Dodatkowe 2 dni opieki na dziecko - kodeks pracy
Dodatkowe dwa dni opieki na dziecko można wykorzystać na podstawie artykułu 188 kodeksu pracy. Zgodnie z jego brzmieniem pracownikowi wychowującemu przynajmniej jedno dziecko w wieku do 14 lat przysługuje w ciągu roku kalendarzowego zwolnienie od pracy w wymiarze 16 godzin albo 2 dni. W tym okresie pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia.
Aby wykorzystać 2-dniowy urlop w ramach opieki nad dzieckiem, należy złożyć wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej.
2 dni opieki na dziecko – kto może skorzystać?
Dodatkowe dni wolne na dziecko to propracownicze rozwiązanie, które znacznie ułatwia zaplanowanie opieki nad małoletnim w ciągu roku. Wymiar takiego urlopu przysługuje łącznie obojgu rodzicom-pracownikom na wszystkie dzieci. Nie ma znaczenia staż pracy.
Dzięki temu wziąć wolne w pracy może albo mama, albo tata. Dopuszczalne jest też podzielenie się urlopem – po jednym dniu. Z dodatkowych 2 dni opieki mogą skorzystać rodzice dziecka niezależnie od tego, czy pozostają w związku małżeńskim, czy nie.
Do ilu lat przysługuje 2 dni opieki na dziecko?
2-dniowy urlop w ramach opieki nad dzieckiem jest zależny od wieku dziecka. Takie wolne przysługuje jedynie do dnia 14 urodzin małoletniego. Po zakończeniu roku kalendarzowego uprawnienie przepada, ale będzie przysługiwał nowy limit opieki na dziecko.
2 dni opieki na dziecko - ile płatne?
Dwa dni opieki na dziecko pozwalają zostać z dzieckiem w domu niezależnie od przyczyny. Dodatkową zaletą regulacji jest fakt, że podczas zwolnienia z obowiązków służbowych w takim przypadku rodzicowi przysługuje prawo do wynagrodzenia. Świadczenie ma postać zasiłku i wynosi w tym okresie 100 procent podstawy wynagrodzenia. To więcej niż np. w razie wypłaty zasiłku opiekuńczego.
Tym samym, jeśli zdecydujesz się na dodatkowy urlop na dziecko, otrzymasz takie samo wynagrodzenie, jak gdybyś normalnie pracował.
2 dni opieki na dziecko a rodzaj umowy
2 dni zwolnienia na zdrowe dziecko przysługują tylko osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę. Nie ma jednak znaczenia rodzaj umowy (umowa na czas określony, nieokreślony itp.), staż pracy czy wymiar czasu pracy pracownika.
Opieka na dziecko 2 dni a pół etatu
Zwolnienie od pracy w ramach dodatkowych 2 dni urlopu na dziecko może być udzielane w wymiarze godzinowym. W przypadku pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy – np. na pół etatu – wolne ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Niepełną godzinę zwolnienia od pracy należy zaokrąglić w górę do pełnej godziny.
Opisane zasady zwolnienia od pracy udzielanego w wymiarze godzinowym stosuje się odpowiednio do pracownika, dla którego dobowa norma czasu pracy jest niższa niż 8 godzin.
Opieka na dziecko 2 dni - wniosek
Jeśli chcesz wykorzystać dodatkowe dni wolne na dziecko, musisz złożyć do pracodawcy odpowiedni wniosek.
Ze względu na fakt, że urlop przysługuje łącznie mamie i tacie, rodzice muszą ustalić, kto skorzysta z opieki. Potrzebna będzie deklaracja każdego z nich, czy zamierza korzystać z dodatkowego wolnego.
Zgodnie z art. 188 § 2 o sposobie wykorzystania w danym roku kalendarzowym zwolnienia na dziecko w wymiarze 2 dni decyduje pracownik w pierwszym wniosku składanym w postaci papierowej lub elektronicznej o udzielenie takiego zwolnienia w danym roku kalendarzowym.
Czy pracodawca może odmówić udzielenia 2 dni urlopu na dziecko?
Decyzja o udzieleniu dodatkowych 2 dni urlopu w formie opieki nad dzieckiem zależy od pracodawcy. Warto jednak wskazać, że szef może odmówić wolnego tylko z obiektywnie uzasadnionych powodów. Jeśli ich brak, takie działanie może być uznane za niewłaściwe. Jeśli pracownik uzgodni termin wolnego z pracodawcą, musi mieć możliwość wykorzystania swojego prawa.
Dodatkowe 2 dni opieki na dziecko to ciekawe rozwiązanie dla rodziców wychowujących dzieci w wieku do 14 lat. Do tej pory dodatkowe wolne było zarezerwowane dla sytuacji, w których małoletni chorował. Obecnie 2 dni opieki nad dziećmi ma prawo wykorzystać rodzic także na zdrowe dziecko. W tym celu trzeba złożyć odpowiedni wniosek.