejpfrutów, cytryn a niekiedy też ananasów i innych egzotycznych produktów.

Czasami firmy zamawiają tłoczone soki albo też produkty, z których można samemu zrobić w zakładowej kuchni świeżo wyciskany sok – oczywiście, o ile jest ona wyposażona w wyciskarkę. Wtedy w koszyku oprócz owoców są m.in. imbir, szpinak, natka pietruszki, jarmuż oraz różnorodne świeże zioła np. mięta, bazylia albo kolendra. 

Warzywa na owocowy czwartek? Naprawdę warto!

Najczęściej pracodawca może modyfikować zawartość skrzynek na owocowe czwartki w pracy. Zwykle oprócz owoców znajdują się w nich także warzywa oraz orzechy, które stanowią zdrowe przekąski. Pokrojone w słupki marchewki, seler naciowy oraz papryka z powodzeniem zastąpią słodkiego batonika, a dodatkowo dostarczą cennych witamin i minerałów. Poza tym z warzyw dostarczanych w ramach owocowych czwartków pracownicy mogą przygotować surówkę, dostępną dla każdego chętnego.

Warzywa mają mniej kalorii niż owoce, stąd będą dobrą alternatywą dla osób dbających o linię. Poza tym łatwa dostępność takich produktów sprawia, że pracownicy częściej będą sięgać po zdrowe przekąski, dzięki czemu są w stanie dostarczyć organizmowi odpowiednią porcję warzyw i owoców.

Owocowe czwartki – korzyści dla pracowników

Bezsprzecznie owocowe czwartki mają wiele korzyści. Przede wszystkim pozwalają pracownikom zaoszczędzić pieniądze. Obecnie ceny owoców i warzyw są bardzo wysokie, i wiele osób musi ograniczyć kupowanie tych produkty. Darmowy i nielimitowany dostęp do nich w pracy sprawi, że pracownikom zostanie więcej pieniędzy w portfelu.

Jak wiadomo, owoce i warzywa są doskonałym źródłem witamin i minerałów, dlatego ich jedzenie nie tylko poprawia samopoczucie, ale też pozytywnie wpływa na układ odpornościowy i poprawia koncentrację i pamięć. A to w pracy jest bardzo istotne.

Świeże owoce i warzywa dostarczane do biura nie wymagają żadnej obróbki termicznej, jedynie trzeba je wymyć, a niekiedy obrać i pokroić. Zatem prosta i zdrowa przekąska jest na wyciągnięcie ręki.

Owocowe czwartki umożliwiają też wyrobienie nawyku zdrowego odżywiania się. Produkty są dostępne w kuchni i każdy z nich może korzystać. Ułatwiają również rezygnację z niezdrowych przysmaków: batoników czekoladowych albo zbożowych pełnych cukrów i sztucznych dodatków.

Poza tym owocowe czwartki mogą być pretekstem do integracji pracowników. Przykładowo wspólne przygotowywanie soków albo krojenie warzyw jest doskonałą okazją do rozmów i lepszego poznania się. Pracownicy mogą wymieniać się przepisami i pomysłami na zdrowe dania.

Jakie są zalety owocowych dni dla pracodawców?

Nie tylko pracownicy czerpią korzyści z owocowych czwartków, ale również jest to opłacalne dla pracodawców. Przedsiębiorstwa, w których oferowany jest tego typu benefit, są postrzegane jako atrakcyjniejsze i bardziej dbające o zatrudnionych w nich ludzi. Zatem wpływa to korzystnie na wizerunek firmy jako dobrego pracodawcy.

Przekąski w formie soków oraz owoców i warzyw sprawiają, że pracownicy mają więcej energii, stają się bardziej kreatywni i zdrowsi. Dzięki czemu rzadziej chorują i chodzą na zwolnienia lekarskie.

Dostawa owoców to okazja do spotkań i rozmów, co sprzyja integracji pracowników. Zgrany i lubiący się zespół jest efektywniejszy i osiąga lepsze wyniki. Spotkania w kuchni mogą też sprzyjać budowaniu pozytywnych relacji pomiędzy podwładnymi a przełożonymi. Szef robiący smoothie albo krojący warzywa daje przykład innym, żeby się zdrowo odżywiali i stwarza okazję do rozmów nie koniecznie o pracy.

Jak zorganizować owoce czwartki w firmie?

Zorganizowanie owocowych czwartków nie jest skomplikowane. Praktycznie w każdym miejscu pracy są kuchnie bądź jadalnie, w których pracownicy mogą przygotowywać posiłki. Wtedy wystarczy wybrać firmę oferująca dostawy świeżych warzyw i owoców oraz wybrać odpowiedni zestaw produktów i dzień ich dostarczenia. Skrzynki wystawia się w ogólnodostępnym i chłodnym miejscu.

Aby owocowy benefit był atrakcyjny dla pracowników, warto porozmawiać z kadrą i wspólnie wybrać dzień dostawy, tak aby w tym czasie większość z nich była na miejscu i mogła skorzystać z produktów. Częstotliwość dostaw powinna być dostosowana do liczby pracowników i godzin pracy.

Co do samych produktów również można przeprowadzić ankietę wśród załogi, co najbardziej lubią i czego oczekują. Jednocześnie warto zachęcać ich do próbowania nowych rzeczy i co jakiś czas zamawiać egzotyczne produkty.

Dobrym zwyczajem jest pozwolenie pracownikom na zabranie do domu owoców i warzyw przed weekendem – wtedy nic się nie zepsuje, a załoga będzie dodatkowo mogła przygotować coś z tych projektów dla swoich rodzin.

Owocowy czwartek a home office

Osoby pracujące zdalnie albo w formie hybrydowej mogą czuć się pominięte, ponieważ nie ma ich w firmie i nie mogą skorzystać z owocowych czwartków. Jednak i na to jest rozwiązanie. Dla takich pracowników można zamówić mniejsze owocowe paczki z dostawą do domu. Będzie to wyraz troski o wszystkich zatrudnionych bez względu na formę pracy.

Podsumowanie

Owocowe czwartki na budowie, w biurze czy magazynie dają wymierne korzyści dla zatrudnionych, jak i pracodawców. Pracownicy mają okazję zjeść zdrowy posiłek i niekiedy też wspólnie przygotować, oszczędzają pieniądze i są bardziej zmotywowani do pracy. Z kolei pracodawcy wykazują troskę o kadrę, stwarzają jej przyjazne miejsce do pracy i budują jednocześnie pozytywny wizerunek firmy.

W dostawie można zamówić nie tylko owoce i warzywa, ale też orzechy, zioła oraz soki. Zawartość, jak i dni dostawy warto uzgodnić z pracownikami.