Ostatni dzwonek, by zarobić na czesne

07.09.22
clock 6 min.
Joanna Kamińska Joanna Kamińska

Dla części studentów wrzesień to czas odpoczynku, inni natomiast dopiero teraz rozglądają się za pracą lub chcą kontynuować wakacyjne zajęcia, aby dorobić jeszcze na studia lub wynajem mieszkania. Jeśli zastanawiacie się, czy wrzesień to dobry czas na szukanie pracy, to zdecydowanie tak – wciąż znajdziecie oferty zarówno pracy sezonowej, jak i do zadań, które w przyszłości być może uda się Wam pogodzić z nauką.

Kiedy myślimy o sezonowych zajęciach, najczęściej kojarzą się nam one z miesiącami wakacyjnymi i pracą w turystycznych miejscowościach przy obsłudze gości, gastronomii lub sprzedaży pamiątek. Drugą grupą popularnych zajęć wakacyjnych są wyjazdy na zbiory owoców zarówno w Polsce, jak i w innych krajach. Wraz z początkiem roku szkolnego część ruchu turystycznego się zmniejsza, jednak nie jest to równoznaczne z brakiem ofert pracy. W niektórych branżach dalej utrzymuje się duże zapotrzebowanie na pracowników sezonowych, zwłaszcza że część z nich pracowała tylko w okresie wakacyjnym i obecnie potrzebne jest zastąpienie ich kolejnymi osobami.

Dlatego też wciąż można znaleźć oferty pracy w gastronomii i przy obsłudze gości w turystycznych miejscowościach. Ich liczba jednak maleje, więc warto zwrócić uwagę także na inne możliwości zarobkowania.

Praca z dziećmi

Wrzesień i powroty do szkoły są dobrą szansą na zarobek dla osób, które spędziły lato, pracując jako opiekun kolonijny lub animator na półkoloniach i chciałyby dalej pracować z dziećmi. Dla wielu rodziców pogodzenie zobowiązań zawodowych z obowiązkami, które pojawiają się na początku roku szkolnego, jest niemałym wyzwaniem. Dlatego też poszukują pomocy w opiece nad dziećmi, odrabianiem z nimi lekcji lub odprowadzaniem na zajęcia pozalekcyjne.

Część osób potrzebuje wsparcia tylko we wrześniu, dopóki nie wypracuje sobie rozwiązania docelowego, więc można wywiązać się ze wszystkich obowiązków jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego. Inni natomiast będą potrzebować pomocy także później, więc jest to dobra okazja dla osób, które w trakcie studiów chcą dalej pracować w mniejszym wymiarze godzin.

Praca na zastępstwo dla studenta

Okres powakacyjny to również wciąż czas urlopowy w wielu firmach, można więc znaleźć oferty na zastępstwo na kilka tygodni przy pracach niewymagających długiego wdrożenia czy specjalnych kwalifikacji. Poza tym takie zadania bywają nierzadko początkiem współpracy na dłuższy okres. Jeśli sprawdzisz się, wykonując powierzone obowiązki, możesz mieć szansę na zatrudnienie także na kolejne miesiące w mniejszym wymiarze godzin lub na kolejne dorywcze zlecenia, kiedy firma będzie miała więcej zadań do wykonania lub pojawi się kolejny okres urlopowy.

Programy stażowe

Jeśli nie praca, to może staż? Warto sprawdzić ogłoszenia oraz oferty w urzędach pracy, gdyż wrzesień to zazwyczaj początek okresu praktyk, staży i wznowienia procesów rekrutacyjnych. Wiele programów stażowych jest obecnie płatnych, więc poza zdobyciem cennego doświadczenia, podreperujesz także swój budżet. Jeśli dodatkowo wybierzesz profil, który pokrywa się z Twoimi studiami lub planami zawodowymi na przyszłość, zdobyte doświadczenia będą dla Ciebie wyjątkowo przydatne. Staż też niejednokrotnie jest początkiem dalszej współpracy z daną firmą.

Prace sezonowe za granicą tylko w wakacje?

Wrzesień to zazwyczaj dobry okres na pracę sezonową w winnicach. Choć w tym roku zbiory winogron zaczęły się nieco wcześniej, to nadal właściciele winnic w części regionów poszukują pracowników. Nie zakończyły się również zbiory jabłek w krajach zachodniej Europy, np. we Francji.

Poza tym w wielu europejskich krajach ruszają zbiory kukurydzy. Jeśli więc chcesz połączyć pracę z wyjazdem za granicę, to może być dobry trop. Poza tym sezon wakacyjny w wielu krajach nadal trwa i można wciąż znaleźć pracę w hotelach lub gastronomii. Nie brakuje również ofert pracy w magazynach lub jako opiekun starszych osób. Także sezon na pracę sezonową za granicą jeszcze się nie zakończył.

Praca dodatkowa dla studenta – przykładowe branże

Jeśli szukasz pracy dodatkowej, która jednak nie jest powiązana stricte z sezonem i będzie możliwa do kontynuowania również w trakcie roku akademickiego, takich ofert również nie brakuje.

Większość z nich można wykonywać poza godzinami zajęć na uczelni lub elastycznie dobierać godziny pracy:

  • Jeśli lubisz kontakt z ludźmi i jesteś osobą otwartą i nie krępujesz się podejścia do ludzi, możesz spróbować swoich sił jako host, hostessa lub nawet przy roznoszeniu ulotek.
  • Jeśli nie odstrasza Cię praca fizyczna związana ze sprzątaniem, to wciąż nie brakuje ofert sprzątania biur, hoteli i mieszkań.
  • Wykładanie i ekspozycja towaru to zajęcie, które najczęściej wykonuje się poza godzinami pracy sklepu, więc bez problemu pogodzisz to ze studiami.
  • Korepetycje – jeśli posiadasz dużą wiedzę z jakiegoś przedmiotu, możesz popołudniami lub w weekendy udzielać korepetycji dzieciom i młodzieży. Jest na to bardzo duże zapotrzebowanie, więc jeśli masz podejście do nauczania innych, to może być dobra dla Ciebie droga.
  • Gastronomia – wiele restauracji i barów potrzebuje wsparcia w weekendy i popołudniami przez cały rok, więc warto sprawdzić ogłoszenia, które dają możliwość elastycznego układania grafików.
  • Praca fizyczna – wiele zakładów produkcyjnych, magazynów czy sklepów potrzebuje okresowego wsparcia przy zadaniach fizycznych, nie zawsze wymagających siły. Część z firm pracuje zmianowo, więc można dopasować godziny pracy do swojej dostępności. Może to być dobra sposobność, jeśli nie zależy Ci na ten moment na znalezieniu pracy w kierunku studiów. A jeśli właśnie przyszłościowo planujesz pracować w takiej branży, możesz poznać zadania od podszewki i dodatkowo zarobić na czesne.

Oferty pracy dodatkowej i sezonowej

Na OLX Praca znajdziesz ponad tysiąc ogłoszeń dających możliwość pracy dodatkowej: https://www.olx.pl/d/praca/.

Część z nich daje opcję zakończenia pracy na koniec września, inne pozostawiają szansę na kontynuowanie zatrudnienia również w kolejnych miesiącach. Można znaleźć oferty w wielu kategoriach, które pozwolą Ci dopasować zadania do tego, na czym Ci obecnie zawodowo najbardziej zależy.