Zanim rzucisz się w wir poszukiwań, poświęć chwilę na element, który wydaje się nam bardzo oczywisty w procesie szukania pracy, ale niestety, jak wynika z mojego własnego doświadczenia wiele razy jest bagatelizowany. Mowa oczywiście o CV. Ten dokument to wizytówka i jednocześnie przepustka do dalszych etapów rekrutacji, a być może w konsekwencji do nowej pracy. Warto więc poświęcić chwilę uwagi na jego przygotowanie. Zanim przejdę do wskazówek, jak można przygotować CV, to napiszę z perspektywy rekrutera, co sprawia, że niektóre CV są pomijane.
Dlaczego rekruter pomija Twoje CV
Pierwsza rzecz, która bardzo utrudnia zweryfikowanie czyjegoś CV, to zbyt obszerna treść. Są osoby, które ze względu na swojej duże doświadczenie, chcą opisać każdy etap kariery i szczegółowo zarysować obowiązki. Powstaje z tego elaborat na kilka stron, którego nikt nie przeczyta.
Doświadczenie zawodowe, nawet jeśli ciekawe, ale które w żaden sposób nie dotyczy oferowanego stanowiska, jest przez mnie pomijane na tym etapie. Możemy o nim porozmawiać i pochwalić się nim później na spotkaniu, ale w CV zajmuje tylko miejsce i dekoncentruje uwagę rekrutera. Przeglądając aplikacje, najpierw szukam punktów stycznych, a więc doświadczenia, które pokrywa się z oczekiwaniami zawartymi w ofercie. Wychwytuję słowa, wyrażenia, które od razu łączą się ze stanowiskiem. Przykładowo, jeśli szukam kogoś na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta, to będę szukać takich słów jak: doradca klienta, customer service, customer support, sprzedawca, a nie przykładowo dziennikarz.
Drugi element, który mnie rozprasza przy przeglądaniu CV, to brak wyjustowania tekstu i zastosowania punktorów czy pisanie wszystkiego w jednym ciągu lub użycie różnych wielkości i rodzajów czcionek. Te elementy mogą się wydawać drobnostkami, ale przy przeglądaniu dużej liczby dokumentów działają rozpraszająco. Dodatkowo taki bałagan w CV sprawia wrażenie, że osoba, z którą mam do czynienia, jest nieprofesjonalna.
Nagromadzenie różnych efektów graficznych nie ułatwia rekruterowi weryfikowania treści.
Pisanie CV jak projektowanie grafiki
Zacznę od tego, że tworzenie CV rządzi się prawami trochę podobnymi do tych występujących w reklamie graficznej. I tak zgodnie z regułą równowagi, rzutu oka i ruchu istotne informacje umieszcza się w miejscach, gdzie automatycznie kierujemy wzrok, czyli w prawym górnym rogu. Pamiętaj też, że ludzka twarz jest dla nas tak interesująca, że zwraca się na nią od razu uwagę. Dzieje się tak ponieważ nasze oczy szukają kontaktu wzrokowego.
Krótkie zdanie o sobie na początek
A zatem zdjęcie w CV umieść po lewej stronie, imię i nazwisko niczym logo firmy wpisz po prawej stronie, a zaraz pod nim, podobnie jak hasło reklamowe, zamieść krótkie zdanie opisujące, kim jesteś, ile masz lat doświadczenia i co osiągnąłeś np.: Kucharz z ponad 6-letnim doświadczeniem, specjalizujący się w polskiej kuchni finediningowej lub Doświadczony sprzedawca aut klasy premium z udokumentowanymi wynikami sprzedaży. Dzięki temu od razu dajesz sygnał rekruterowi, że warto zatrzymać się na Twoim CV.
Co zrobić, jeżeli masz małe doświadczenie lub chcesz się przekwalifikować? Możesz wtedy zamiast zdania określającego profil, dodać informację koncentrującą się na celu zawodowym np.: Chciałabym zmienić branżę, w której obecnie pracuję na taką, która pozwoli mi połączyć pracę zawodową z moim hobby, jakim są media społecznościowe i nowoczesne kanały komunikacji. W pracy poszukuję kreatywności i możliwości wykazania się swoim lekkim piórem.
Jeśli myślisz o zmianie branży, to musisz jakoś umotywować tę zmianę i wykazać, czy to za sprawą szkoleń czy własnych aktywności, że jesteś do niej przygotowany. Jeśli zdanie wprowadzające masz już gotowe to zaraz pod nim zamieść dane kontaktowe, a zatem numer telefonu i adres e-mailowy.
Doświadczenie w liczbach i przykładach
Pierwszą i najważniejszą z nich jest doświadczenie zawodowe.
Sekcja z doświadczeniem powinna znaleźć się na pierwszym miejscu w CV, bo to właśnie na nią odruchowo spoglądają rekruterzy.
Możesz użyć sformułowań z ogłoszenia, ale tutaj doradzałabym dodanie indywidualnego akcentu, np. jeśli w ogłoszeniu jest napisane: zarządzanie grupą pracowników to w CV możesz wpisać zarządzanie 30-osobowym zespołem sprzedażowym. Dzięki użyciu słów z ogłoszenia rekruter z łatwością dostrzeże punkty styczne oferty z doświadczeniem kandydata, ale też zobaczy konkretne dane, które je potwierdzają. To trochę tak, jak z atrakcyjnością oferty pracy. Która nam się bardziej podoba i wzbudza nasze zaufanie? Ta, która szczegółowo opisuje zakres obowiązków, ile będziemy zarabiać i na jakie benefity możemy liczyć, czy ta która ma banalne i ogólne sformułowania? Oczywiście, że wybierzemy tę bardziej konkretną i tak samo jest z CV.
Małe doświadczenie lub zmiana branży
A jeśli masz małe doświadczenie lub chcesz zmienić branżę? W takim wypadku w pierwszej kolejności zamiast doświadczenia podaj dane, które udowadniają, że rzeczywiście zrobiłeś już kroki, aby zmienić branżę. Przykładowo wymień odbyte przez kursy z zakresu, którego dotyczy stanowisko lub wymień umiejętności, które są istotne w danej branży. Trzymając się powyższego przykładu, jeśli chcesz rozpocząć karierę w branży PR, to możesz podać link do prowadzonego bloga, by udowodnić, że potrafisz z łatwością redagować teksty lub link do tematycznego konta instagramowego, by pokazać, jak nim zarządzasz.
Dopiero później możesz zamieścić sekcję z pozostałym doświadczeniem i wymienić te, które nie są do końca pokrewne z branżą. Opisując te doświadczenia i zakres obowiązków, postaraj się jednak mimo wszystko znaleźć takie, które mogłyby mieć największy sens z perspektywy nowego stanowiska. Jeśli byłeś rekruterem, a chcesz być specjalistą ds. PR, to zamiast pisać w obowiązkach: redagowanie ogłoszeń o pracę możesz napisać: redagowanie ogłoszeń o pracę na zewnętrzne serwisy z ofertami pracy oraz social media lub dodawanie ogłoszeń o pracę za pośrednictwem systemu ATS, Facebook, Linkedin, prowadzenie i dbanie o prawidłową komunikację z kandydatami za pośrednictwem Facebook, Linkedin. W ten sposób podkreślasz te elementy, które mogą być przydatne na nowym stanowisku.
Wykształcenie
Jeśli masz spore doświadczenie zawodowe, wpisz tutaj tylko najważniejsze informacje. Jeśli natomiast Twoje doświadczenie jest mniejsze, to warto tej sekcji poświęcić nieco więcej uwagi. Przykładowo możesz wpisać tytuł pracy licencjackiej i magisterskiej lub specjalizację. Jeśli w trakcie studiów wykonywałeś dodatkową działalność chociażby w postaci przynależności do koła naukowego lub pomagałeś w organizacji targów, juwenaliów, to możesz o tym wspomnieć w kolejnej sekcji o działalności dodatkowej. Na początku kariery ma to duże znaczenie, bo pokazuje pracodawcy, że zbierałeś już pewne doświadczenia, że oprócz studiowania próbowałeś zdobywać nową wiedzę i chcesz się rozwijać.
Umiejętności i zainteresowania
W sekcji o umiejętnościach również doradzam precyzowanie informacji. Jeśli w poprzedniej pracy używałeś jakiegoś konkretnego narzędzia, to warto wskazać jego nazwę, poziom zaawansowania lub to, do czego go używałeś np.: zamiast obsługa aplikacji Piktochart możesz wpisać obsługa aplikacji Piktochart w celu tworzenia firmowego newslettera, grafik procesów firmowych i raportów. Podobną zasadę stosuj w przypadku opisu zainteresowań. Nie ma sensu wypisywać banałów z cyklu: książka, film, muzyka. To nic nie mówi o kandydacie. Zdecydowanie lepiej jest napisać, jaki gatunek jest Twoim ulubionym np. kryminały, literatura faktu.
Wpisuj tylko te rzeczy, które rzeczywiście są w obszarze Twoich zainteresowań i o których możesz coś opowiedzieć, a nie te, które dobrze brzmią. Rekruter może uznać zainteresowania za bardzo ciekawy temat, przerywnik rozmowy, a wtedy bardzo szybko zweryfikuje ich zgodność ze stanem faktycznym.
Tworząc CV, możesz skorzystać z gotowych szablonów.
Podsumowując, nowoczesne CV to takie, które jest dostosowane do wymagań stanowiska. Nie twórz jednego CV na wszystkie oferty, ale w zależności od pozycji modyfikuj je i podkreśl swoje atuty. Podaj przykłady, liczby i konkretne informacje. Skoro chcesz wypaść w oczach potencjalnego pracodawcy jak najlepiej, to pamiętaj o tym, żeby pisać prawdę. Unikaj banałów. Zdaję sobie sprawę, że to wymaga wysiłku i zaangażowania, ale na pewno się opłaca.
Źródło: