Od fakapu do sukcesu, czyli jak wyciągnąć wnioski z porażki

11.02.20
clock 3 min.
Sabina Borejsza-Wysocka Sabina Borejsza-Wysocka

Dzielenie się swoimi porażkami z innymi? Nie jest to łatwe, jednak może być to skuteczny sposób na radzenie sobie z popełnionymi błędami. Dla wielu z nas przeżycie porażki jest momentem, w którym tracimy poczucie pewności siebie. Żeby skutecznie radzić sobie z własnymi błędami, trzeba wyzbyć się tego rodzaju myślenia.

Coraz więcej mówi się o tym, że porażki są nieuniknione, jeśli człowiek chce się rozwijać. Co więcej, świadczą o tym, że podejmujemy nowe wyzwania. Niektóre firmy, chcąc zachęcić swoich pracowników do odważnych projektów, organizują spotkania, podczas których zespoły opowiadają o wynikach swojej pracy, jednak nie tylko w kontekście sukcesów, ale i kłopotów, z jakimi sobie radzili (bądź nie) w trakcie pracy.

Weź odpowiedzialność

Obwinianie otoczenia uniemożliwia pracę nad porażką. Dlatego weź odpowiedzialność za swój błąd i zidentyfikuj, w którym momencie można było uniknąć porażki. Jak już zrozumiesz problem, łatwiej będzie Ci pracować nad planem na przyszłość.

Zidentyfikuj błąd

Żeby móc traktować porażkę jako lekcję na przyszłość, trzeba podjąć działania, które umożliwią nam zrozumienie tego, co się stało. W związku z tym warto:

  • Zdefiniować błąd – co zrobiłem źle?
  • Postaraj się zrozumieć jak i dlaczego popełniłeś błąd – czy zrobiłeś to intencjonalnie czy nie uważałeś wystarczająco?
  • Jeśli nie jesteś w stanie sam zdefiniować momentu, w którym nastąpiła przyczyna porażki, porozmawiaj z kimś, kto może cię wesprzeć.

Wyciągnij naukę

Żeby korzystać ze swojego doświadczenia, musisz pamiętać o swoich porażkach. Szukaj wzorów zachowania, które przyczyniały się do podobnych problemów. Najlepiej wypisz je sobie. Takie uporządkowanie myśli pomoże w zidentyfikowaniu źródła problemu bądź w nadaniu szerszego obrazu temu, nad czym musisz pracować. A to pozwoli uniknąć podobnych błędów w przyszłości.

Zastanów się nad wcześniej wykorzystywanymi rozwiązaniami

Być może w przeszłości miałeś do czynienia z podobnymi sytuacjami, jak wtedy sobie z nimi radziłeś? Zrób listę rozwiązań, jakie dotychczas stosowałeś. Oceń, czy się sprawdziły. Jeśli żadne z nich nie było wystarczająco dobre, rozważ nowe możliwości. Wypisz wszystkie rozwiązania oraz korzyści i wady ich zastosowania.

Działaj i zapobiegaj błędom

Wybierz najlepsze według Ciebie rozwiązanie i działaj. Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z naszym planem, dlatego najlepiej od razu przygotuj sobie plan B. Porażki, pomimo że nikt z nas nie lubi ich ponosić, to skuteczne lekcje.. Dlatego warto zastanowić się również nad działaniami, które umożliwią nam w przyszłości prewencję. Może to być np. stworzenie procedury, mapy procesu czy listy zadań, jeśli nasz błąd wynikał z pominięcia jednego z istotnych kroków.